r e k l a m a
Wiadomości

Urząd Miasta ratuje drzewa na Rynku

Miasto przystąpiło do ratowania drzew na jasielskim Rynku. Zagrożonych uschnięciem jest 34 sztuki. Zdaniem urzędników, dzięki podjętym pracom ich los nie jest  jeszcze przesądzony.


fot. UMJ

Decyzja w sprawie odratowania 34 drzew z płyty jasielskiego Rynku zapadła po opinii biegłego dendrologa, który stwierdził, że drzewa te nie nadają się jeszcze do wycięcia i można je uratować. W dniach 13- 14 listopada przystąpiono do pierwszego etapu ratowania drzew.

Specjalistyczna firma ogrodnicza wymieniła wierzchnią warstwę ziemi wokół drzew, rosnących bezpośrednio pomiędzy kostką brukową. Przy okazji udrożniono instalację nawadniającą, która pozwoli na podlewanie i zasilanie drzew od przyszłego sezonu wegetacyjnego – czytamy w piśmie rzecznika Urzędu Miasta.

fot. archiwum Jaslonet.pl

Drzewa zostały wzmocnione specjalnym preparatem biologicznym, który ma na celu wzmocnienie ich sił witalnych. Mimo zastosowania zabiegów reanimacyjnych, nie ma stuprocentowej szansy, że zabiegi te przyniosą efekt.

Robimy wszystko, co w naszej mocy. Nie daje nam to jednak stuprocentowej gwarancji, że przedsięwzięcie się uda i drzewa wyzdrowieją. Mimo to będziemy się starać, wykorzystując dostępne możliwości i nowe technologie, aby  drzewa uratować. Wszystkie prace wykonywane są z zachowaniem szczególnej ostrożności, jedynie przy użyciu sprzętu ręcznego – mówi Joanna Pawelec, inspektor ds. zieleni miejskiej UMJ.


fot. UMJ

Jak informuje Urząd Miasta, kolejnym krokiem będzie przycinka i pielęgnacyjna drzew.

W najbliższych dniach zostanie też wymieniona wierzchnia warstwa ziemi przy pozostałych drzewach, otoczonych donicami kwiatowymi (po usunięciu chryzantem), które są w nieco lepszej kondycji jednak również wymagają zabiegów – czytamy w piśmie rzecznika Urzędu Miasta.

Kuba Kowalczyk
Jaslonet.pl

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
6 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
ten zły
ten zły
2024 lat temu

Niezły pomysł. Najpierw oznajmiono, że drzewa umierają, bo poprzednicy je zniszczyli (tak na marginesie robili to 8 lat temu), teraz nowa kobita od zieleni (Pawelec – jak ten gość z otoczenia Rzońcy w Rzeszowie – czy to jakaś rodzina?!) oznajmia, że władze miasta (domyśl się, że chodzi o najlepszego burmistrza w historii Jasła) podjęły bohaterską walkę o ich "reanimację". Jak wielki sukces będzie można odtrąbić na wiosnę, kiedy drzewa na wiosnę zazielenią się. Do objawień dojdzie jeszcze zdolność naszej pięknej jak Sofia Lo.. pani burmistrz do czynienia cudów. Przy okazji inspektor (nowy oczywiście, bo poprzedni też Jola jeno o innym… Czytaj więcej »

ona
ona
2024 lat temu

Dokładnie te same zdjęcia, ten sam tekst – czyżby obydwa rywalizujące portale połłaczyły siły??? To po co dwa portale?????

ixi
ixi
2024 lat temu

ile ta prowizorka bedzie kosztowala podatnika i co bedzie jak "nic z tego nie bedzie" – kto bedzie odpowiadal, ile za to zaplaci i jaka czesc ciala najbardziej ucierpi!?:no:

ja. ;d
ja. ;d
2024 lat temu

kopiujecie zdjecia z jaslo4u xd. ;d

mala
mala
2024 lat temu

No własnie! "Przy okazji udrożniono instalację nawadniającą, która pozwoli na podlewanie i zasilanie drzew od przyszłego sezonu wegetacyjnego".
Może dopiero teraz odkryli, że jest taki system!!!

Jarosław
Jarosław
2024 lat temu

Te drzewa to winne być staranie usunięte z Rynku.Tylko kawki sr…. na łeb.Wreszcie winno się rynek wykorzystać tak ,by tętnił,jak w innych miastach-życiem!!! Prezentacja wszelkiego rodzaju sztuki,wyrobów regionalnych ,połaczona z siecią kulinarną, i deptakiem stanowiła by całość atrakcyjna i dla Jaślani i turystów.Akcenty przyrody,i owszem,ale jako element upiekszajacy,a nie szpecący.Moze by tak architekci z Jasla sie skrzyknęli i dla miasta społecznie zrobili plan mojej propozycji,podglądając przykłady np. Rzeszowa,Łodzi,Krakowa…Oczywiście są to miasta dużo wieksze,ale sens ten sam,a i pieniądze mądrze wydane z myślą o przyszłości Jasła i jego estetyce…

Back to top button
6
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x