r e k l a m a
Wiadomości

Właściciele psów zapłacą więcej za swoich pupili

O 2 zł wzrośnie opłata od posiadania psa. Właściciel czworonogów będą teraz musieli zapłacić za pierwszego 55 zł za drugiego 60 zł. Taką decyzję podjęli wczoraj radni miejscy. W sumie do kasy miasta z opłaty za posiadanie psa ma wpłynąć ok. 30 tys. zł.  

Urzędnicy od kilku tygodni prowadzą kontrolę w mieście i przekonują mieszkańców do zarejestrowania swoich psów. Skontrolowano 736 posesji, w co drugiej właściciele mieli psa, ale aż 249 nie zdecydowało się swojego pupila zarejestrować.

Urzędnik ma obowiązek poinformować o zwolnieniach z opłaty

Wiele osób nie zdawało sobie sprawy z obowiązku rejestracji oraz nie wiedziało, że w niektórych przypadkach właściciele są zwolnieni z płacenia podatku. Dotyczy to między innymi osób posiadających gospodarstwa.

W czasie tej kontroli pracownik udziela szczegółowej informacji w zakresie zwolnień, obowiązków i tego co mieszkaniec powinien wiedzieć. Postanowiliśmy to potraktować jako akcję edukacyjną a nie karanie mieszkańców – mówił Jacek Borkowski, skarbnik miasta Jasła.

1zł za psa?

Radni Elżbieta Bernal, Krzysztof Czeluśniak i Leszek Znamirowski zaproponowali, aby zamiast tak wysokich kwot wprowadzić w ramach opłaty od posiadania psa symboliczną złotówkę za pierwszego psa i 2 zł za drugiego psa.

– Po pierwsze nie jest przestrzegany regulamin czystości w mieście Jaśle a po drugie pieniądze, które są z tej kwoty idą do „wspólnego worka” a nie są przeznaczane na to, aby tą czystość zachować – argumentował wniosek radny Krzysztof Czeluśniak.

Na tę argumentację odpowiedział skarbnik Urzędu Miasta.

Opłata nie jest obligatoryjna. Jeśli mamy pobierać złotówkę to lepiej zrezygnujmy w ogóle z opłat, bo koszty ich pobierania będą wyższe niż wpływy do budżetu – wyjaśniał Jacek Borkowski, skarbnik miasta Jasła

Wyższa opłata = większa świadomość?

Niektórzy radni sugerowali, że opłaty za posiadanie psa mogą wpłynąć na świadomość społeczną, która nadal kuleje. Radny Kędrek argumentował, że wyższe opłaty spowodują, że psy będą trafiać do osób, które nie traktują ich jak zabawki.

Może ludzie zrozumieją, że to nie jest zabawka dla dziecka. Dotyczy to również bloków mieszkalnych, gdzie właściciele idą do pracy na osiem godzin i zostawiają psa zamkniętego a ten wyje, skamle. Nie raz jest również tak, że właściciele psów kupują dzieciom psa myśląc, że to zabawka, a potem, jak się im znudzi, to go wyrzucają na ulicę – mówił radny Józef Kędrek.

W głosowaniu nad przyjętym projektem uchwały i nowymi opłatami za psy „za” opowiedziało się 12 radnych, 4 było „przeciw” a 4 „wstrzymało” się od głosu.

A co na to mieszkańcy Jasła?

Postanowiliśmy zapytać, co o decyzji radnych sądzą właściciele czworonogów. Zdania na ten temat były podzielone

Za takie pieniądze, jakie podatnik ma w tej chwili płacić i płacił do tej pory, powinna być powołana specjalna służba, która będzie sprzątać odchody psie, jeśli nie jest do tego społeczeństwo wyedukowane, aby sprzątać za swoim pupilem – mówi pani Anna.

Niektórzy mieszkańcy nie zgadzają się z argumentacją radnego Kędrka, który wnioskował o wyższe podatki.

A co z osobami, które przygarniają z litości psa? – pyta pani Maria. Znam osoby, które przygarniają bezdomne psy i nie mają z tego żadnych zysków. I jeżeli tu wychodzi, że trzeba zapłacić 115 zł za dwa psy, to jest to duża przesada. Myślę, że gro tych osób będzie pisało odwołania zwłaszcza o opłatę za drugiego psa. Obawiam się też, że podwyższenie opłaty spowoduje, że część osób będzie się pozbywać psów i wyrzucać innym do ogródków albo na klatki schodowe – bulwersuje się pani Maria.

