Wiadomości

WOŚP Jasło: Zebraliśmy 24 tysiące złotych [foto]

Wczoraj (11.01) odbył się XVII Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Jak co roku w akcję Jurka Owsiaka włączyli się również jasielscy wolontariusze. W tym roku do puszek opatrzonych logiem Orkiestry trafiło 23.855,78 zł.

„Celem tegorocznej kwesty było wczesne wykrywanie chorób nowotworowych u dzieci. Na ulice naszego miasta wyszło około 100 wolontariuszy” – mówi Tomasz Strzępek szef sztabu WOŚP w Jaśle. Wśród kwestujących dominowała głównie młodzież szkolna, gimnazjalna, licealna oraz studenci. Niektórzy po raz pierwszy, niektórzy kolejny raz wzięli udział w zbiórce. „Mamy poczucie, że robimy coś dobrego, na ogół każdy myśli o sobie, a w taki dzień można się zebrać i pomóc komuś, kto tego potrzebuje” – mówią studenci z Rzeszowa Krzysztof i Andrzej. Co więcej sami przyznają, że pomoc potrzebującym, nie kończy się tylko na Orkiestrze – „bierzemy udział w różnych akacjach, między innymi honorowego krwiodawstwa” – dodają.

Młodych wolontariuszy cechuje bezinteresowność oraz poczucie, że jednostka jest w stanie więcej uczynić niż organizacje. Z pasją oddają się temu, co robią. „Poznajemy przy tym dużo ludzi, którym zależy na tym, aby pomagać dzieciom, a jedyną zapłatą dla nich jest satysfakcja” – przyznają wolontariuszki Jola i Monika.

Finał Orkiestry spotkał się z gorącym odzewem mieszkańców. Wśród wrzucających do puszki znaleźli się rodzice, których dzieci skorzystały z pomocy sprzętu zakupionego przez Orkiestrę dla Szpitala Specjalistycznego w Jaśle. Nie jest bowiem prawdą, że zdobyte w kweście pieniądze nie trafiają do Jasła. W ciągu ostatnich 10 lat do Jasła trafił bowiem sprzęt o łącznej wartości 241.779,13 zł. Potwierdza to Henryka Budzik lekarz pediatra – „Dzieci w naszym szpitalu jasielskim korzystają  z tego sprzętu. Obecnie wszystkie noworodki mają wykonywane badania słuchu. Wierzę, że dzięki tej akcji w dniu dzisiejszym, będą mogły uczestniczyć w programie wcześniejszego wykrywania nowotworów”. Pani Henryka potwierdziła również, że problem wczesnego wykrywania chorób nowotworowych jest poważny nie tylko w Jaśle, ale także w całej Polsce. A to ze względu na trudny dostęp do badań specjalistycznych. „Dlatego takie akcje jak ta są szczególnie ważne” – kwituje lekarka.

Marcin Stępniak 8 lat 

Najmłodszy wolontariusz tegorocznego finału w Jaśle.

Prócz kwesty organizowane było wiele koncertów. Na scenie jasielskiego rynku wystąpili twórcy z Jasła i okolic. Ponadto dzięki pomocy Straży Pożarnej oraz studentów ratownictwa medycznego z jasielskiego Medyka, przeprowadzono pokaz ratownictwa z wykorzystaniem najnowszego sprzętu. Po nim zaprezentowano zasady udzielania pierwszej pomocy oraz zasady obsługi zakupionego przez WOŚP respiratora. W ramach finału zostały przyznane nagrody i wyróżnienia dla dzieci z grup przedszkolnych, które wzięły udział w II edycji konkursu „Ja też mogę pomagać.” Twórcą i pomysłodawcą tego konkursu jest Tomasz  Strzępek.

Zaplanowano również licytację. Główni sponsorzy i darczyńcy ufundowali szereg przedmiotów. Do najcenniejszych rzeczy wystawionych na licytację należały piłki z autografami zawodników Czarnych Jasło, piłka oraz koszulka z autografami siatkarzy  Resovii. Wśród zlicytowanych przedmiotów znalazła się również koszulka portalu Jaslonet.pl. Łączna suma zlicytowanych przedmiotów wyniosła ponad 2 tysiące złotych.

Mimo, że pogoda nie była łaskawa, dla wszystkich, którzy zebrali się na rynku, sponsorzy zafundowali darmowy ciepły posiłek.

O 20.00 tradycyjnie już rozbłysło światełko do nieba. W niebo wzbiły się lampiony rozświetlając rynek jasielski.

