Wiadomości

Władzy dajemy mały plus

W listopadzie mija połowa kadencji obecnej Rady Miasta Jasła. Warto z tej okazji przyjrzeć się jej bliżej. Co udało się jej zmienić, a na jakim polu poniosła klęskę. Liczymy na to, że do naszej próby oceny włączą się Czytelnicy.

Ubiegając się o funkcję burmistrza Jasła, gwarantuję wspólnie z kandydatami PiS realizację oczekiwanych zmian i lepszy czas dla naszego miasta – to słowa z ulotki wyborczej Marii Kurowskiej, obecnej pani burmistrz. Obiecywała min. Nowe miejsca pracy poprzez pozyskiwanie inwestorów, wspieranie przedsiębiorczości, przygotowanie terenów pod inwestycje, oszczędne gospodarowanie. Obiecywała także, że rozpocznie prace związane z budową obwodnicy oraz wsparcie budownictwa spółdzielczego, komunalnego i socjalnego.

Wzrost w inwestycjach
UMJ zatrudnia coraz więcej urzędników. Wydatki na wynagrodzenie pracowników jednak nie wzrosły dzięki zmniejszeniu zatrudnienia wysoko wynagradzanej kadry kierowniczej.

Wydatki na inwestycje w przeliczeniu na jednego mieszkańca wzrosły o 109,54 zł. Wydatki na oświatę i kulturę – o 95,54 zł.

W Jaśle funkcjonuje 6 punktów bezpłatnego dostępu do Internetu (75% kosztów pokryto z pieniędzy unijnych).

Jest 150 płatnych miejsc parkingowych i 1480 wydzielonych. W centrum miasta w dni robocze obowiązuje płatne parkowanie. Za godzinę postoju płaci się 1 zł, miesięczny karnet kosztuje 100 zł. Wielu się to nie podoba.

Niewiele nowych firm
Od początku kadencji przybyły w Jaśle tylko 23 firmy. Może dlatego, że zlikwidowano ulgi podatkowe dla inwestorów tworzących nowe miejsca pracy? Krokiem do przodu była decyzja o zmianach w zapisach miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, zezwalająca na budowę sklepów wielkopowierzchniowych. Dzięki temu mają powstać centra handlowe. Władze miasta liczą na to, że nakręci to koniunkturę na wyroby lokalnych rzemieślników i drobnych przedsiębiorców.

Sukcesy i porażki
Henryk Rak, radny, klub PiS: – Za największy sukces tych dwóch lat uważam remonty dróg, wymiana nawierzchni chodników na kostkę brukową wraz z wykonaniem miejsc postojowych na głównych ulicach. Pochwalić trzeba fakt zmniejszenia zadłużenia miasta i rozwój życia kulturalnego w oparciu o JDK. Udało się ustaliłoś trasę obwodnicy północnej. Zauważyliśmy też potrzeby inwestycyjne osiedli peryferyjnych. Porażką jest brak konstruktywnej współpracy z opozycją. Zamiast wspólnej troski widzę politykierstwo niektórych radnych.

Zbigniew Balik, radny, niezależny: – Sukcesem jest szeroki zakres działalności inwestycyjnej, w tym remonty i modernizację chodników w centrum miasta wraz z budową nowych miejsc parkingowych. Jako porażkę uznać należy słaby postęp w ograniczeniu wydatków samorządowych, co posiada za sobą wysokie zadłużenie miasta. Kolejna porażka to brak postępu w poprawie sytuacji ZMKS.

Tadeusz Stachaczyński, radny, PSP: – Wielkim błędem była rezygnacja z planów budowy zakładu utylizacji odpadów. Inwestycja mogła być zrealizowana w bardzo duży stopniu z pieniędzy unijnych. Teraz szykuje się kolejna porażka – rezygnacja z uzbrojenia strefy przemysłowej w Warzycach, która miała być zrobiona za pieniądze z zewnątrz. Jeśli nie będzie uzbrojenia, to i inwestorzy do nas nie przyjdą. Porażką jest również rezygnacja z budowy drogi KG-2, łączącej drogę południową z rondem Solidarności, dzięki której udałoby się wyprowadzić ruch tranzytowy poza miasto. Nie ma też racjonalizacji wydatków na oświatę. Do ministerialnej subwencji gmina Jasło dopłaca kilkanaście milionów z dochodów własnych. Nie potrafię wskazać żadnego sukcesu samorządu V kadencji, i to nie tylko władzy wykonawczej, ale i uchwałodawczej.

W sumie: dajemy Radzie Miasta Jasła mały plus.

Ewa Wawro
GC Nowiny

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
7 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
sceptyk
sceptyk
2024 lat temu

Pani Wawro widać dostała reprymendę od szefów, skoro zaczyna dostrzegać plusy obecnych władz Miasta. Żeby tylko nie przesłodziła bo różowo nie jest :no:

wokio
wokio
2024 lat temu

Malutki plusik Radzie Miasta a nie pani burmistrz królowej pięknej matki z ……. 😀 😛

swoosh'ny
swoosh'ny
2024 lat temu

Jakie inwestycje? O czym Panowie radni mówią? Proszę spojrzeć na wysokość środków zdobywanych przez miasta regionu ze środków UE! Przecież Jasła nawet nikt nie klasyfikuje ;-))

zachwycony
zachwycony
2024 lat temu

Jaki mały plus??? może duży MINUS !!! podobają mi się "analizy ekonomiczne" dokonywane przez imbecyli pomijające istotne wskaźniki mające wpływ na jakość życia w mieście, przy jednoczesnym eksponowaniu rzeczy nieistotnych. Wystarczy się uważnie wczytać w liczby przedstawione np: 15% wykonanych inwestyji, spadajacą liczbę mieszkańców, stopę bezrobocia + tysiące jaślan pracujących za granicą,wzrost ceny śmieci o 50 % !! dodać należy wysokość podatków od nieruchomości – taki jak w stolicy, aby wyrobić sobie pogląd o władzach i radnych miasta. Rozumiem że, radny Rak/PIS/ i Balik/SLD/ mają spore trudności z uczciwą ocenią sytuacji i plotą trzy po trzy, jednak od dziennikarza wymagam… Czytaj więcej »

zainteresowany
zainteresowany
2024 lat temu

Podajcie też procent młodych ludzi kończących studia i nie wracających do Jasła… czy jestem to może ok. 97% ??? Dużo lepiej sytuacja wygląda w sąsiednim Krośnie czy Sanoku… kompromitacja…

solar
solar
2024 lat temu

a co z dotacjami z unii europejskiej
czasu coraz mniej
ile tych wniosków złożono i ile było poprawnych,w tym zakresie NIE WIDAĆ KONKRETÓW
np.
o dofinansowanie dla kolektorów słonecznych
dla mieszkańców miasta jasła,szkóły itp
wielkie pole do popisu

mm
mm
2024 lat temu

Pani Wawro? Coś mi się wydaje że to nazwisko jest mi znajome z "Obiektywu jasielskiego" więc gdzie tu obiektywizm

Zobacz także
Close
Back to top button
7
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x