Wiadomości

W Jaśle posadzono dąb pamięci Stanisława Zająca

Jeden z trzech dębów posadzonych przy Podkarpackiej Szkole Wyższej, będzie nosił imię Stanisława Zająca. Z takim pomysłem wystąpili słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku. W dzisiejszej uroczystości zasadzenia dębów wzięła udział małżonka świętej pamięci senatora Stanisław Zająca, pani Alicja Zając.

Dzisiejszy dzień jest dla mnie szczególnie wzruszający, jest to pierwsze publiczne spotkanie, w którym uczestniczę po pogrzebie mojego męża – mówiła Alicja Zając.  

Jak przyznała pani Alicja, inicjatywa Uniwersytetu Trzeciego Wieku była dla niej sporym zaskoczeniem.

Bardzo dziękuję  za tę inicjatywę, bo to pomaga cieszyć się tymi dokonaniami, które mój mąż przez całe swoje życie osiągał. Jego życie było bardzo pracowite i pełne sukcesów – mówiła Alicja Zając.

Jednym z sukcesów senatora, o którym wspominała Alicja Zając, było przyczynienie się do powstania Wyższej Szkoły Hotelarstwa i Turystyki w Jaśle, a później Podkarpackiej Szkoły Wyższej im. ks. Władysława Findysza.  

Tym bardziej jest mi miło, że mogę w obejściu tej szkoły uczestniczyć w sadzeniu trzech dębów, w tym jednego poświęconego pamięci mojego męża i dwóm pozostałym, poświęconych pamięci żołnierzy, którzy zginęli w 1940 roku w Katyniu, a którzy też byli związani z miastem Jasłem – mówiła Alicja Zając.

Drugi z dębów został poświęcony majorowi piechoty w stanie spoczynku Stanisławowi Soczkowi, ur. w 1891 roku w Kołaczycach, uczniowi gimnazjum w Jaśle. Za swoją służbę ojczyźnie został odznaczony krzyżem kawalerskim. Był więźniem Starobielska, został zamordowany w kwietniu lub maju 1940 roku w Charkowie.  

Trzeci dąb będzie nosił imię Wiktora Martiniego, porucznika rezerwy, urodzonemu w 1910 roku w Zagórzu. Uczęszczał do jasielskiego gimnazjum. Był ekonomistą. W czasie wojny trafił do obozu w Kozielsku, w kwietniu 1940 roku został zamordowany w Katyniu.

Wybraliśmy tych dwóch oficerów, bo obaj byli mieszkańcami ziemi jasielskiej, obaj uczęszczali do gimnazjum jasielskiego, do którego mam wielki sentyment – mówiła Irena Becla, prezes Stowarzyszenia Uniwersytetu Trzeciego Wieku – dzięki tej inicjatywie poznamy bliżej te dwie zacne postacie – dodała Irena Becla.

Posadzonymi dębami będzie opiekować się młodzież ze szkół jasielskich, harcerze oraz studenci Podkarpackiej Szkoły Wyższej.

Kuba Kowalczyk
Jaslonet.pl

– – –

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
17 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Cytryn Kwas ekolog
Cytryn Kwas ekolog
2022 lat temu

Bardzo dobry pomysł, oby więcej takich – gratulacje dla pomysłodawcy/pomysłodawców! Sprawia to przyjemność rodzinie, a zarazem jest ekologiczne.

Ronin
Ronin
2022 lat temu

… a może pomnik ….

js
js
2022 lat temu

Jaka szkoła taki dąb.

Bart
Bart
2022 lat temu

Drzewo będzie stało tam dłużej niż ta pseudo-uczelnia.

ixi
ixi
2022 lat temu

PIS za wszelka cene robi z siebie meczennikow i chce przywlaszczyc soobie KATYN , tak jak przywlaszczyc chcial zaslugi Solidarnosci! Wstyd, HIPOKRYZJA i brak honoru…czyli zaklamana historia wg. Pis

Anatol
Anatol
2022 lat temu

Wydro rozpoczął kampanię wyborczą.A wkręcił w to dramatyczne wydarzenie z dnia 10.04…Może się mylę,ze chce na burmistrza wskoczyć????

leś@jasło
leś@jasło
2022 lat temu

A zaczęło się niewinnie od dębu Hitlera.Teraz każdy zmarły pisowiec zostanie upamiętniony dębem.W cieniu tych dębów wielu chce rozwijać karierę polityczną.Martyrologia to naczelna idea PiSu…:lol:

lupus
lupus
2022 lat temu

Lepsza byłaby brzoza bo można by pić jej sok jako oczyszające ciało iducha nektar boski o własciwościach uzdrawijących na przykładzie ks Putyra jako uzdrowionego z hipokryzji męczliwej przewlekłej .powiecie nimożliwe ale cuda się zdarzaja a co nie ???B)B)

Popieram akcję
Popieram akcję
2022 lat temu

Powinno się sadzić dęby za każdego działacza, inne partie powinny brać w tym udział bo lepsze to niż wycinanie drzew!

buk
buk
2022 lat temu

do lupusa: dla ciebie lepsze byłyby okłady bukowe na tylną częśc ciała, przez którą impuls może dopłynął by do tej zatyczki co masz na szyi. Życzę zdrowia bo na rozum to już za późno….:bigeek::bigrazz:

ABSLWENT
ABSLWENT
2022 lat temu

do Bart : zastanów się co wypisujesz ??jak pseudo – uczelnia – nie odpowiada Ci coś ?? to nie wypisuj bzdur , pochwal się sam co ukończyłeś ??jeśli nie jesteś absolwentem to skąd niby ocena ? a jeśli jesteś to co ?skoro uważasz że Cię stać było na coś lepszego to jak >?? żAŁOSNY JESTEŚ ~~~~:(UWAŻAM UCZELNIA – WYSOKI POZIOM I WSPANIALA KADRA .

zak
zak
2022 lat temu

Na każdej wykupionej przez niego działce posadźmy dąb!

...
...
2022 lat temu

jak sobie Madzia stoi.xd

wojtek g
wojtek g
2022 lat temu

dobry pomysl! Pan zajac byl wielkim czlowiekiem i tyel zrobil dla naszego regionu!

..;)
..;)
2022 lat temu

Kto to napisał./;>

?
?
2022 lat temu

do wojtek g: MOZESZ BYC BARDZIEJ KONKRETNY? CO, KIEDY, W JAKIM ROKU…?

do Anatol
do Anatol
2022 lat temu

A PiSiory już czepiają się Wydro, jedynego mądrego wśród jaślan!
już żeście zapomnieli jak Kurowska go chciała zniszczyć?!
TO jest jedyny człowiek jaki się oparł PiSowi
Za niezłomną postawę go podziwiam! Takiego burmistrza, albo i senatora bym dla Jasła chciał!

Back to top button
17
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x