r e k l a m a
Wiadomości

W sobotę starosta odbierze promesy powodziowe

– Jest zapowiedź dość wysokiej promesy dla powiatu jasielskiego – cieszył się wczoraj tuż po spotkaniu z ministrami rządu Donalda Tuska, starosta jasielski Adam Kmiecik. 

Starosta nie chciał sprecyzować jaka kwota będzie przekazana do Jasła. Wysokość promes poznamy w sobotę. 

2..3 a może 6 mln zł pomocy?

Myślę, że możemy mówić o kwocie miedzy 2 a 3 mln zł – zdradził w czwartek portalowi Jalsonet.pl starosta Kmiecik.

Z kolei Maria Kurowska mówiła, na czwartkowej konferencji PiS, że z informacji, jakie posiada kwota ta może być 2 razy większa.

Będą to bardzo poważne środki. Pozwolą nam na uruchomienie prac i odtwarzanie infrastruktury, która została zniszczona. Prawdopodobnie będzie to 6 mln zł. – mówiła Kurowska.

Miasto Jasło na liście projektu „3 razy 200 mln zł”

Oprócz promes miasto Jasło zostało zaliczone do grupy 14 gmin, które mogą liczyć na pakiet „trzy razy dwieście”. Czyli po 200 mln zł. ze środków unijnych, tyle samo z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i wojewody. Łącznie 600 mln zł.

200 mln z naszych środków będzie przeznaczone na usuwanie skutków powodzi w infrastrukturze ochrony środowiska, czyli m.in. tam gdzie są uszkodzone oczyszczalnie, cieki, kanalizacja, infrastruktura wodna – mówił w piątek goszczący na spotkaniu z samorządowcami Władysław Majka, z-ca prezesa Zarządu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. 

Droga na Kołaczyce przejezdna od 15 lipca?

Trwa szacowanie strat. Najmocniej doświadczone są gminy Kołaczyce, Skołyszyn i gmina Jasła (Trzcinica, Przysieki). W Kołaczycach nieprzejezdna jest droga krajowa 73. Starosta jasielski zapewnił, że monitował na wojewódzkim sztabie zarządzania kryzysowego w Rzeszowie do wojewody podkarpackiego.

Jest szansa, że do 15 lipca ta droga stanie się przejezdna. A drugi taki bezpieczny termin był do 2 miesięcy. Ale będą się starali, żeby ta droga była przejezdna do 15 lipca – mówił starosta Adam Kmiecik.

Zasiłki do 6 tys. są wypłacane

Systematycznie wypłacane są dla powodzian zasiłki do 6 tys. zł. Mówiła o tym na czwartkowej konferencji PiS burmistrz Jasła Maria Kurowska.

Pomoc do 6 tys. jest wypłacana. Dostaliśmy środki przedwczoraj (wtorek – przypis redakcji) i zostały one uruchomione i systematycznie są one wypłacane – mówiła w czwartek Maria Kurowska. 

Pomoc płynie różnymi strumieniami

Ciągle pojawiają się osoby, które chcą pomagać powodzianom zarówno finansowo, materialne jak i wiedzą fachową. 

Dzisiaj do Jasła dotarły dwa samochody z darami zebranymi przez działaczy Platformy Obywatelskiej z powiatów województwa podkarpackiego. Do Jasła została przywieziona m.in. woda.

Ze swoich składek zakupiliśmy 150 wiader i 150 wanienek. Od prezesa firmy produkującej te wyroby dostaliśmy 100 wiader, które zostawiamy w Jaśle. Resztę kierujemy na teren Przysiek i Trzcinicy, bo z tego co nas informowali mieszkańcy, bardzo skromna pomoc do nich dotarła – mówi Robert Sokołowski, przewodniczący struktur powiatu brzozowskiego Platformy Obywatelskiej. 

Dary były zbierane w klubach poselskich PO, ale w akcję włączali się też mieszkańcy, którzy przynosili produkty dla powodzian. Dzisiejsza pomoc to drugi taki transport, który dotarł do Jasła  

4 czerwca struktury powiatu krośnieńskiego zorganizowały taką akcję, gdzie dostarczono w tym samym dniu 1tys. 164 litry czystej wody i 220 świec, bo wtedy były problemy z prądem – mówi Robert Sokołowski.

Kuba Kowalczyk
Jaslonet.pl

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
5 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
trzcinicok
trzcinicok
2024 lat temu

Wielce szanowny pon redaktor.Trzcinica dziękuje za zaliczenie w poczet gmin.

ktos
ktos
2024 lat temu

Przysieki to nie gmina Jasło.

dragoness
dragoness
2024 lat temu

Wanienki i wiaderka to trochę rychło w czas! Teraz potrzebny jest sprzęt do osuszania i pieniądze na jego wynajęcie! Zwykła dmuchawa jest mało wydajna i pobiera 22kW/h, więc rachunek za prąd dobije tych, którzy przetrwali powódź. Może tym by się ktoś zajął?

zdegustowany
zdegustowany
2024 lat temu

z tego co wiadomo w MOPS-ie wody nie brakuje, więc widać, że Panowie nie postarali się nawet o wykonanie telefonu z zapytaniem o bieżące potrzeby powodzian!!
Poza tym robienie sobie reklamy wyborczej na powodzi/tragedii jest wyjątkowo ohydne…nie można było tego po prostu przekazać bez robienia spektaklu?

Uciecha
Uciecha
2024 lat temu

Wspieranie darami typu wiadra, wanienki,świece, środki czystości,woda do picia, zasiłki to prowizorka. Miasto i okolice dalej nie są zabezpieczone na przyszłość przed powodzią. Może by się nad tym pochylić bo inaczej: do zobaczenia w akcji po następnej powodzi. Znowu będzie radość z promesy……..:bigeek:

Back to top button
5
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x