Wiadomości

W I LO będą szukać gwiazd

W I Liceum Ogólnokształcącym będą szukać gwiazd. Zarówno tych na niebie jak i wśród uczniów.

Jeżeli kiedyś ta szkoła wyda kogoś, kto zostanie astronomem, a przypomnijmy, że wydała już paru, to będzie bardzo cenne. Polscy astronomowie zajmują znaczącą pozycję na świecie – mówił Henryk Brancewicz, prezes Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii.

A warunki w I Liceum do tego sprzyjają. Uczniowie szkoły odnoszą sukcesy na olimpiadach astronomicznych. W ramach przedmiotu fizyka z elementami astronomii mogą poznawać podstawowe zagadnienia tej dziedziny nauki. Wkrótce też będę mogli szukać gwiazd na niebie.

W I LO dobiega końca budowa obserwatorium astronomicznego. Kopuła ma 5 metrów średnicy.

Jesteśmy jednym z największych obserwatoriów szkolnych na terenie Polski – podkreśla  Zbigniew Waszkiel, dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego w Jaśle.

Pozostaje jedynie wyposażenie obserwatorium oraz sal dydaktycznych w niezbędny sprzęt.

Pragniemy przenosić sygnał z teleskopu na komputery i telebim w szkole, żeby młodzież miała możliwość obserwowania punktów na niebie. Natomiast mamy też zamiar przenieść ten sygnał na strony internetowe – mówił jeszcze w lipcu dyrektor Waszkiel.

Obecni na spotkaniu prelegenci, a wśród nich absolwent szkoły Stanisław Zoła podkreślali, że jasielskie liceum jest kolejnym miejscem na mapie Polski, gdzie można „zarazić się astronomią.” Sam też wspominał jak to się zaczęło.

Tutaj zaraziłem się miłością do astronomii. Kiedy wracałem po szkole i było ciemno patrzyłem na niebo, na gwiazdy i bardzo mnie to interesowało. Trochę pomogła mi szkoła. Pierwszy teleskop sam zrobiłem. Ale przypomina mi się Przysposobienie Obronne. Pan, który prowadził ten przedmiot pożyczył mi lunetkę do sprawdzania celności strzałów a ja jej używałem do podglądania nieba – wspominał Stanisław Zoła, dziś kierownik Zakładu Astronomii Gwiazdowej i Pozagalaktycznej Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

Planowane otwarcie jasielskiego obserwatorium jesienną tego roku.

Kuba Kowalczyk
Jaslonet.pl

– – –

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
15 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
dawid
dawid
2024 lat temu

Moze Lecha wypatrza jak sobie boja w oblokach…..:lol:

Mike 38
Mike 38
2024 lat temu

Pierwszy i durny komentarz

znana
znana
2024 lat temu

myśle, że należałoby wspomnieć o człowieku, który najbardziej zasłużył się , chodzi o p. Ryszarda Prajsnera. Pozdrowienia dla pana profesora. gratuluje!!!PANU PROFESOROWI i dyrekcji.

do redakcji
do redakcji
2024 lat temu

dlaczego mój komentarz został skasowany? napisałem to co "znana" o R. Prajsnarze kilkanaście minut wcześniej

kabaretożerca2012
kabaretożerca2012
2024 lat temu

oooo spadająca gwiazda!!! żurawski!? ;P

Zbyszek
Zbyszek
2024 lat temu

Nie przesadzaj z tym prof.Ryszardem a co on zrobił dla tego projektu???Dwa wyjazdy i trzy kolacje???Gdyby nie powiat to nic by nie było!!!

;)
;)
2024 lat temu

ja rozumiem, że gdyby nie Prajsnar, to w ogóle nie byłoby tematu obserwatorium.

nareszcie absolwent
nareszcie absolwent
2024 lat temu

A po co gwiazd na niebie szukać? W tej szkole pracują same "gwiazdy"!!!! A najlepsza to gwiazda od matematyki, tej od historii też nic nie brakuje. I jeszcze ta powiatowa gwiazda od Kmiecika!

astronom
astronom
2024 lat temu

Wg Sztaudyngera: Astronom jest to mędrzec, który patrząc w gwiazdy w niebie – z roztargnienia s.. pod siebie:lol:

Bolek
Bolek
2024 lat temu

Rysiek niech wraca do Szwecji tam był dla nas pożyteczny a tu tylko się miota bo Zbyszek go nie lubi!!!

uczeń
uczeń
2024 lat temu

Będą szukać gwiazd wśród kadry pedagogicznej…

CHORE PAŃSTWO !!!!!
CHORE PAŃSTWO !!!!!
2024 lat temu

DLACZEGO TEJ KASY NIE PRZEZNACZONO NA PRAWDZIWY ROZWÓJ REGIONU I PRACĘ DLA MŁODYCH LUDZI – W ZAMIAN DAJĄC IM "NOWE CUDA I PODBÓJ KOSMOSU"….

PiS-man
PiS-man
2024 lat temu

dawid – z twoim poczuciem taktu i nabytą w "szkle kontaktowym" mądrością w Platformie Obywatelskiej przyjmą cię z otwartymi rękami, bo oni lubią użytecznych idiotów 😀

do nareszcie absolwent
do nareszcie absolwent
2024 lat temu

masz kolego racje…z każdego przedmiotu w szkole jakas gwiazda…a najwieksza od matematyki…słyszałem że na UJ-cie jasielskim już się na niej poznali…ja nie rozumiem czemu w naszym zacnym LO dalej ją trzymają??..i to jeszcze co roku obdarowywują jakąś klasą matematyczną

dawid
dawid
2024 lat temu

Do PiS-mana- idiota jestes ty ,nie naleze ani nie poperam zadnej partii, ale PiS-iorow nie nawidze, zamiast siedziec na internecie powinienes byc teraz w Warszawie pod krzyzem i walczyc zeby Lechowi wybudowali najlepiej jakis gigantyczny pomnik dobrym pomyslem bylaby piramida wielkosci palacu Kultury i z milion krzyzy wokol niej, i kilkaset pomnikow w calej Polsce, wtedy piS-mohery byly by zadowolone, "szkla kontaktowego " nie ogladam ale modle sie by wrocily czasy kiedy ZOMO rozganialo taki tlum i tepilo takich jak ty przy pomocy gumowej palki. POZDRAWIAM

Zobacz także
Close
Back to top button
15
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x