r e k l a m a
Wiadomości

Tarnowiec: Szczęk zbroi rodem spod Grunwaldu (foto)

Szczęk zbroi, brzęk mieczy i waleczne okrzyki rycerzy – w Tarnowcu odbyła się inscenizacja bitwy pod Grunwaldem.

Od dziś rozpoczęły się tam dwudniowe obchody 600-lecia słynnej bitwy z Krzyżakami.

Fotorelacja z inscenizacji bitwy w fotogalerii

Bogusław Wójcik, wójt gminy Tarnowiec

Chcemy w ten sposób uczcić 600 rocznicę bitwy grunwaldzkiej oraz uczcić naszych pradziadków, którzy 100 lat temu, w rocznicę 500-lecia bitwy usypali kopiec Grunwaldu. W tym roku odnowiliśmy także pomnik grunwaldzki, który znajduje się na szczycie kopca – mówi Bogusław Wójcik, wójt gminy Tarnowiec.

Obchody zainaugurowały turnieje rycerskie, pokazy władania bronią oraz jazdy konnej. Główną atrakcją była inscenizacja bitwy grunwaldzkiej przygotowana przez Zakon Rycerzy Boju Dnia Ostatecznego

Staraliśmy się pokazać trochę walki, manewrów, broni czarnoprochowej. Myślę, że było malowniczo i interesująco – mówi Jacek Gut, Minusculus Dominus Zakonu Hyginus (Mniejszy Mistrz).

Prócz turniejów w iście rycerskim stylu, na odwiedzających czekały pokazy ginący zawodów, koncerty muzyki dawnej oraz pokazy teatru ognia.

Możemy tutaj dowiedzieć się o realiach życia w średniowieczu, jak w rzeczywistości wyglądał rycerz w zbroi, jak walczono, ile ważył miecz rycerski i hełm – mówi Jacek Gut

To również okazja do pokazania jak w rzeczywistości wyglądała rola kobiet w średniowieczu.

Białogłowy odgrywały bardzo ważne role w okresie średniowiecza. Nie można sprowadzać ich tylko do gotowania, szycia czy opiekowania się dziećmi, wiele z nich miały wpływ na życie codzienne – mówi Ewa Śnieg z Bractwa Rycerskiego Złoty Krzyż ze Zduńskiej Woli – Niektóre też miały wpływ na politykę jak np. królowa Jadwiga, która jest dla mnie wzorem – dodaje.

W drugim dniu jubileuszowych obchodów odbędzie się m.in. II Festiwal Smaków Regionalnych – Pierogi. Na wszystkich gości czekają pierogi z najróżniejszym nadzieniem oraz tradycyjne jadło przygotowane przez koła gospodyń wiejskich z terenu gminy Tarnowiec.
 
Kuba Kowalczyk
Jaslonet.pl

– – –
Fotogaleria:

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
8 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
pieróg
pieróg
2024 lat temu

zapraszam na pierogi! sam lepiłem 🙂

ciekawy niepolonista
ciekawy niepolonista
2024 lat temu

DLACZEGO WÓJT MÓWI ODNOWILIŚMY A PANI BURMISTRZ ODNOWIŁAM ? CZY WÓJT SOBIE DWOI CZY BURMISTRZ SIĘ CHWALI ?,/wypowiedzi na temat pomnika w Tarnowcu i Jaśle/.

CHORE PAŃSTWO !!!!!
CHORE PAŃSTWO !!!!!
2024 lat temu

GDZIE DZISIAJ MAMY TAKICH POLITYKÓW , KTÓRZY DLA DOBRA OJCZYZNY POŚWIĘCĄ SWOJE BOGACTWA, CZY KLEJNOTY, JAK WSPOMNIANA W TEKSCIE KRÓLOWA JADWIGA – TYLKO PRYWATA….

CHORE PAŃSTWO !!!!!
CHORE PAŃSTWO !!!!!
2024 lat temu

"STOWARZYSZENIE ZAGROŻONYCH WYKLUCZENIEM SPOŁECZNYM" – DLA WSZYSTKICH WYKORZYSTYWANYCH PRZEZ PRACODAWCÓW,PAŃSTWO, ORAZ RENCISTÓW I EMERYTÓW – WEGETUJĄCYCH ZA GŁODOWE UPOSAŻENIA -ORGANIZUJEMY SIĘ W STOWARZYSZENIE ABY SIĘ PRZECIWSTAWIĆ DŹWIGANIU TEJ PSEUDO DEMOKRACJI NA BARKACH NAJNIŻEJ UPOSAŻONYCH I KONTROLOWAĆ SPEŁNIENIE OBIETNIC RZĄDZĄCYCH.
PRAWDA NIE MOŻE WYJŚĆ NA JAW – NALEŻY JĄ USUNĄĆ – TO WASZA DEWIZA !!!

jj
jj
2024 lat temu

Bardzo fajna impreza była, dzisiaj jeszcze lepsza! Od 20 zabawa pod gwiazdami do rana! Fajne laski są!

Seth_I
Seth_I
2024 lat temu

Chłopie, czy czytasz to co wypociłeś ? "Szczęk zbroi RODEM spod Grunwaldu" – ŻENADA ! Pewnie jesteś po WYŻSZEJ szkole "dziennikarstwa".

Paula
Paula
2024 lat temu

dobre zdjęcia <brawo>

tesi
tesi
2024 lat temu

Ewa jesteś piękna i wartościowa. Myślę czasami o Tobie dziewczyno. Mam nadzieje, że u Ciebie dobrze.

Back to top button
8
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x