Wiadomości

W cyklu „Aktywna jaślanka” – Pani Elżbieta Krzysiak, nauczyciel w Przedszkolu Miejskim Nr 3 w Jaśle


Elżbieta Krzysiak

Dziś w cyklu „Aktywna jaślanka” przedstawiamy Paną Elżbietę Krzysiak, nauczyciela w Przedszkolu Miejskim Nr 3 w Jaśle.

Jaslonet.pl: Pani Elżbieto, czuje się Pani osobą spełnioną?

Elżbieta Krzysiak: Kocham dzieci, a zawodowo robię to co kocham – pracuję z dziećmi. Zdecydowanie więc muszę powiedzieć, że jestem osobą spełnioną. Ten zawód to moje powołanie i sądzę, że wykonuję go z pasją. Miałam również to szczęście, że spotkałam wspaniałych ludzi, dzięki którym mogę realizować swoje pomysły i spełniać marzenia. W pracy mam wspaniałe koleżanki, które w wspierają mnie, także w chwilach zmęczenia i zwątpienia, bo takich też nie brakuje. Bardzo cenie sobie ich zdanie. Praca pedagoga-wychowawcy, to ogromna odpowiedzialność, dobro dziecka jest ponad wszystko. Odpowiedzialność jaka ciąży na wychowawcy zmusza do nieustannego podnoszenia kwalifikacji i kompetencji oraz doskonalenia rozmaitych umiejętności. Co ciekawe, wiele można się nauczyć od samych dzieci. Jednak muszę podkreślić, że niezwykle ważne w tym zawodzie są relacje wychowawcy z rodzicami wychowanków. Bez ich pomocy i udziału jakiekolwiek działania byłyby niemożliwe. Reakcje rodziców, ich uśmiechy, zadowolenie i duma ze swoich pociech dają mi siłę do nieustannej pracy i podejmowania kolejnych działań.

Jaslonet.pl: A wiemy, że tych dodatkowych działań i wyjątkowych inicjatyw na rzecz dzieci z Pani strony nie brakuje. Wydaje nam się, że dzieci uzdolnione muzycznie to Pani „oczko w głowie”. Proszę nam opowiedzieć o Przeglądzie Piosenki Przedszkolnej.

EK: Każdego dnia staram się  rozwijać u dzieci wrażliwość na piękno nie tylko muzyki, ale też słowa, a przede wszystkim na drugiego człowieka w czasach ogólnego zabiegania, braku czasu dla siebie i otoczenia. Staram się stwarzać dzieciom takie sytuacje edukacyjne, które sprzyjają kształtowaniu postawy otwartości i gotowości niesienia pomocy i działania na rzecz innych. Jeśli w tym co robię jest odrobinę dobra, chciałabym tym dobrem dzielić się z innymi jeszcze przez wiele lat. A muzyka… muzyka jest wspaniałym „narzędziem” wychowawczym i ważnym elementem w kształtowaniu wrażliwości  dziecka. Uzdolnienia muzyczne u dzieci były dla mnie inspiracją do zorganizowania Przeglądu Piosenki Przedszkolnej pod hasłem „Jesień nie musi być smutna”.  Każdy występ dla dziecka jest nowym doświadczeniem i ogromnym przeżyciem emocjonalnym. Przez wiele lat pracy miałam okazję to zauważyć. Zorganizowanie sześciu edycji przeglądu, to dla mnie ogromna satysfakcja. Zawsze cieszyłam się z udanej organizacji i możliwości sprawdzenia się w roli osoby prowadzącej ten miły „jesienny koncert”, a radość dzieci jest zawsze dla mnie najpiękniejszą nagrodą.

Jaslonet.pl: Zaangażowała się Pani także w inicjatywę Fundacji ABC XXI – Cała Polska czyta dzieciom. Jak długo to już trwa?

