MiastoWiadomości

Tarcza Branżowa – pomoc dla firm

We wtorek (27.10.2020r.) ogłoszono założenia tzw. Tarczy Branżowej – pomocy przeznaczonej dla czterech branż najbardziej dotkniętych epidemią COVID-19 oraz wprowadzonymi w ostatnim czasie restrykcjami.

Pomoc w ramach tarczy przeznaczona jest dla branży: gastronomicznej, rozrywkowej (estradowej, targowej, fotograficznej, filmowej), dbającej o zdrowie fizyczne (siłownie, sport, rekreacja) oraz sprzedaży detalicznej (targowiska, bazary).

Zaproponowane rozwiązania dotyczą firm, których przychody zmniejszyły się o 40 % w porównaniu z listopadem lub październikiem zeszłego roku. i obejmują wsparcie polegające na :

– zwolnieniu ze składek ZUS,

– świadczeniu postojowym z budżetu państwa,

– dotacjach w wysokości 5 tysięcy złotych dla małych i mikrofirm.

Pomoc dotyczy jedynie miesiąca listopada, ale według zapowiedzi może zostać rozszerzona na kolejne miesiące.

W ramach pomocy zapowiedziano także zwolnienie z opłaty targowej za cały rok oraz odroczenie płatności zaliczek na PIT pobranych od pracowników dla pracodawców z branż najbardziej dotkniętych epidemią. Wpłata zaliczek za październik, listopad i grudzień będzie przesunięta o pół roku.

Ponadto przedsiębiorstwa, które wiosną nie spełniły warunków, a dopiero teraz po raz pierwszy odczuły pogorszenie sytuacji gospodarczej, mogą skorzystać z dofinansowania do wynagrodzeń, mikropożyczek i świadczenia postojowego. Mają na to czas do 30 czerwca 2021 roku.

Jak wynika z przekazanych zapewnień rząd intensywnie pracuje nad strategiami wsparcia dla polskiej gospodarki w perspektywie najbliższych 6-9 miesięcy, a także w perspektywie najbliższych kilku lat.

Przypominamy, że pomocą „branżową” do tej pory objęci zostali także przedsiębiorcy z branży turystycznej, estradowej i wystawienniczej. W ramach tzw. „Tarczy 5.0” mogą oni starać się o pomoc w postaci świadczenia postojowego, dodatkowego świadczenia postojowego i zwolnienia ze składek. Wnioski w tym zakresie od 15 października przyjmuje ZUS.

Więcej na ten temat można przeczytać na stronie internetowej ZUS.

UM Jasło

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x