r e k l a m a
Wiadomości

„W Jaśle jest koalicja na rzecz bezpieczeństwa najmłodszych”

1144 materiałów edukacyjnych i światełek odblaskowych trafi do dzieci z Jasła w ramach organizowanej po raz kolejny akcji „Lotos – Bezpieczna Droga do Szkoły”. Finałem akcji będzie stworzenie przez dzieci pracy plastycznej, w której przedstawią one swoją wizję drogi bezpiecznej do szkoły.Akacja skierowana jest do najmłodszych, albowiem dzieci są najmniej chronione w ruchu drogowym. Statystyki nadal są przerażające. Na drogach naszego kraju ginie rocznie ok. 50 młodych ludzi a ponad 11 tysięcy zostaje rannych.

Dlatego tak ważne jest, aby dzieci miały wiedzę i były widoczne na drogach, bo jak podkreśla nadkom. Mariusz Skiba z Komendy Wojewódzkiej Policji, ma to swoje przełożenie na statystyki wypadków.

Takie dramatyczne wydarzenie miało miejsce przed kilkoma tygodniami w Niepli, gdzie dziecko wpadło pod samochód, ale na szczęście może właśnie dzięki tym działaniom profilaktycznym i edukacyjnych takich dramatów jest mniej – mówił Skiba.

Aby zwiększyć bezpieczeństwo dzieci zwłaszcza w późnych porach, kiedy widoczność jest mniejsza, rozprowadzane są zarówno materiały szkoleniowe, dostosowane do potrzeb dziecka (książeczka, gra planszowa, gry komputerowe) jak i wyposaża się je w światełka odblaskowe.Dziecko posiadające światełko odblaskowe, które w późnych porach wracające ze szkoły, zwłaszcza w tych miesiącach jesiennych i zimowych będzie widoczne dla kierujących pojazdami – mówił Józef Biernacki, prezes Jasielskiego Klubu Motorowego i Ratownictwa Drogowego

Prócz wsparcia policji i akcji edukacyjnych, ważną role spełniają też samorządy, bo to one powinny ułatwić dzieciom bezpieczne dotarcie ze szkoły do domu, poprzez budowę poboczy, chodników i oświetlenia. Dotyczy to zwłaszcza obrzeży miasta, gdzie ryzyko wypadków jest większe. Od kilku lat w akcję włącza się również miasto Jasło.Zmiana infrastruktury drogowo – chodnikowej, budowa ronda, budowa miasteczka ruchu drogowego, zakup fotoradarów i tym samym zmniejszenie prędkości jazdy użytkowników dróg, to są działania, z którymi miasto wychodzi, aby było bardziej bezpieczne dla wszystkich użytkowników, w tym szczególnie dla dzieci – mówiła burmistrz Maria Kurowska.

Nadkom. Mariusz Skiba podkreśla, że wspólne działania policji, samorządów, JKMIRD i Grupy Lotos stanowi wspólną „koalicję na rzecz bezpieczeństwa” zwłaszcza tych najmłodszych.

Finałem akcji Lotos Droga Bezpieczna do Szkoły będzie konkurs rysunkowy, którego wyniki poznamy na początku przyszłego rokuKonkurs wpływa na edukację dzieci a przy okazji pozwala na uzyskanie cennych nagród. W tamtym roku był to rower, dla zwycięzcy oraz dla szkoły, którą reprezentował zwycięzca pięć rowerów – mówił Roman Kościow, przedstawiciel Lotos Jasło.

Kuba Kowalczyk
Jaslonet.pl

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Kuba
Kuba
2024 lat temu

na jednym portalu starosta Kmiecik na drugim przew. Romuś czyzby walka o prymat w PO weszła w gorce stadium

mieszkaniec
mieszkaniec
2024 lat temu

Najchętniej widziałbym koalicję na rzecz powrotu do Dąbrówki,a w Jaśle widziałbym dobrego gospodarza.

Back to top button
2
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x