Wiadomości

W żyłach pacjentów płynie młoda krew

Mają po dwadzieścia-parę lat i bezinteresownie zgłosili się dziś się do Punktu Krwiodawstwa w Jaśle, bo jak mówią, mogą w ten sposób komuś pomóc.

fot. stock

Jedni przyszli dziś po raz pierwszy inni to „stali bywalcy”.

Kolega poprosił mnie abym oddał krew dla pewnej pani, ponieważ będzie miała operację – mówi Dominik Prokopiuk.

Pierwszy raz zgłosiłem się tutaj, gdy brat koleżanki miał wypadek na motorze i wtedy ona napisała do mnie, czy bym się nie wybrał oddać krew bo nie było na tyle. Zgodziłem się a teraz staram się przychodzić tutaj regularnie – mówi Damian Źrebiec, który dziś, już po raz ósmy w swoim życiu oddawał krew.  

Osoby do 29-go roku życia, to przeważająca część dawców krwi. W okresie szkolnym  jest to przede wszystkim młodzież  ze szkolnych kół honorowych krwiodawców.

W wakacje potrzeby są duże

Potrzeby w wakacje są duże, krwi brakuje, bo wzrasta liczba wypadków i innych zdarzeń. W tym okresie zmniejsza się również aktywność honorowych krwiodawców mniej więcej o 30% a zapotrzebowanie na krew wzrasta o 10% Zawsze jednak osoby potrzebujące krwi dostają ją natychmiast. W nagłych przypadkach krew dowożona jest z innych punktów.

– Najpierw krew dostają ci, którym nie podanie krwi grozi utratą zdrowia i życia, a w drugiej kolejności ci pacjenci, którzy mogą czekać na krew, bez utraty zdrowia  np.  idą do planowanego zabiegu, albo mają mniejszą ilość elementów morfotycznych – mówi Maria Gąsiorowska lekarz transfuzjolog Oddziału Terenowego Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Jaśle.

Uratuj komuś życie! To tylko 30 min!

Krew może oddać osoba dorosła (lub za zgodą rodziców, osoba niepełnoletnia, która ukończyła 17 lat), zdrowa, która nie chorowała nigdy na żółtaczkę i nie jest pod stałą opieką lekarską.

Co trzeba robić aby oddać krew? Zgłosić się  z dokumentem tożsamości, zdjęciem i PESELEM do Oddziału Terenowego Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Jaśle, mieszczącego się w budynku Szpitala Rejonowego w Jaśle. Następnie wypełnić odpowiedni kwestionariusz,  przejść kilka podstawowych badań i w końcu oddać krew.  

Ile czasu to zajmuje? Tylko 30 minut, w tym samo oddanie krwi zajmuje 6 min.
 
Każdy krwiodawca otrzymuje legitymację honorowego krwiodawcy a na osłodę 9 tabliczek czekolady.

Badanie ratujące zdrowie i życie

Przed oddaniem krwi, każdy krwiodawca zostaje przebadany. Zdarza się, że potencjalni dawcy są nosicielami chorób. Rutynowe badanie krwi  nierzadko ratuje te osoby  przed śmiercią. W ciągu roku odnotowuje się kilkadziesiąt takich przypadków

Niektóre wirusy przenoszone drogą krwi nie dają żadnych widocznych  objawów. My takiego dawcę, który oddał u nas krew i był przebadany, że jest nosicielem wysyłamy do przychodni i on jest pod kontrolą specjalisty. To często ratuje mu życie – mówi Maria Gąsiorowska.

Krew pobrana od chorego dawcy, jest niszczona.

Nie ma się czego bać!

Lekarze transfuzjolodzy podkreślają, że spotykają się z przesądami związanymi z oddawaniem krwi, m.in. tym, że od oddawania krwi można się uzależnić albo to, że ciśnienie tętnicze wzrasta.

To jest mit. Nie można się uzależnić od oddawania krwi uzależnić się można od czynników, które działają w naszym mózgu, czyli papierosów, alkoholu, narkotyków. Oddawanie krwi nie uzależnia. A to, że wzrasta ciśnienie krwi, to wynika z naszych uwarunkowań genetycznych i jest to zupełnie naturalne – tłumaczy Gąsiorowska.

Również, samo badanie jest bezpieczne, nie ma obawy przed ewentualnym zakażeniem krwiodawcy.

* * *


Krew można oddawać w Terenowym Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Jaśle, przy Szpitalu Specjalistycznym w Jaśle – od poniedziałku do piątku, w godzinach od  7.00 do 12.00.


Kuba Kowalczyk

Jaslonet.pl

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
ggd
ggd
2024 lat temu

z tymi mitami to różnie jest:(

dawca
dawca
2024 lat temu

30 minut!!! chyba nie w Jaśle. przynajmniej półtorej godziny trzeba zarezerwować bo babki mają ruchy jak muchy w smole

Zobacz także
Close
Back to top button
2
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x