Fotorelacja autorstwa Huberta Szpyrki


Kuba Kowalczyk
Jaslonet.pl

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
18 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Jędrek
Jędrek
2023 lat temu

No i wszystko jasne,
przez 17lat -sprzet za 240tys zł
dzisiejsza kwesta 24tys x 17lat= prawie 400tys zł tyle jaślanie wpłacili na ulicach
i kto jeszcze uwierzy ze nie doplacamy do innych miast?

Piszczyk
Piszczyk
2023 lat temu

Jędrek, znajdź sobie młotek i walnij się porządnie w łeb!

sowa
sowa
2023 lat temu

Byle by miał minimum 3kg.!!!

Anonim
Anonim
2023 lat temu

Jędrek popatrz sobie na oficjalną stronę wośpu i sprawdź ile wynosiły zbiórki przez pierwsze 10 finałów. Kwota na całą Polskę nie przekroczyła 10 mln $, więc wątpię, że w Jaśle przez 17 lat było co roku ponad 20 tysięcy i myślę, że Jasło nie uzbierało więcej niż 150 000 zł w sumie przez wszystkie finały. Jędrek najpierw pomyśl, później się zainteresuj, a na końcu pisz. a poza tym idea jest szczytna i nie chodzi tutaj tylko o nasz szpital.. dzieci są wszędzie takie same i tak samo chorują. Pozdrawiam

Jędrek
Jędrek
2023 lat temu

Oczywiscie obliczenia te to prowizorka,
faktycznie są dużo bardziej zanizone
w ubieglym roku zebrano 33tys dwa lata temu tez ponad 30tys a Ty mi tu piszesz o 150tys przez 17 lat,weź przestan nawet,bo ludzie z Jasła wplacili grubo ponad 500tys przez te lata, ile osob wplaca na konta bankowe lub licytuje na allegro a tego tu nie uwzględniają.
Jak by dawali bezposrednio dla szpitala tyle pieniedzy ile dali na wośp to w naszym szpitalu byloby co najmniej 2 razy tyle sprzetu ile jest od orkiestry-taka prawda

Jędrek
Jędrek
2023 lat temu

poza tym jak sie jeszcze wezmie ludzi z calego powiatu bo szpital jest jeden na caly powiat to wyjdzie jeszcze więcej,dlatego wole Noworoczny Dar niż Wośp

fred
fred
2023 lat temu

Jędrek. dwa lata temu nie ponad 30 a ponad 20 tys. to raz.Dwa to zauważ że chorzy i dzieci z naszego powiatu nie leczą się tylko w jasielskim szpitalu ale także w szpitalach całego województwa jak nie kraju. I tam też ten sprzęt jest. Poza tym Noworoczny Dar o ile się nie mylę nie działa dłużej niż WOŚP, a kwota z tegorocznej zbiórki to niecałe 10 tys. zł.

mariusz
mariusz
2023 lat temu

dwa lata temu było kilkanaście tysięcy …

Jędrek
Jędrek
2023 lat temu

do fred: ale to oczywiste ze chorzy nie leczą sie tylko tutaj,ale takze w innych miastach,a także za granicą,ale nie to było w moim pierwszym poscie tylko to że dotujemy poprostu sprzet dla innych miast z naszych datków, a potem czeka nas jeżdzenie i błaganie zeby łaskawie nas przyjęli bo oni mają sprzęt de facto zakupiony takze przez nas (to tak w uproszczeniu). Kwestie rozdziału tego sprzętu są dla mnie niejasne,-chociaż nie kwestionuje przydatnosci i potrzeby dla podobnych akcji. Zresztą zobaczymy czy zostanie zakupiony sprzed do wczesnego wykrywania raka dla naszego szpitala-szczerze wątpie,napewno zamiast tego dostaniemy pare jakichś drobiazgów typu… Czytaj więcej »

Elfik
Elfik
2023 lat temu

Jędrek człowieku! Ty się naprawdę zastanów co mówisz! Dając pieniądze do WOŚPowej puszki ratuje się dzieciaki! nie jest to ważne skąd! Ale jeśli tego nie potrafisz zrozumieć to przepraszam, ale nie mamy o czym mówić..

