Wiadomości

Uroczysta sesja Rady Miejskiej w Kołaczycach

1 stycznia 2010 roku Kołaczyce formalnie stały się miastem. Dziś władze przejęły od wojewody podkarpackiego insygnia miejskie. Odsłonięta została również tablica upamiętniająca starania o przywrócenie praw miejskich Kołaczycom.

Kołaczyce są trzecią miejscowością w województwie podkarpackim, która uzyskała status miasta i są drugim w powiecie jasielskim miastem, które ma swojego burmistrza. Starania o prawa miejskie mieszkańcy poczynili głównie ze względów historycznych. Zmiana statusu, zdaniem wojewody podkarpackiego, może wpłynąć na uatrakcyjnienie Kołaczyc.

Zmiana statusu na miasto może być zwieńczeniem atrakcyjności Kołaczyc. Miasto ma swoje walory. Wokół miasta skupiają się  inwestorzy i pozostaje młodzież, która tutaj szuka swoich szans – mówi Mirosław Karapyta, wojewoda podkarpacki.

Miasto będzie mogło liczyć również na środki z Unii Europejskiej. Wprawdzie Kołaczyce stracą możliwość korzystania z programów adresowanych do gmin, jednak według wicemarszałka Bogdana Rzońcy, miasto na tym nie straci.

Nie ma wielkiej różnicy jeśli chodzi o środki unijne czy jest to gmina czy miasto. Oczywiście są różne programy adresowane do gmin i miasta, ale istotne jest to, że do niedawna pani wójt, a obecnie pani burmistrz umiała pozyskiwać środki unijne i sądzę, że skorzysta z tych możliwości, które są w perspektywie finansowej na lata 2007 – 2013 – mówił wicemarszałek Rzońca.

Burmistrz Kołaczyc Małgorzata Salacha snuje plany uatrakcyjnienia miasta. W tym roku planowane jest dokończenie budowy mostu łączącego Kołaczyce z Brzyskami. Połączy on dwie miejscowości oraz pozwoli łatwiej zagospodarować błonia pod przyszłe inwestycje. Burmistrz Kołaczyc zamierza również starać się o środki unijne m.in. do projektu rewitalizacji. 

Kołaczyce jako pierwsze odzyskały prawa miejskie utracone po 1933 roku. Miejscowości, które zabiegają o przywrócenie statusu miasta jest jednak więcej.

Bardzo się cieszę, że wójtowie i mieszkańcy kolejnych miejscowości, za przykładem Kołaczyc chcą podjąć te starania. Myślę, że ten cykl powstawania małych miasteczek od drogi 73 rozpoczynając może zakończyć się na Nowym Żmigrodzie, którego historia jest równie bogata.  Wieżę w to, że sam status miasta powoduje, iż miasto ma prawo się przebić w swoim regionie, w powiecie i w całym województwie podkarpackim – mówiła burmistrz Kołaczyc Małgorzata Salacha.

Do końca marca gminy mogą składać wnioski o przywrócenie praw miejskich jednak, jak mówił dziś wojewoda podkarpacki, żadna z jasielskich gmin nie złoży takiego wniosku. 

Kuba Kowalczyk
Jaslonet.pl

– – –
Fotogaleria:

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
8 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
md
md
2024 lat temu

panie rzonca !! listosci

zwolniona z kolei
zwolniona z kolei
2024 lat temu

Rzońca znów się obudził przed wyborami.Zamknięcia przewozów kolejowych ci nie wybaczymy!!!!!!!!!!!!!!

A.
A.
2024 lat temu

Tylko za PO jest możliwe aby tak ładnie, administracyjnie Podkarpacie się rozwijało.
Andrzej Gajecki

zaniepokojony
zaniepokojony
2024 lat temu

"Kołaczyce stracą możliwość korzystania z programów adresowanych do gmin" ja sie pytam co z miejscowościami typu Bieździedza, Sowina czy Sieklówka…teraz wszystko będzie pompowane w miasto :upset::upset::upset::upset::no::no::o:(

Awans
Awans
2024 lat temu

Cieszy się także młodzież, która wyjechała na studia i czasem ciężko było się przyznać, że pochodzi ze wsi – mówi M. Salacha.
To jest radość wygłoszona w noworocznym przemówieniu. Dedykuję to Biedziedzy, Sowinie, Sieklówce i innym mieszkańcom wsi.

Sowińczyk
Sowińczyk
2024 lat temu

A gdzie są ci inwestorzy??? W Irlandii???
Tak cuda się jednak tuskowe zdarzają.przybywa niby miast w Polsce.No i imprez z tym związanych,a jakże pokropionych i zakrapanych.
Wola ludu,czy ambicja władzy-oto jest pytanie w odniesieniu do bycia miastem z infrastruktu
rą i mentalnoscią wsi.?

libro
libro
2024 lat temu

takie miasto taka wladza takie szklące hełmy a z tyłu taka piękna stodoła z napisem tylko wisła

kul
kul
2024 lat temu

a fotek z późniejszych godzin wieczornych (gdy stoły nie były już takie puste)BRAK !!!!!!
DLACZEGO nie ma nic pt. "JAK BAWI SIE WŁADZA"

Zobacz także
Close
Back to top button
8
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x