r e k l a m a
Wiadomości

W I LO będą szukać gwiazd

W I Liceum Ogólnokształcącym będą szukać gwiazd. Zarówno tych na niebie jak i wśród uczniów.

Jeżeli kiedyś ta szkoła wyda kogoś, kto zostanie astronomem, a przypomnijmy, że wydała już paru, to będzie bardzo cenne. Polscy astronomowie zajmują znaczącą pozycję na świecie – mówił Henryk Brancewicz, prezes Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii.

A warunki w I Liceum do tego sprzyjają. Uczniowie szkoły odnoszą sukcesy na olimpiadach astronomicznych. W ramach przedmiotu fizyka z elementami astronomii mogą poznawać podstawowe zagadnienia tej dziedziny nauki. Wkrótce też będę mogli szukać gwiazd na niebie.

W I LO dobiega końca budowa obserwatorium astronomicznego. Kopuła ma 5 metrów średnicy.

Jesteśmy jednym z największych obserwatoriów szkolnych na terenie Polski – podkreśla  Zbigniew Waszkiel, dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego w Jaśle.

Pozostaje jedynie wyposażenie obserwatorium oraz sal dydaktycznych w niezbędny sprzęt.

Pragniemy przenosić sygnał z teleskopu na komputery i telebim w szkole, żeby młodzież miała możliwość obserwowania punktów na niebie. Natomiast mamy też zamiar przenieść ten sygnał na strony internetowe – mówił jeszcze w lipcu dyrektor Waszkiel.

Obecni na spotkaniu prelegenci, a wśród nich absolwent szkoły Stanisław Zoła podkreślali, że jasielskie liceum jest kolejnym miejscem na mapie Polski, gdzie można „zarazić się astronomią.” Sam też wspominał jak to się zaczęło.

Tutaj zaraziłem się miłością do astronomii. Kiedy wracałem po szkole i było ciemno patrzyłem na niebo, na gwiazdy i bardzo mnie to interesowało. Trochę pomogła mi szkoła. Pierwszy teleskop sam zrobiłem. Ale przypomina mi się Przysposobienie Obronne. Pan, który prowadził ten przedmiot pożyczył mi lunetkę do sprawdzania celności strzałów a ja jej używałem do podglądania nieba – wspominał Stanisław Zoła, dziś kierownik Zakładu Astronomii Gwiazdowej i Pozagalaktycznej Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

Planowane otwarcie jasielskiego obserwatorium jesienną tego roku.

Kuba Kowalczyk
Jaslonet.pl

– – –

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

15
Dodaj komentarz

avatar
15 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
0 Comment authors
dawiddo nareszcie absolwentPiS-manCHORE PAŃSTWO !!!!!uczeń Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
dawid
Gość
dawid

Moze Lecha wypatrza jak sobie boja w oblokach…..:lol:

do nareszcie absolwent
Gość
do nareszcie absolwent

masz kolego racje…z każdego przedmiotu w szkole jakas gwiazda…a najwieksza od matematyki…słyszałem że na UJ-cie jasielskim już się na niej poznali…ja nie rozumiem czemu w naszym zacnym LO dalej ją trzymają??..i to jeszcze co roku obdarowywują jakąś klasą matematyczną

PiS-man
Gość
PiS-man

dawid – z twoim poczuciem taktu i nabytą w "szkle kontaktowym" mądrością w Platformie Obywatelskiej przyjmą cię z otwartymi rękami, bo oni lubią użytecznych idiotów 😀

CHORE PAŃSTWO !!!!!
Gość
CHORE PAŃSTWO !!!!!

DLACZEGO TEJ KASY NIE PRZEZNACZONO NA PRAWDZIWY ROZWÓJ REGIONU I PRACĘ DLA MŁODYCH LUDZI – W ZAMIAN DAJĄC IM "NOWE CUDA I PODBÓJ KOSMOSU"….

uczeń
Gość
uczeń

Będą szukać gwiazd wśród kadry pedagogicznej…

Bolek
Gość
Bolek

Rysiek niech wraca do Szwecji tam był dla nas pożyteczny a tu tylko się miota bo Zbyszek go nie lubi!!!

astronom
Gość
astronom

Wg Sztaudyngera: Astronom jest to mędrzec, który patrząc w gwiazdy w niebie – z roztargnienia s.. pod siebie:lol:

nareszcie absolwent
Gość
nareszcie absolwent

A po co gwiazd na niebie szukać? W tej szkole pracują same "gwiazdy"!!!! A najlepsza to gwiazda od matematyki, tej od historii też nic nie brakuje. I jeszcze ta powiatowa gwiazda od Kmiecika!

;)
Gość
;)

ja rozumiem, że gdyby nie Prajsnar, to w ogóle nie byłoby tematu obserwatorium.

Zbyszek
Gość
Zbyszek

Nie przesadzaj z tym prof.Ryszardem a co on zrobił dla tego projektu???Dwa wyjazdy i trzy kolacje???Gdyby nie powiat to nic by nie było!!!

kabaretożerca2012
Gość
kabaretożerca2012

oooo spadająca gwiazda!!! żurawski!? ;P

do redakcji
Gość
do redakcji

dlaczego mój komentarz został skasowany? napisałem to co "znana" o R. Prajsnarze kilkanaście minut wcześniej

znana
Gość
znana

myśle, że należałoby wspomnieć o człowieku, który najbardziej zasłużył się , chodzi o p. Ryszarda Prajsnera. Pozdrowienia dla pana profesora. gratuluje!!!PANU PROFESOROWI i dyrekcji.

Mike 38
Gość
Mike 38

Pierwszy i durny komentarz

dawid
Gość
dawid

Do PiS-mana- idiota jestes ty ,nie naleze ani nie poperam zadnej partii, ale PiS-iorow nie nawidze, zamiast siedziec na internecie powinienes byc teraz w Warszawie pod krzyzem i walczyc zeby Lechowi wybudowali najlepiej jakis gigantyczny pomnik dobrym pomyslem bylaby piramida wielkosci palacu Kultury i z milion krzyzy wokol niej, i kilkaset pomnikow w calej Polsce, wtedy piS-mohery byly by zadowolone, "szkla kontaktowego " nie ogladam ale modle sie by wrocily czasy kiedy ZOMO rozganialo taki tlum i tepilo takich jak ty przy pomocy gumowej palki. POZDRAWIAM

Close
X