r e k l a m a
Wiadomości

W Jaśle Straż Miejska upomina osoby dokarmiające gołębie

Straż Miejska w Jaśle upomina osoby dokarmiające gołębie na jasielskim rynku. Zdaniem strażników wiele osób zaśmieca płytę wysypując jedzenie, którego ptaki nie chcą jeść. Funkcjonariusze na razie ograniczają się do upomnień, ale w przyszłości nie wykluczają wypisywania mandatów za zaśmiecanie.

Jeśli chodzi o sankcje karne jakie można by wyciągnąć w stosunku  do osób dokarmiających gołębie na płycie rynku, można tutaj zastosować  art. 145 kodeksu wykroczeń, który określa, że kto zanieczyszcza lub zaśmieca place, rynki, podlega karze grzywny lub karze nagany – mówi Leon Matysik p.o. komendanta Straży Miejskiej w Jaśle.

Matysik dodaje, że póki co Straż Miejska jest daleka od wyciągania sankcji finansowych. Sprawa jest o tyle ciekawa, iż żadne przepisy nie zabraniają dokarmiania ptaków.

Straż Miejska zaczęła interweniować, po zgłoszeniach od mieszkańców okolicznych kamienic. Twierdzili oni, że pozostawione na płycie rynku jedzenie gnije, zaś dokarmianie ptaków zwiększa ich populację. Mieszkańcy skarżyli się, że gołębie zanieczyszczają płytę rynku i elewacje kamienic. W piśmie otrzymanym przez Straż Miejską i UM, anonimowy mieszkaniec podkreśla również, że gołębie mogą przenosić pasożyty, którymi zarażają ludzi.

Dokarmianie, czy przekarmianie?

Miasto odnosząc się do skarg właścicieli kamienic  potwierdza, że problem z gołębiami jest złożony. Od kilku lat bowiem można zaobserwować wzrost populacji gołębi w Jaśle. Początkowo pojawiły się one na rynku, prawdopodobnie z podmiejskich hodowli. Szybko się zadomowiły. Pomogli im w tym mieszkańcy, którzy hojnie dokarmiali ptactwo.

Długoletnia tradycja w niesieniu pomocy zwierzętom nakazuje dokarmianie zwierząt, zwłaszcza porą zimową. Ale często rozciąga się to na cały rok. Każdemu wydaje się, że dokarmianie to chronienie przyrody. Dokarmiając ptaki powodujemy niekontrolowany wzrost populacji co zawsze w przyrodzie jest szkodliwe – mówi Joanna Pawelec, inspektor do spraw zieleni miejskiej Urzędu Miasta Jasła.

Gołębie powinny bowiem same, w sposób naturalny zdobywać pokarm, wtedy ich ilość jest na rozsądnym poziomie. Przekarmianie ptaków powoduje, że populacja w sposób nienaturalny wzrasta a zwierzęta chorują.

Nieraz są zagrożeniem nawet dla komunikacji, ponieważ nie są w stanie poderwać się przed nadjeżdżającymi samochodami – podaje przykład ze Śląska Joanna Pawelec.    

Gołąb = problem

Wzrost populacji wiąże się ze zwiększeniem zanieczyszczenia płyty rynku i elewacji budynków. Wprawdzie ta pierwsza jest regularnie sprzątana mimo to, przy obecności gołębi utrzymanie czystości jest trudne.

Gołębie mają swoje ulubione miejsca, zwłaszcza tam gdzie regularnie wysypywana jest dla nich karma. Praktycznie co godzinę należałoby sprzątać w tym miejscu, poprzez zmywanie strumieniami wody – tłumaczy Joanna Pawelec

Dodaje również, że gołębie mogą roznosić choroby, na co zresztą wskazywali mieszkańcy.

Obrzeżek gołębi, czyli pewien rodzaj kleszcza jest pasożytem gołębi i w pewnych sytuacjach może przenosić się również  na człowieka powodując alergie skórne lub alergie układu oddechowego – tłumaczy Joanna Pawelec.  

Problem ogólnopolski, jakie rozwiązanie?

Te problemy dotyczą wielu miast Polski, zwłaszcza Śląska i Krakowa. Władze tych miast w różny sposób próbowały walczyć z gołębiami, ale zawsze bezskutecznie. Najlepszym rozwiązaniem, zdaniem Joanny Pawelec jest uświadamianie społeczeństwa.

