r e k l a m a
Wiadomości

Wandale na Goleszu!

Rozkopane mury obronne i rozrzucone kamienie, to efekt działania wandali, którzy kilka tygodni temu odwiedzili ruiny Zamku Golesz pod Jasłem.

Dewastacja została odkryta przez prof. dr hab. Michała Parczewskiego, archeologa Uniwersytetu Rzeszowskiego i UJ.

Oburzenia ludzką bezmyślnością nie kryje Jan Gancarski, dyrektor Muzeum Regionalnego w Krośnie:

„Dokonała tego prawdopodobnie grupa bezmyślnych i niedouczonych miłośników starożytności. Odkryto w sposób nieprofesjonalny część górnych partii murów, co doprowadzi w szybkim tempie do ich zniszczenia, choćby w wyniku oddziaływania czynników naturalnych, ale także ludzi.”

Sprawą zajęły się już odpowiednie służby.

„Został powiadomiony Konserwator Zabytków. Wizytację na Goleszu przeprowadzili archeolodzy z Muzeum Podkarpackiego w Krośnie J. Gancarski i A. Muzyczuk. Na miejscu fakty badała i zniszczenia oceniła także komisja konserwatorska, z udziałem Policji”  – informuje Gancarski.   

Warto podkreślić, że jakiekolwiek rozkopywanie obiektów zabytkowych jest surowo zabronione, a incydenty takie noszą znamiona przestępstwa.

Dewastacja bulwersuje tym bardziej, że Zamek Golesz, to integralna część historii miasta. A zdaniem historyków, zamek stanowi swego rodzaju pieczęć rodową Jasła. Mimo to historia i ludzie nie obeszli się z nim łagodnie. 

„Zamek najpierw został zniszczony w 1657 r. przez wojska Rakoczego. Po II wojnie św. część murów rozebrano aby wykorzystać kamień na budowę domów”  – przybliża smutną historię zamku Jan Gancarski.

Muzeum w Krośnie liczy też na interwencję władz lokalnych, które mogą pomóc w zabezpieczeniu ruin zamku a także w przebadaniu terenu zamku goleszowskiego. Dzięki temu można będzie poznać dokładniejszą historię tego miejsca. W przyszłości zaś Golesz mógłby stać się atrakcją turystyczną a nie tylko zapomnianym i niszczonym symbolem.

Kuba Kowalczyk
Jaslonet.pl

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
7 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
kamil b.
kamil b.
2021 lat temu

byłem tam tydzień temu…szczerze mówiąc, nie ma tam zbytnio co oglądać.. pare kamieni i tyle

sympatyk jasła
sympatyk jasła
2021 lat temu

do kamila:
to nie ważne! ale to jest pewien symbol historyczny! choćby miał zostać jedeń kamień z mórów obronnych to powinno się to zachować!

gość
gość
2021 lat temu

pewnie zrobiła to jakaś banda pijanych dzieciaków ;/

rudy102
rudy102
2021 lat temu

pijane dzieciaki mają lepsze zajęcia niż dłubanie w kamieniach

kristo
kristo
2021 lat temu

hehe.. no chyba, że te dzieci bawią się w dużą piaskownicę 😀

zwolcio
zwolcio
2021 lat temu

Nawet nie wiem gdzie to jest ale to chyba dobry sposób na reklamę… teraz wszyscy którzy to czytają chętnie udadzą się w poszukiwaniu ruin hehe… każdy pewnie weźmie po kamieniu do domu.. Brawo tylko gdzie te wszystkie instytucje były jak obiekt popadał w ruinę… to takie tajne miejsce co nawet szlaku ponoć tam nie ma i trafią tylko Ci to wiedzą gdzie to jest… i Jasło się tym chwali!! A liwocz…

lelek
lelek
2021 lat temu

No i bardzo dobrze ze szukali moze cos znalezli i zabrali,a nie znowu pan Gancarski zabierze eksponaty z terenu Jasła i okolic do swojego muzeum,,jak to zrobił m.in z setkami wykopanych przedmiotów w Warzycach. Ja nie wiem jak wogóle ludzie z Jasła się na to zgodzili,to powinno być nagłośnione,my tu też mamy muzeum w którym moznaby pokazac te ciekawe eksponaty,albo stworzyc jakies wieksze. Ale teraz to tak beznadziejnie porobili ze ze wszytskim podlegamy pod krosno, konserwator zabytków,OZPN,lasy,WORD,komisje wyborcze,czy sąd itd itp.Dla mnie jest to żenujące że o naszych zasobach i zbiorach mają decydować tak "skorumpowani",nieobiektywni ludzie jak miedzy innymi pracujący… Czytaj więcej »

7
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Close
X