Kuba Kowalczyk
Jaslonet.pl

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

12
Dodaj komentarz

avatar
12 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
0 Comment authors
Właściciel buldożerkaJacekjpł'xyz.ut Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
rodzic
Gość
rodzic

zajmijcie się lepiej czystością chodnika przy ulicy P. Skargi. tamtędy dzieci idą do szkoły. droga wygląda jak slalom gigant pomiędzy psimi odchodami!!!!

Jacek
Gość
Jacek

A co do słów Pana radnego Józefa, ma Pan racje, ale gdy mieszka się w domu jednorodzinnym płaci się podatki od grutu i kilka jeszcze innych.Pies i biega i sra po ogrodzonym terenie(moim terenie),to za co ja płace, za posiadanie ?
Szkoda nerwów ….

Jacek
Gość
Jacek

Co to za uchwała która pozwala pobierać pieniądze za 6 miesięcy z góry, jest to jawne złodziejstwo ze strony urzędu. Pieniądze i tak pójdą na zacną rade miasta, urzęd miasta itd., a nie na poprawę czystości na trawnikach. Tak nas(mieszkańców)traktujecie jak małe dzieci ….. ale do wyborów już niedaleko,wtedy pogadamy:)

jpł
Gość
jpł

Szanowna Rado i wy inni decydenci.
Podatek zabrany, problem dla was (??? pożal się Boże – 30.000 zł ???) z głowy, a gdzie ja mam wyjść ze swoim psem. Przecież płaci podatek a więc jest mieszkańcem miasta i ma swoje prawa – nieprawdaż???????

'xyz.
Gość
'xyz.

a co za te pieniadze robi sie dla psow ,nic gdzie mozna z psem wyjsc aby sobie mogl pobiegac .

ut
Gość
ut

W normalnych krajach ,też płacą za psa podatek , ale tam właściciele psów za ten podatek maja darmowe wirki foliowe dostępne na każdym kroku !A w Jaśle to trzeba nogi uchodzic ,żeby śmietnik znależc ,,żeby pozbyc się tego co pupil zostawił !. To że parę śmietników znajduje się przy głównych ulicach miasta ,to jeszcze nie świadczy o tym ,że są w całym mieście !

Animals
Gość
Animals

a mój pies ma wrodzoną kulturę osobistą i zasypuje swoje kupy Ludzie zacznijcie po sobie sprzątać a potem zajmijcie się psami Wprowadźmy opłatę 150zł od człowieka a od drugiego 200zł Będzie tak czysto że nawet psom będzie głupio zostawiać kupy na chodnikach

borys
Gość
borys

a skąd jest,radny Kędrek że tak nie lubi piesków……..

roman
Gość
roman

a,ja mam pieska który to jest mądrzejszy od radnych i wszystkich komentujących na własnym podwórku czuje się najlepiej. Czasami jednak zabieram go na piękną płytę rynku jak są fajne imprezy i wcale się tam nie załatwia. Drodzy radni i wszyscy przeciwnicy,psów wprowadzcie opłatę 1000 pln od jednego pieska i będziecie mieć całą płytę rynku bezdomnych piesków

kulka
Gość
kulka

a co z ludźmi, którzy mają własną posesję i pies jej nie opuszcza bo ma wystarczająco miejsca do biegania……….to za co ja mam płacić za to, że jest na moim podwórku:no:

..
Gość
..

masz pasa-masz po nim sprzatac! Dla mnie to zwykle chamstwo i obrzydliwstwo oraz monumentalne lenistwo..nie sprzatac po psie – powinno sie ich karac na miejscu -100PLN za "kupe"..moze w ten sposob dotrze do betonu..bo proszenie widac nie pomaga..

Właściciel buldożerka
Gość
Właściciel buldożerka

A co z tymi pieskami, które mieszkają w blokowiskach, a ich "mądrzy" lokatorzy napisali "zakaz wyprowadzania psów na terenie osiedla…" Ciekawe czy płacą za pieski, które załatwiają się na ulicach osiedli domków jednorodzinnych i ulicach miasta.

Close
X