Żeby zaspokoić swoją tęsknotę za niesieniem pomocy przyrodzie możemy ptaki zwłaszcza porą zimową dokarmiać, ale  dobrym miejscem jest tutaj własna posesja, parapet okna, czy własny balkon. Najlepiej robić to w karmnikach. Zwłaszcza jeśli dotyczy to ptaków małych, dla których dłuższa przerwa w dostarczaniu pokarmu, może przy niskich temperaturach źle się skończyć – wyjaśnia pani inspektor.

Kuba Kowalczyk
Jaslonet.pl

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
29 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Ronin
Ronin
2024 lat temu

😀 popieram obsrajków trzeba się pozbyć 😀 o to sposób: Składniki: 2 dorosłe gołębie 6 dag tłuszcz 5 dag cebuli 250ml wody 125ml octu 125ml śmietany 8 ziaren jałowca 8 ziaren pieprzu 8 ziaren ziela angielskiego 1 liść laurowy Natka pietruszki Przygotowanie: Wodę zagotować, posiekać cebulę. Utrzeć: jałowiec, pieprz i ziele angielskie. Dodać cebulę, jałowiec, pieprz, ziele angielskie i liść laurowy do gotującej się wody. Gotować około 30 minut, uzupełniając wyparowaną wodę, wystudzić i dodać ocet. Zalać sprawione gołębie tą zalewą w misce (wariant surwiwal: czymś dużym i szczelnym), obracać co 6 godzin. Po 24 godzinach wyjąć, wysuszyć (NIE PŁUKAĆ),… Czytaj więcej »

mieszkaniec jasła
mieszkaniec jasła
2024 lat temu

Kolejny jasielski absurd – gołębie na rynku przeszkadzają, ale plaga gawronów bombardująca w parku spacerowiczów i przechodniów to nie przeszkadza pewnie dlatego gawrony mają pobłażanie władzy bo są czarne, a gołębie nie.
Sprawa jest prosta jeżeli na płycie rynku jest brudno to nie należy upominac dokarmiających gołębie tylko należy przyglądnąc się firmie sprzątającej ów rynek, bo po mojemu jeśli się nie sprząta to jest brudno tak było jest i będzie. Straż Miejska niech się zajmie śniegiem na chodnikach, autami do sprzedania na parkingach, petami na chodnikach, żulami zaczepiającymi ludzi chodnikiem zarośniętym trawą przy posesjach na ul. Ż., etc…

ut
ut
2024 lat temu

A niby gdzie mają znajdowac w zimie pokarm ???. Kiedyś w mieście na każdym kroku można było zobaczyc jarzębinę a dzisiaj ? ile się ostało tych drzew ? Coś muszą jeśc .!!!!!

jaślan
jaślan
2024 lat temu

a teraz będą jeszcze s**ć po deptaku:smilewinkgrin:

ssss
ssss
2024 lat temu

StrażMiejska to niech zajmie sie kierowcami ktorzy parkuja na chodnikach mimo zakazow.

elos
elos
2024 lat temu

Krakowskie gołębie wam nie przeszkadzają, a ja jasielskie to niby gorsze?

toto
toto
2024 lat temu

straz miejska niech sie zajmie tym co trzeba a nie duperelami

tirowiec
tirowiec
2024 lat temu

to niech łapią ,te gołębie tyle , mają do roboty,zamiast łapać nas kierowców

jaś
jaś
2024 lat temu

Niech umrą jak wszystkie drzewa na rynku:-((

jan
jan
2024 lat temu

chyba was poje…, robic z tego problem?

SLD
SLD
2024 lat temu

Wyłapać psy,gołębie,radnych i zaorać JASŁO

ixi
ixi
2024 lat temu

Golab = szczur ze skrzydlami…:o

Kinga
Kinga
2024 lat temu

Moze szanona pani Burmistrz wymysli inne zadania dla SM, a nie straszenie ludzi mandatami czy przeganianie stworzen Bozych – golebi. Niech pozwoli dzialac im zgodnie z ich powolaniem, a nie marnowac czas na pseudo czynnosci, ktore tylko graja na nerwach mieszkancom Jasla.
A pan L. Matysik niech przestanie byc chlopcem na posylki, bo przeciez chlop dorosly.

romek
romek
2024 lat temu

do ronin ,ty jestes,jakiś po…..b, z tym przepisem, musisz się leczyć

UG
UG
2024 lat temu

Okolicznym mieszkańcom śmierdzi rozkładające się jedzenie dla ptaków. Naromiast ich psy i koty jak walą po całym mieście kupy jak kretówy to to im nie śmierdzi. Tym się powinna zająć Straż Miejska i karać mandatami a nie biednymi i ślicznymi gołąbkami pokoju !!!

