Wiadomości

Uczcili pamięć bohaterów (foto)

Z okazji 66 rocznicy zdobycia więzienia w Jaśle i odbicia więźniów oraz 65 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, dziś pod pomnikiem Armii Krajowej odbyły się uroczystości upamiętniające tamte wydarzenia.

Pomysł połączenia obu, znamiennych dla Jasła i Polski rocznic, zrodził się nieprzypadkowo.  Prócz zbieżności dat, miasta łączy nić doświadczeń wojny i walki z okupantem hitlerowskim.

 – Jasło i Warszawa zostały w straszliwy sposób zniszczone i to w sytuacji, gdy Armia Radziecka stała kilkadziesiąt kilometrów od miasta zarówno Jasła jak i Warszawy. Obydwa miasta zostały wyzwolone w tym samym dniu 17 stycznia. Obydwa miasta były niepokorne i nie poddały się władzy okupanta, dlatego zostały tak straszliwie potraktowane – przypomniała wspólne losy Jasła i Warszawy, burmistrz Maria Kurowska.

Prócz tragicznych losów oba miasta łączą też ludzie. Mówił o tym Zygmunt Kachlik, prezes jasielskiego koła Światowego Związku Żołnierzy AK. Podkreślił on, że kilku jego kolegów z Gimnazjum Jasielskiego, było żołnierzami Armii Krajowej i brało udział w walkach o niepodległą Polską, m.in. w Powstaniu Warszawskim.

Zygmunt Kachlik, opowiedział historię, która jeszcze bardziej cementuje relacje między jaślanami a warszawiakami.

Wielką miłością Krzysztofa Kamila Baczyńskiego była córka dyrektora szpitala jasielskiego. Baczyński uwiecznił ją  w dwóch swoich wierszach. Niestety rodzice zakochanych  nie godzili się na małżeństwo, ze względu na zbyt młody wiek obojga –  opowiadał zebranym Zygmunt Kachlik

Na uroczystości była obecna Anna Wojciechowska, córka Zbigniewa Cerkowniaka „Boruty”, który brał udział w akcji odbicia więźniów z jasielskiego więzienia. Pani Anna nie znała swojego ojca, bo ich losy rozdzieliła wojna. Dopiero po jej zakończeniu pani Anna dowiedziała się, że jej ojciec brał udział w walce z okupantem niemieckim. Całkiem niedawno odkryła też, że ojciec wyjechał z Warszawy i na terenie Podkarpacia prowadził działalność konspiracyjną, zapisując się złotymi zgłoskami w historii Jasła.

Ogromnie żałuję, że nie było mi dane znać mojego taty, bo z opowiadań ludzi, którzy mi przekazywali strzępki informacji wynika,  że rzeczywiście był wielkim człowiekiem. Jestem z niego dumna – mówiła wzruszona Anna Wojciechowska.

Uroczystości było okazją do wspomnień i wzruszeń ale także refleksji nad tym jak powinny być obchodzone tego rodzaju święta, zwłaszcza przez polityków.

Tak wielkie rocznice jak Powstanie Warszawskie, nie powinny nosić barwy politycznej, bo nie są własnością jakiegokolwiek ugrupowania, są własnością całego narodu – mówił Stanisław Zając, senator RP.

Kuba Kowalczyk
Jaslonet.pl

Więcej zdjęć w fotogalerii.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
8 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Powstaniec
Powstaniec
2024 lat temu

Senatorze Stanisławie Zając!Jakie barwy Pan nosi aktualnie? Na materiałach fotograficznych nie widzę przedstawicieli PO,SLD,PD,PSL,Samoobrony,LPR itp. Nie ma również wypowiedzi reprezentantów w/wym partyjek.Zatem ta rocznica wydaje się być własnością…kogo? Nie potrafię odpowiedzieć.Mam prośbę do Pana Senatora. Jako prawnik niech Pan się zajmie istotą sprawy, i próbuje dojść do sprawców, którzy wywołali powstanie, z góry skazane na klęskę,doprowadzając do tragedii wielu normalnych ludzi, którzy zawierzyli organizatorom.Warto skorzystać z wiedzy historyków.

ja
ja
2024 lat temu

masz Stasiu absolutną rację i dlatego na uroczystosci zaprasza z plakatu maria k. i … bezimienni kombatanci ,na zdjęciach głównie maria k. ….. młodnieją nam kombatanci .

Do Powstańca
Do Powstańca
2024 lat temu

Wojna obronna 1939 też była błędem bo nie mieliśmy szans na powodzenie. Solidarność i upadek komuny też nie miały szans na sukces. A powstania listopadowe, styczniowe, śląskie? Same porażki!!! Panie Powstaniec zamiast wypisywać bzdury zastanów się Pan nad sensem powstań. Ludzie oddawali życie w nadziei, że kiedyś taki gościu jak Pan będzie mógł żyć godnie i mówić co chce bez obawy dostania kulki w głupi łeb albo wakacji w uroczej tajdze.

bogdan
bogdan
2024 lat temu

Ostatnio można odczuć, że kościół(podobno zakonnicy) Franciszkanów zajmuje się polityką. Poprzedni Gwardian stronił od polityki a ten jakby miał jakiś interes w popieraniu niektórych polityków. POLITYCY wynocha i z daleka od kościoła. Księża nie powinni się angażować w politykę. Dlaczego Nasze Miasto świętuje klęskę powstania w obcym mieście a nie potrafi świętować swojego wyzwolenia ? A Senior Kachlik jak zwykle ta sama gadka nie wiadomo jakiego święta dotyczy ale jak zwykle uniwersalna. A tak ogólnie znowu sami swoi . Popieram wypowiedź podpisaną Powstaniec. To nie jest święto Pani Kurowskiej ani Pana Zająca . Nie można również negować faktu, że dosyć… Czytaj więcej »

Do Powstaniec
Do Powstaniec
2024 lat temu

Powstaniec, chyba POpartyjny, dlaczego taka gorycz w Was się zagnieździła. Przecież inni też mogli przyjść, a nie skorzystali z zaproszenia. Tak naprawdę pokazali jaki mają szacunek do pamięci i historii.

kamfiniok
kamfiniok
2024 lat temu

Kolego,ale chyba nieprzemyślany rozkaz do wybuchu powstania należy wreszcie rozliczyć.Czy nie liczą się tutaj opinie Andersa,Bokszczanina,Fieldorfa i innych na temat powstania? Na co liczył Okulicki?Przecież doskonale znał co to znaczy Stalin.W 1939 r.już raz był na Łubiance.Wiedział o Katyniu.Przypuszczam,że wywiad AK donosił o "dogadaniu"się aliantów,a tego przykładem było milczenie w sprawie Katynia/milczenie dla "dobra" sprawy/.Nie zbaczaj kolego z tematu

do Do Powstaniec
do Do Powstaniec
2024 lat temu

Inni nie przyszli, bo nie chcieli wykorzystywać tej okrutnej, niepotrzebnej rzezi dla partykularnych interesów partyjnych.

zajec
zajec
2024 lat temu

Znów PiS-dołki zrobiły szopkę w tak ważne święto.Kiedy wreszcie znikną z Jasła i z mapy świata???????

Back to top button
8
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x