EK: Na rzecz Fundacji ABC XXI – Cała Polska czyta dzieciom działam od 2002 roku. Od tamtej pory promuję głośne czytanie wśród rodziców, nauczycieli i dzieci, a także w różnych instytucjach naszego miasta. Muszę przyznać, że pomysł tej akcji jest znakomity. Promowanie głośnego czytania przyczynia się do zwiększonego zainteresowania książką. Głośne czytanie staje się alternatywną formą spędzania wolnego czasu w wielu rodzinach, a niecodzienne formy czytania sprawiają dzieciom ogromną radość. Dlatego w ostatnich latach aktywnie uczestniczyłam w organizowanym przez Fundację Ogólnopolskim Tygodniu Czytania Dzieciom, którego w Jaśle punktem kulminacyjnym były przygotowane przeze mnie bajki słowno muzyczne, wystawiane na scenie Jasielskiego Domu Kultury. Były to bajki „Czerwony Kapturek”, „Jaś i Małgosia”, „Królewna Śnieżka”, „Kopciuszek”, „Kot w butach”. Wystawiane spektakle połączone były z akcją charytatywną, zbiórką symbolicznych złotówek na paczki „mikołajkowe” dla dzieci z najbiedniejszych rodzin Jasła i okolic. Teatr w wykonaniu uzdolnionych dzieci cieszył się dużym uznaniem wśród nauczycieli szkół i przedszkoli, a także rodziców. Bajki są piękne  i mądre, a powrót do nich jest cudowną podróżą sentymentalną do czasów dzieciństwa, dobrą zabawą , wzruszeniem i nauką nie tylko dla dzieci. Dzięki pracy włożonej na rzecz kampanii zostałam dwa razy wyróżniona przez Fundację ABC XXI – Cała Polska czyta dzieciom. Pierwszy raz za najlepiej przeprowadzony III Ogólnopolski Tydzień Głośnego Czytania Dzieciom – zostałam wówczas uhonorowana zaproszeniem  do Warszawy na uroczysty Finał w 2004 roku.  Po raz drugi otrzymałam wyróżnienie za najlepiej przeprowadzoną całoroczną akcję głośnego czytania w roku 2006/2007.

Jaslonet.pl: Jak widać taki aktywny wychowawca i pedagog jak Pani musi być też dobrym organizatorem?

EK: Chyba każdy wychowawca, musi wykazywać się umiejętnościami organizatorskimi. Dla mnie prawdziwym wyzwaniem w ostatnim czasie była organizacja jubileuszu 50-lecia naszego Przedszkola Nr 3. Zaplanowanie całej uroczystości, pozyskanie sponsorów, przygotowanie części artystycznej i prowadzenie uroczystości kosztowało sporo wysiłku i wiele godzin poświęconego czasu. Ale podczas jubileuszu zostałam uhonorowana odznaczeniem przyznanym przez Towarzystwo Przyjaciół Dzieci, które pozostanie najmilsze mojemu sercu „Przyjaciel  Dziecka”…

* * *


Elżbieta Krzysiak

Pani Elżbieta Krzysiak z wykształcenia jest pedagogiem. Ukończyła studia w zakresie pedagogiki wczesnoszkolnej i przedszkolnej na Wydziale Pedagogiki Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Kielcach. Jest nauczycielem dyplomowanym.

Od ponad 20 lat pracuje w Przedszkolu Miejskim Nr 3 w Jaśle.

Ma szczęśliwą rodzinę: męża, córkę i syna. Interesuje się poezją, teatrem i muzyką. U ludzi ceni lojalność i szczerość.

Jaslonet.pl

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
21 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Z.D.
Z.D.
2024 lat temu

Prawdziwy Przyjaciel Dziecka – uczy, bawi, wychowuje ! Pozdrawiam z uszanowaniem

CZARNY
CZARNY
2024 lat temu

DO TEGO PIEKNA KOBIETA

JSP
JSP
2024 lat temu

o i to jest sztuka być tak aktywną i przedsiębiorczą nie mając wielkiej kasy ale otwarte i chętne serce dla wszystkich – gratulacje i wyrazy uznania dla Pani !!!

Piotr
Piotr
2024 lat temu

Kobietka z dużym i pieknym serduszkiem. Dzieci ja kochają, zreszta rodzice też:)
Pozdrawiam serdecznie i gratukuję.

