Wiadomości

Uczyli się ratować, by inni mogli przeżyć

„Pomóż – chcę żyć”, pod takim hasłem odbyły się wczoraj w Medycznej Szkole Policealnej mistrzostwa pierwszej pomocy organizowane przez Zarząd Rejonowy PCK w Jaśle. Mimo, że impreza ma charakter ogólnopolski, zawody rejonowe po raz pierwszy odbywały się w Jaśle. Brały w nich udział drużyny ze szkół ponadgimnazjalnych z powiatu jasielskiego. 

„Celem mistrzostw jest nabycie i sprawdzenie umiejętności udzielania pierwszej pomocy uczniów szkół ponadgimnazjalnych”  – mówi Alicja Dachowska dyrektor Medycznej Szkoły Policealnej w Jaśle

Mistrzostwa były podzielone na dwie części, teoretyczną i praktyczną. W części praktycznej zawodnicy mieli za zadanie udzielić pomocy potrzebującym w różnych sytuacjach.

„Te zdarzenia losowe dotyczą przede wszystkim sytuacji, z którymi mogą się spotkać na co dzień, takimi jak:  upadek z drabiny, poparzenia, wypadek samochodowy, opatrywanie osób pod wpływem alkoholu albo w szoku. Oceniane są więc takie umiejętności jak  resuscytacja krążeniowo oddechowa, pomoc przy uszkodzeniu części kostnych, poparzenia” – tłumaczy Alicja Dachowska.

Zdaniem uczestników poziom nie był trudny ale wymagał dużej koncentracji.

„Poziom mistrzostw  nie był przesadnie trudny, może trochę przez to, że byłam w tamtym roku na wojewódzkich zawodach w Rzeszowie. Tutaj część teoretyczna była prosta a w części praktycznej  trzeba było się wykazać odpowiednimi kompetencjami  oraz koncentracją żeby o wszystkim pamiętać, bo niektórzy  nasi poszkodowani byli bardzo nieposłuszni.” –  mówi nam Agnieszka Pietruszka, uczennica I LO w Jaśle.

Zawodnicy startujący w mistrzostwach przygotowywali się do nich zarówno w szkole jak i na zajęciach pozaszkolnych.

„Przygotowywaliśmy się do zawodów w ramach zajęć Przysposobienia Obronnego oraz na zajęciach pozalekcyjnych. W moim przypadku było to ZHP, gdzie miałem różne szkolenia odnośnie udzielania pierwszej pomocy” –  mówi Tomasz Wawrzaszek uczeń I LO w Jaśle.

Takie umiejętności mają nieocenione znaczenie w codziennym życiu.

„W dzisiejszych czasach wypadkowość z dnia na dzień rośnie. Niekiedy o życiu człowieka  decyduje jedna sekunda. Bardzo ważnym jest to, aby młodzież widząc różne zdarzenia losowe reagowała, nie bała się i udzielała pierwszej pomocy”
–  mówi Krystyna Długosz, kierownik Rejonowego Zarządu PCK w Jaśle

W zawodach w Jaśle zwyciężyła drużyna z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kołaczycach  i to oni wezmą udział w zawodach okręgowych w Rzeszowie. Trzymamy kciuki za drużynę z naszego powiatu i mamy nadzieję, że dotrą oni do finału imprezy.

Poniżej prezentujemy wyniki końcowe mistrzostw:

I miejsce – Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Kołaczycach
II miejsce – Zespół Szkół Nr 4 w Jaśle
III miejsce – Zespół Szkół Nr 1 w Jaśle
IV miejsce – II Liceum Ogólnokształcące w Jaśle
V miejsce –  I Liceum Ogólnokształcące w Jaśle
VI miejsce – Zespół Szkół w Trzcinicy
VII miejsce –  Zespół Szkół Nr 3 w Jaśle

Kuba Kowalczyk

Jaslonet.pl

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
fajnie
fajnie
2024 lat temu

Kołaczyce GÓRĄ!!!

SZ nr 4
SZ nr 4
2024 lat temu

Aaaa i ekonomik też nie dał za wygraną :D:D:D
Tak trzymac :))
Profesor Dołęga bardzo dobrze uczył i uczy nadal pierwszej pomocy :))

ratowniczka
ratowniczka
2024 lat temu

Tym razem Ekonomik do Mistrzostw przygotowywał prof. Śliż. I jak widac zrobił to bardzo dobrze. Tak trzymać !

d.d
d.d
2024 lat temu

medyk góra!

Zobacz także
Close
Back to top button
4
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x