r e k l a m a
Wiadomości

Truciciele są wśród nas!

W Jaśle działa co najmniej kilkadziesiąt nielegalnych spalarni śmieci, które z premedytacją szkodzą mieszkańcom miasta.

 

Te spalarnie są prowadzone przez osoby prywatne, które w zaciszu swojego domu palą czym popadnie w instalacjach grzewczych. Najczęściej spalaniu ulegają takie odpady jak: tworzywa sztuczne – plastik, folia, gumy, odzież, metale – puszki po napojach, stare meble oraz mieszane materiały z opakowań.

 

A wszystko to z chęci ograniczenia kosztów dogrzewania domów jednorodzinnych. Palacze nie zdają sobie jednak sprawy z faktu, że ich działalność wyrządza szkodę zarówno środowisku naturalnemu jak i mieszkańcom Jasła.

 

Smog nad Jasłem

 

Z ostatnich badań Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska wynika, że na terenie Jasła, przekroczony jest poziom tzw. pyłów zawieszonych w powietrzu. Jest to skutek ogrzewania dużej liczby domów węglem w tym węglem złej jakości i niestety skutek spalania śmieci.

 

Specjaliści podkreślają, że spalanie odpadów w różnego rodzaju piecach domowych powoduje powstawanie szkodliwych zanieczyszczeń takich jak np: tlenek węgla, nieorganiczne związki chloru i fluoru, tlenki azotu, dwutlenek siarki, pyły zawierające metale ciężkie, związki organiczne (dioksyny i furany).

 

 

Lokalni truciciele

 

Z badań wynika też, że domowe spalarnie śmieci, emitują więcej zanieczyszczeń do atmosfery niż zakłady działające w Jaśle.

 

Przykładowo stężenie dioksyn i furanów w wydobywającym się z domowych kominów dymie może wynosić 100 nanogramów/m3, dla porównania ich dopuszczalne stężenie dla spalarni śmieci wynosi 0,1 nanograma/m3.

 

Za szkodliwością spalania śmieci przemawia również fakt, że zanieczyszczenia te są emitowane z niskich kominów domów, lub kotłowni przydomowych. To powoduje, że zanieczyszczenia nie mają szans zostać wyniesione na duże wysokości i ulec rozproszeniu przez wiatr. W efekcie dochodzi więc do osiadania szkodliwych substancji i do skażenia lokalnego środowiska.

 

Palenie śmieci powoduje raka!

 

Jak podkreślają specjaliści zanieczyszczenia spowodowane spalaniem odpadów są przyczyną chorób układu oddechowego, astmy, alergii oraz chorób nowotworowych.

 

Oddziaływanie szkodliwych substancji na środowisko prowadzi z kolei do występowania kwaśnych deszczów, a przenikanie metali ciężkich do gruntu powoduje skażenie gleby a przez to plonów rolnych i zwierząt hodowlanych.

 

Człowiek, żyjący w skażonej okolicy, prócz tego, że wdycha dioksyny wraz z zanieczyszczonym powietrzem, to również odżywia się skażonym mięsem i pije mleko z dioksynami

 

Próbka sera poddana badaniom na obecność toksycznych dioksyn

Nie bądź obojętny

 

W walce z nielegalnymi spalarniami śmieci, prócz działań Miasta Jasła i Straży Miejskiej, ważną rolę odgrywa świadomość mieszkańców.

 

Warto pamiętać, że w myśl przepisów spalanie odpadów jest wykroczeniem zagrożonym grzywną, a w skrajnych przypadkach może być nawet przestępstwem, za które grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

 

Dlatego mieszkańcy Jasła nie powinni bać się zgłaszać przypadków trucicielstwa do Straży Miejskiej i Policji.

 

Warto również pomyśleć o alternatywnych źródłach ogrzewania naszych domów. Najskuteczniejszą metodą oszczędności ciepła jest termomodernizacja budynków, zaś alternatywą dla ogrzewania węglem jest ogrzewanie gazowe.

 

 

Kuba Kowalczyk
Jaslonet.pl

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
24 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
anonim
anonim
2024 lat temu

jeszcze gorszy problem jest na obrzerzach… jak sąsiad smrodzi jeden drugiemu!

tommy
tommy
2024 lat temu

w ostatnie dni byłem światkiem, że nawet w centrum miasta na posesjach prywatnych domów ludzie palą różne rzeczy… czemu policja nie interweniuje?

Ziutka
Ziutka
2024 lat temu

Najgorsza ta zasrana rafineria. Pamiętacie jak kilka lat temu była tam awaria i ludzie mieli niespodzianke w postaci zasyfionych okien? A ile tego wszystkiego wdychamy na codzien? Koszmar.

Laura Diaz
Laura Diaz
2024 lat temu

Heh, pamiętam jak w latach 80 tych na terenie rafinerii była (chyba?) fabryka sadzy, to kopciło tak, że cały górny balkon (mieszkam na Granicznej) notorycznie mieliśmy usmarowany sadzą, to były czasy:D

kołaczyce
kołaczyce
2024 lat temu

brawo chłopaki!!!!!! coraz ciekawiej u was!! tak trzymajcie!!

gość
gość
2024 lat temu

A pzrepraszam bardzo, kto zabroni mi palic weglem? Jak Urzad Miasta bedzie mi dożywotnio oplacal rachunki za gaz to z checia przejde na ogrzewanie gazowe. Niestety autor artykulu jak i wladze miasta nie pomysleli ze ludzie pala weglem (palenia szmatami, plastikiem itp.mowie stanowcze nie),badz drewnem bo najrosciej w swiecie nie stac ich na ogrzewanie gazem a tym bardziej na jakies termomodernizacje budynkow. Ich stac to sobie mowia. Niech wladze mista porzuca swoje pensje i zamienia sie przynajmniej na miesiac z mieszkancami jasla i sprobuja przezyc za te grosze za ktore musza oni (mieszkancy) przezyc, zobaczymy wtedy jak beda mowic.

z szajnochy
z szajnochy
2024 lat temu

i tak najgorzej wali z zakładu trio.. tam sanepid powinien zaglądnąć!

ac
ac
2024 lat temu

jescze niedawno moi zamożni sąsiedzi nie wyrzucali dziwnym sposobem smieci, jak to robią wszyscy w osiedlu, palenie śmieci stało się codziennością, tylko trują innych i siebie.