Marta
Marta
2024 lat temu

Zawód, który Pani wybrała to z pewnością Pani powołanie. Nie brakuje Pani pasji do wszystkich działań, których się Pani podejmuje. Swoją postawą inspiruje Pani bardzo wielu ludzi do pięknych działań.
Pani Elu, bardzo sobie cenię naszą znajomość. Obcowanie z Panią to wielka przyjemność.
Serdecznie pozdrawiam

Dom Dziecka !
Dom Dziecka !
2024 lat temu

Kobieta Aktywna?? Normalny pracownik przedszkola. Zawód jak każdy inny. W każdej pracy – zawodzie trzeba podnosić kwalifikacje. CZytać nowośoi, przepisy. Dla mnie kobieta aktywna to taka, która ma własną firme, zarządza ludzmi, walczy dla nich o prace – przetargi, wysyła ich na szkolenia, podnosi kwalifikacje pracowników itp. Takie aktywne jak ta Pani nauczycielki są w każdym przedszkolu bo podnoszenie kwalifikacji i zangażowanie w prace z dziećmi jest ich obowiązkiem! Gdyby ta Pani pracowała w Domu Dziecka lub w z dziećmi upsledzonymi to może byłoby to COŚ -poświęcenie i większa odpowiedziedzialność, ale zwykła przedszkolanka w zwykłym przedszkolu z dziećmi pełnosprawnymi to… Czytaj więcej »

Maja
Maja
2024 lat temu

świetnie pani Elu! Nigdy nie zapomnę, kiedy grałam w "Czerwonym Kapturku" i "Jasiu i Małgosi" jako Małgosia:) To były cudowne chwile!:shy:

rodzic
rodzic
2024 lat temu

Domku Dziecka ! Nie każda nauczycielka organizuje przeglądy piosenki, konkursy itp., nie każda nauczycielka angażuje się w działalność organizacji społecznych, fundacji, stowarzyszeń. Zapewne nie wiesz, że to co tutaj jest napisane to mały ułamek tego co Pani Ela robi. Za wiele rzeczy jej nie płacą, a robi i nie oczekuje nagród, o wielu rzeczach się nie mówi. A ty jak chcesz wylewać żale i pouczać, że ktoś napisał o takiej, a nie innej osobie, że ktoś wybrał taką, a nie inną pracę to może przejdź najlepiej do tematów politycznych i tam sobie poneostraduj. Tutaj ludzie miło wspominają i wyrażają wiele… Czytaj więcej »

a
a
2024 lat temu

Pozdrawiam serdecznie, gratuluję i życzę dalszej owocnej pracy, Pani Elu !

L.Ś.
L.Ś.
2024 lat temu

babcia Joanny
Czytając komentarz z podpisem "Dom Dziecka" zrobiło mi się smutno. Bo niby racja ! Co za sztuka pracować z dziećmi "z normalnych, dobrze prosperujących rodzin". A jednak! Jest to sztuka! Dzieciaki pełne energii,śmiałe, pomysłowe, samowolne, rozpieszczone i do tego wymagający "grymaśni" rodzice. Osobiście,gratuluję i jestem pełna uznania, a zarazem dziękuję pani Elu za chwile wzruszeń i babcinej dumy przeżywanej w "Pani przedszkolu". Moc pozdrowień dla wszystkich Pań. Uściski Maju dla Ciebie za komentarz.

Marta
Marta
2024 lat temu

Do Dm Dziecka Człowieku co Ty wypisujesz?

aneta
aneta
2024 lat temu

Moim zdaniem ta Pani to kobieta sukcesu !
Oddana swojej pracy, a przede wszystkim dzieciom. Pozdrawiam serdecznie osobe piszaca pod nickiem dom dziecka-ten komentarz jest troche nie na miejscu, ale to chyba mala zwykla zazdrosc:)

Jaślanka
Jaślanka
2024 lat temu

Do Dom Dziecka
Chyba nie wiesz co piszesz! Z tekstu wynika, że jesteś wredną zazdrosną kobietą "żmiją", bo facet nie mógłby czegoś takiego napisać. Moje dzieci nie chodziły do przedszkola nr 3 ale obserwując działana i osiągnięcia pani Eli żałowałam, że nie zapisałam moich pociech właśnie do tego przedszkola. Pozdrawiam serdecznie pani Elu i życzę dalszych sukcesów.

tat
tat
2024 lat temu

Pozdrowienia dla Pni Elżbiety – wspaniałej, ciepłej, sympatycznej kobiety.

