Wiadomości

Władze Gminy Dębowiec z wizytą u prezydenta

W czwartek, 4 marca br. władze miast kazimierzowskich spotkali się z prezydentem Lechem Kaczyńskim w Pałacu Prezydenckim. Na spotkanie z prezydentem przybyła także delegacja z Urzędu Gminy w Dębowcu na czele z Wójtem Gminy Zbigniewem Staniszewskim oraz Przewodniczącym Rady Gminy Januszem Budziakiem.

Okazją do spotkania była 700 rocznica urodzin Kazimierza Wielkiego, wybitnego polskiego monarchy, który w pamięci narodu zapisał się jako wielki reformator, budowniczy, założyciel wielu miast w całym kraju oraz najstarszego polskiego uniwersytetu.

Spotkanie rozpoczął prezydent swoim przemówieniem: – Król Kazimierz Wielki panował przez 37 lat, od 1333 do 1370 roku. Chociaż nie był władcą, który zjednoczył ponownie Polskę, to pracował nad jej zjednoczeniem i dokonał olbrzymiego dzieła modernizacji. Miało ono przede wszystkim związek z budową licznych murowanych fortyfikacji i nowych kościołów. Za jego panowania miała miejsce lokacja blisko 100 nowych miast, z których część przetrwała do dziś. Po śmierci zaś tak szczęśliwie przekazał władzę, że stało się to podwaliną późniejszej unii Polski z Litwą – mówił prezydent.

Głos zabrali również prezes zarządu Stowarzyszenia Miast Króla Kazimierza Wielkiego, burmistrz Kowala Eugeniusz Gołembiewski oraz prof. dr. hab. Jacek Maciejowski z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, który przedstawił sylwetkę monarchy i zaznaczył, że był on zdecydowanie królem budowniczym niż wojownikiem.

Po wystąpieniach zaproszeni goście mogli porozmawiać z prezydentem a po spotkaniu przedstawiciele mediów i prasy lokalnej udali się na konferencję prasową gdzie mogli osobiście zadać pytanie prezydentowi.

Sabina Gugulska

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
9 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
prezydent
prezydent
2024 lat temu

o prosze

ixi
ixi
2024 lat temu

nie ma sie czym szczycic..to jest raczej obciach:smilewinkgrin:

Wyborca
Wyborca
2024 lat temu

Jedno z ostatnich spotkań z tym prezydentem.

janko
janko
2024 lat temu

Wizyta u Haczyńskiego to zaszczyt?

Danek
Danek
2024 lat temu

A co ma wspólnego delegacja z Dębowca z Kazimierzem Wielkim,nie mówiąc o tym ,że tam były delegacje miast,a Dębowiec jest wsią… Czyżby to przedwyborcza promocja szeryfa Staniszewskiego???? Dziwna to pararela sięgania w dzieje Polski…:o

Kazimierz
Kazimierz
2024 lat temu

Staniszewski na Prezydenta, czy na króla?

republikanin
republikanin
2024 lat temu

Nie ważne czy lubi się to nazwisko- jest to prezydent RP. Przez szacunek dla ojczyzny i urzędu prezydenta należy się o nim jako prezydencie wyrażać należycie.Poza tym został wybrany chcąc nie chcąc w demokratycznych wyborach większością głosów.Więc teraz nie jojczcie tylko idźcie na następne wybory prezydenckie, bo naród ma taką władzę na jaką sobie zasłuży.

do republikanin
do republikanin
2024 lat temu

A czy Haczyński liczy się z ludźmi.Zapomniałeś już co powiedział do obywatela?To ja przypomnę;"Spieprzaj dziadu" Polecam stronę internetową w nazwie mającą to hasełko Haczyńskiego.

podatnik
podatnik
2024 lat temu

spotkanie dwóch wielkich kończących swoje tzw.rządy,nie to żebym prorokował ale ty panom :DZIĘKUJEMY!!!!

Zobacz także
Close
Back to top button
9
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x