Waldek
Waldek
2024 lat temu

Niestety ludzie niewiedzą, co czynią i pal, czym się da a przy okazji tróją siebie a potem się dziwią, że ktoś umiera na raka!!!

W.R
W.R
2024 lat temu

Całe szajnochy to jeden wielki smród, bo tacy tam mieszkają ludzie. W szczególności najwięcej palą byle czym ci z dwudziestolecia

Gość z Szajnochy
Gość z Szajnochy
2024 lat temu

do W.R — Oszty w mor…..e chyba ty palisz, ja mam ogrzewanie na gaz baranie

PRAWDA
PRAWDA
2024 lat temu

Z badań wynika też, że domowe spalarnie śmieci, emitują więcej zanieczyszczeń do atmosfery niż zakłady działające w Jaśle.
A ludzie są głupie i dalej palą śmieciami bo uważają ze butelka plastikowa nie szkodzi

karolina
karolina
2024 lat temu

Jakoś dziwnie się składa,ze kiedyś palono wyłącznie węglem,drzewem,"uszlachetniając"spala nie odpadami z gospodarstw domowych,i mało kto chorował,narzekał na smród…Dziś na bieżąco,każdy mieszkaniec Jasła wie,kto,jakie firmy są winowajcami skażenia Jasła,ale o tym -sza!!! Mieszkańcom każe się donosić na sąsiadów poprzez Straż Miejską,a rajcy miasta i wszelka władza milczy ws smrodu z rafinerii,huty itd ,itd.Firmy te nawet za mydlenie oczu sponsorują różne fiki miki,aby nie było konkretnego działania.Ja bym proponowała zwrócić uwagę na ten właśnie problem,może też p.Marii Suchy ,dyrektorki od ochrony środowiska na Podkarpaciu.Może ona zamknie wreszcie,jak ma taką moc owe smrodzenie,smoki nad Jasłem.

Irek
Irek
2024 lat temu

Zakłady też dają nieźle popalić, ale władza ma to daleko w d… Mogł być już wybudowany nowoczesny zakład utylizacji, ale ludzi się kłamie i straszy. Więc mamy mały śmierdzący burdelik. Powietrze śmierdzi, śmieci kupa, zasyfiona baza przeładunkowa i rachunki wielkie. Ciekawe co tym razem w wyborach będą obiecywać.

adolf
adolf
2024 lat temu

Bardzo chętnie będe palił gazem a nie węglem tylko mało osób stać na to, ekologia jest dla bogatych a ja tu bogadztwa w tym rejonie nie widze, ceny energi są kosmiczne jak na te zarobki.

jaślanka
jaślanka
2024 lat temu

Jak Urząd Miasta dożywotnio będzie opłacać mi rachunki za ogrzewanie gazem to dziś sie przerzucam na gaz.Albo niech Pani Burmistrz odda mi swoja pensje to wtedy będzie mnie stać na ogrzewanie gazem.

PISIOR
PISIOR
2024 lat temu

– jaślanka – weś się odczep od pani Burmistrz. Trzeba było startować z PIS-u na burmistrza i tyle, ona jest super, a ty pewnie z PO.

jka
jka
2024 lat temu

ty pisior ta burmistrz to chyba twoja rodzina

Land
Land
2024 lat temu

Kochani! zwróccie uwagę na budynki prywatne obok parkingu przy Biedronce, tam wieczorem nie ma czym oddychać.Wystarczy,ażeby inspektorzy sanepid wieczorem zrobili sobie wycieczkę po Jaśle i będą mieli cały obraz.

wole Samołobrone
wole Samołobrone
2024 lat temu

A ja się zgadzam z PISIORem. Słowo SUPER ma obecnie oddżwięk raczej tandetny, negatywny. Mogę więc stwierdzić, że Pani Burmistrz jest tak super jak SUPER EXPRES.

jaślanka
jaślanka
2024 lat temu

do Pisior:jak bys mogl to Pani Burmistrz bys do tylka bez wazeliny wszedl. Ale widac ze cos malo sie starasz

gospodyni domowa
gospodyni domowa
2024 lat temu

My tu gadu gadu,a jak śmierdziało tak śmierdzi,i to z każdej strony ,nie tylko powietrze,ale i ludzie ,którzy na grzbietach noszą stęchlizną perfumowane szlafroki.Ależ k… bida w tym mieście.Na rynek to aż maskę pgaz nosić trzeba-stajnia ładniej pachnie…

PISIOR
PISIOR
2024 lat temu

jaślanka – tobie jedzie ale z pod sukienki 😛

jks
jks
2024 lat temu

do land.nikt ci nie kazuje chodzic do biedronki. a ty psior to to masz obsesje na punkcie kurowskiej:upset::upset:

Back to top button
24
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x