Wiadomości

Władze Gminy Dębowiec z wizytą u prezydenta

W czwartek, 4 marca br. władze miast kazimierzowskich spotkali się z prezydentem Lechem Kaczyńskim w Pałacu Prezydenckim. Na spotkanie z prezydentem przybyła także delegacja z Urzędu Gminy w Dębowcu na czele z Wójtem Gminy Zbigniewem Staniszewskim oraz Przewodniczącym Rady Gminy Januszem Budziakiem.

Okazją do spotkania była 700 rocznica urodzin Kazimierza Wielkiego, wybitnego polskiego monarchy, który w pamięci narodu zapisał się jako wielki reformator, budowniczy, założyciel wielu miast w całym kraju oraz najstarszego polskiego uniwersytetu.

Spotkanie rozpoczął prezydent swoim przemówieniem: – Król Kazimierz Wielki panował przez 37 lat, od 1333 do 1370 roku. Chociaż nie był władcą, który zjednoczył ponownie Polskę, to pracował nad jej zjednoczeniem i dokonał olbrzymiego dzieła modernizacji. Miało ono przede wszystkim związek z budową licznych murowanych fortyfikacji i nowych kościołów. Za jego panowania miała miejsce lokacja blisko 100 nowych miast, z których część przetrwała do dziś. Po śmierci zaś tak szczęśliwie przekazał władzę, że stało się to podwaliną późniejszej unii Polski z Litwą – mówił prezydent.

Głos zabrali również prezes zarządu Stowarzyszenia Miast Króla Kazimierza Wielkiego, burmistrz Kowala Eugeniusz Gołembiewski oraz prof. dr. hab. Jacek Maciejowski z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, który przedstawił sylwetkę monarchy i zaznaczył, że był on zdecydowanie królem budowniczym niż wojownikiem.

Po wystąpieniach zaproszeni goście mogli porozmawiać z prezydentem a po spotkaniu przedstawiciele mediów i prasy lokalnej udali się na konferencję prasową gdzie mogli osobiście zadać pytanie prezydentowi.

Sabina Gugulska

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

9
Dodaj komentarz

avatar
9 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
0 Comment authors
podatnikdo republikaninrepublikaninKazimierzDanek Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
prezydent
Gość
prezydent

o prosze

ixi
Gość
ixi

nie ma sie czym szczycic..to jest raczej obciach:smilewinkgrin:

Wyborca
Gość
Wyborca

Jedno z ostatnich spotkań z tym prezydentem.

janko
Gość
janko

Wizyta u Haczyńskiego to zaszczyt?

Danek
Gość
Danek

A co ma wspólnego delegacja z Dębowca z Kazimierzem Wielkim,nie mówiąc o tym ,że tam były delegacje miast,a Dębowiec jest wsią… Czyżby to przedwyborcza promocja szeryfa Staniszewskiego???? Dziwna to pararela sięgania w dzieje Polski…:o

Kazimierz
Gość
Kazimierz

Staniszewski na Prezydenta, czy na króla?

republikanin
Gość
republikanin

Nie ważne czy lubi się to nazwisko- jest to prezydent RP. Przez szacunek dla ojczyzny i urzędu prezydenta należy się o nim jako prezydencie wyrażać należycie.Poza tym został wybrany chcąc nie chcąc w demokratycznych wyborach większością głosów.Więc teraz nie jojczcie tylko idźcie na następne wybory prezydenckie, bo naród ma taką władzę na jaką sobie zasłuży.

do republikanin
Gość
do republikanin

A czy Haczyński liczy się z ludźmi.Zapomniałeś już co powiedział do obywatela?To ja przypomnę;"Spieprzaj dziadu" Polecam stronę internetową w nazwie mającą to hasełko Haczyńskiego.

podatnik
Gość
podatnik

spotkanie dwóch wielkich kończących swoje tzw.rządy,nie to żebym prorokował ale ty panom :DZIĘKUJEMY!!!!

Close
X