Mama słoneczka z krasnali
Mama słoneczka z krasnali
2024 lat temu

Pani Eluniu! Wszystkiego najlepszego w dalszej pracy, jakże często ofiarnej, wymagającej poświęcenia, zaangażowania i tego ogromnego serca które Pani ma.W swoim życiu, nie spotkałam osoby tak oddanej dzieciom i tak kochającej te małe diabełki:)Proszę się nie przejmować tymi złośliwiściami od pani o niku dom dziecka!taki osób jest masa!sączą jad gdyż w życiu nic innego im już pewno niepozostało!A Pani niech dalej będzie taką wspaniałą naszą Panią Elunią!!!!Acha jeszcze jedna uwaga do pani Do Dziecka!makijaż dla każdej normalnej kobiety, to bardzo naturalna rzecz-gratuluje pani Dom Dziecka jej 100% naturalnego wyglądu i życzę trochę mniej jadu!buziaki Pani Eluniu.
E

służba zdrowia
służba zdrowia
2024 lat temu

Swieta racja w Jasle jest cała masa bardziej AKTYWNYCH kobiet.!
Przedszkolanka to praca w radości.
Popatrzcie na pielęgniarki, które się zmagają z trudną – nie pachnącą i nie radosną a smutną pełna bólu pracą.
Wsód nich jest wile aktywistek!
Trzeba je dostrzec i napisać o nich!

Mama słoneczka z krasnali
Mama słoneczka z krasnali
2024 lat temu

do Pani służba zdrowia!każdy wybiera taką pracę do jakiej czuje powołanie, i o to chodzi żeby pomimo wypalenia zawodowego, upływu czasu itp. pozostać takim właśnie człowiekiem jak Pani Elunia:)))a co do tych pozostałych jak to pani nazywa aktywistek! to proszę zgłosić kolejne panie- nikt nikomu nie broni!

Maro
Maro
2024 lat temu

Ależ służbo zdrowia. Pielęgniarkom za to płacą, a tu napisano o tym co Pani Elżbieta robi, a nie musi (żeby ci to łopatologicznie wytłumaczyć). Oczywiście jeżeli jest pielęgniarka, która bardzo angażuje się w działania społeczne wykraczające poza zakres obowiązków zawodowych, to warto o takich pisać. Wystarczy dostrzec założenie takich publikacji. O wszystkich napisać nie można, a napisać warto o ludziach z różnych dziedzin życia. I należy to docenić, tylko nie trzeba być zazdrosną i zawistną babą.

BRAT
BRAT
2024 lat temu

Pani Elżbieto bardzo się cieszę że to włąśnie o Pani piszą, bo niestety ale bardzo mało jest tak wspaniałych tak oddanuych pracy tak życzliwych i wyrozumiałych ludzi jak Pani, Życzę aby przez kolejne lata mogła Pani się realizować i zarazem wychowywać Nasze pociech, spełniania wszystkich mażeń:yes:
P.S. do pani z domu dziecka proszę nie obrażać rodziców z przedszkola przy szkolnej, a co do patologii to widzę że udziela się i Pani może najwyższa pora poszukać nowej pracy.:yes:

Andżej
Andżej
2024 lat temu

Brawo Pani Elu! Te wszystkie przedsiewniecia , bajki , przeglady piosenek sprawiły wielka radość dzieciom a rodzicom. Niech pani nie zwraca uwagi na złośliwe komentarze osób które tak naprawde nic o pani nie wiedza i nie miały PRZYJEMNOŚCI z panią porozmawiac! Te przedsiewziecia pani Elżbiety miały głównie na celu zebranie pieniążków na szczytne cele (m.in na ksiażki do szpitali , na caritas) i miłe jest to ,że mogła pani dać rodość przy tym rodzicom i dzieciom które tak fantastycznie odgrywały swoje role na scenie JDK'u. A teraz małe słówko do Dom dziecka i służba zdrowia. Powiedzcie drogie zawistne , zespute… Czytaj więcej »

przedsiębiorca
przedsiębiorca
2024 lat temu

Posłuchaj "dom dziecka" mam własną firmę, zarządzam ludźmi, walczę dla nich o pracę, wygrywam przetargi, wysyłam na szkolenia, podnoszę kwalifikacje ale broń Boże nie czuję się aktywistą bo robię to dla własnego interesu a nie społecznie więc nie wypisuj bzdur i najpierw pomyśl zanim coś takiego napiszesz, a poza tym może sama się wylansuj na portalu a nie zazdrość.

Zobacz także
Close
Back to top button
21
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x