Ronin
Ronin
2024 lat temu

romek – a tak oglnie to gawrony też sie ję bardzo dobre piersi wychodzą 😀

keller
keller
2024 lat temu

a mi przeszkadzają te kawki ze straży miejskiej,dokarmiane z naszych podatków ! niech sobie same zdobywają pokarm a wyjątkowe są te kawki w vectra combi z fotoradarem 😀

Ronin
Ronin
2024 lat temu

widze że kulinarnie to bazujesz na poziomie smietnika romek. Nigdy nie srubowałeś gołębia z młodzików najlepszy rosół dla dzieci jest węc możesz się zajać młodzikami tak wsam raz na twoim poziomie rowojowym.

iwona pavlowic
iwona pavlowic
2024 lat temu

Może by specjalistka od zieleni , gołębi itp., itd. podała sposób na antykoncepcję dla nich, ale metodami naturalnymi, dozwolonymi i bogobojnymi. Czekamy niecierpliwie na pomysł i wykonanie np. przez Straż Miejską.

zakus
zakus
2024 lat temu

Zające,Kaczory a teraz jeszcze gołębie będą w Jaśle paskudziły? Obłęd:no:

Bodek
Bodek
2024 lat temu

W lecie rano nie raz musiałem ławki z tego g***a ścierać przy otwieraniu parasoli :/
Jak dla mnie to mogłoby ich w ogóle nie być. Marna kopia Krakowa…
Ronin masz wiatrówkę? 😀

Lenin Włodzimierz
Lenin Włodzimierz
2024 lat temu

Popieram zakaz ! Nie wolno dokarmiać straży miejskiej zwłaszcza na płycie rynku.

ghjqjthjrsjdmmn
ghjqjthjrsjdmmn
2024 lat temu

to trzeba ich bylo nie sprowadzac!! dawniej nie bylo a teraz dziwnym trafem sie skads wziely a na rynku sprzedaje sie w kubeczkach pokarm dla golebi…bardzo very interesting…i jeszcze mandat hahaha…to najpierw golebia dajcie za sranie..przeciez UP jest tak obesrany i chodnik kolo przystanku ze zygac sie chce….

bober
bober
2024 lat temu

podzielam pogląd Kingi na ale jak mówi przysłowie "pan każe – sługa musiI":upset:

Ronin
Ronin
2024 lat temu

Bodek – po co są kloszardy dam im przepis te gołebie sa tak spasione ze wystrczy kurtką zarzucić i ma sie takiego – mieli by zapas jedzenia na półzimy i to jakie tłusciutkie one sa

Ronin
Ronin
2024 lat temu

… [b]Komentarz usunięty po zgłoszeniu przez użytkownika[/b]

J 23
J 23
2024 lat temu

Najpierw słynny na cały świat "dąb Hitlera", teraz gołębie, zobaczymy co będzie dalej. Być może na celowniku znajdzie się jakiś zajączek ?

Ronin
Ronin
2024 lat temu

• Ronin / 09-01-2010 12:43 / IP: 80.54.48.* – nie podszywał byś się ze swoim obiawem podemnie widze że wnikliwie znasz swoje podłoże i gdzie masz własnego lekarza sporo odwagi masz na taka samokrytyke ale jeszcz jest ale – zbyt prymitywny jesteś na to by zadziałac mi na nerwach – powodzenia w dalszym leczeniu o korzystania z poradni zdrowia przychicznego pseudo nasladowcza namiastko istity pochodzącej od małpy

Ronin
Ronin
2024 lat temu

Do pseudo Ronina – a co do IP to się nie martw ze piszesz zmojego tylko jeli użyłeś mojego dostępu to ja …. dowiesz sie w swoim czasie

Back to top button
29
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x