Moniq
Moniq
2023 lat temu

Do Jędrka
Ciesz sie chlopie ze zdrowy jestes!!!
A osoby np. z nowotworem sa wysylane do rzeszowa lub Brzozowa, w jasle nie ma takich lekarzy ktorzy potrafiliby sie obsłużyć najlepszym specjalistycznym sprzetem wiec te najdrozsze i najlepsze trafiaja do wiekszych szpitali. Nie zdajesz sobie sprawy z tego ile osob zyje dzieki sprzetowi od WOŚPu. I również nie zdajesz sobie sprawy z własnej głupoty, to przykre. Życze ci zebys nigdy nie musiał korzystać ze sprzetu zakupionego przez WOŚP, wtedy na pewno by ci sie łyso zrobiło.

Moniq
Moniq
2023 lat temu

Do Jędrek
dodam jeszcze ze wcale nie trzeba blagac o laskawe (jak twierdzisz) przyjecie do innego szpitala zeby skorzystac z ich sprzetu. Nie wiem na jakim swiecie ty zyjesz:confused: nie wiesz ze wystarczy skierowanie??? zal ze jeszcze sa ludzie ktorzy nie wiedza ze zyja w XXI wieku. jak pisał Elfik "Dając pieniądze do WOŚPowej puszki ratuje się dzieciaki! nie jest to ważne skąd! " i wbij to sobie do głowy!!!

Anonim
Anonim
2023 lat temu

Do Jędrka:)
"W ciągu ostatnich 10 lat do Jasła trafił bowiem sprzęt o łącznej wartości 241.779,13 zł."
Poprawiając Twoje obliczenia:
ostatnie 3 finały to 24+32+21=77, poprzednich kwot nie pamiętam, ale nie było na pewno ponad 20 tys, bo to są najwyższe kwoty uzbierane podczas wośp w Jaśle a pomijając tegoroczną zbiórkę miały one tendencje rosnące wiec były mniejsze od 21 tys. Ale niech będzie że 20 to: 7×20=140 14+77= 217 tys. Więc jednak jesteśmy w przód:)
Może trochę chaotycznie, ale to z racji tego ze już późno:) Pozdrawiam

wolontariusz6
wolontariusz6
2023 lat temu

DO JĘDREK!!!
gdyby nie wośp na 100% nie było by w naszym szpitalu tego sprzetu, dzięki niemu moja córka teraz żyje i zaraz po urodzeniu miała przebadany słuch- jedynie w polsce w kazdym szpitalu jest taki sprzet…i nie pier..l mi tu ze zebralismy tyle a sprzet mamy za tyle bo gdyby nie wośp to nie mielibysmy nawet tego!!!Ja popieram tą akcje w 100%
Człowieczeństwa w Tobie za grosz!!!

yorker
yorker
2023 lat temu

A ja napisze coś miłego: Wielkie uznanie dla wolontariuszy, dla wszystkich osób, które poświęciły swój wolny czas, z własnej nie przymuszonej woli w ostatnich kilku miesiącach, przygotowywały ten XVII Finał WOŚP B) Nie przejmujcie się tymi, którzy na Was plują, obrażają tą wielką orkiestrową akcję. Nie przejmujecie się tymi wszystkimi malutkimi, obłudnymi ludźmi. Akcje WOŚP i tak będą się odbywać do póki żyją tak wspaniali ludzie jak Wy 🙂 My wszyscy uczestnicy tego wspaniałego wydarzenia możemy mieć tylko nadzieję, ze wszyscy ci, którzy nienawidzą WOŚP za tą całą dobrą robotę sami zrozumieją kiedyś swoje błędne rozumowanie. każdy z nas, posiada… Czytaj więcej »

kk
kk
2023 lat temu

co jak co ale nawet jesli podzielimy ta zebrana sume na liczbe mieszkancow miasta to nie powiem ze mieszkanc chetnie wspierali ta akcje no ale jak lepiej dac na ojca rydzka bo on biedny i potrzebujacy czlowiek jest to takie sa efekty niestety pozdro dla organizatorow i ludzi dobrej woli

Ewa
Ewa
2023 lat temu

Jędrek Pis Ci w głowie namieszał.Dużo zdrowia życzę Owsiakowi i wszystkim Wolontariuszom za to co robią.Tak trzymać KOCHANI.

Euro2222
Euro2222
2023 lat temu

Jasło wcale nie przegrywa…np Dębica dostała sprzęt za podobną kwotę jak Jasło a zobaczcie ile tam ofiarowują… w rym roku 113tyś. a w poprzednim 92tyś i zawsze jest na 2 miejscu na Podkarpaciu… więc sądzie że sprzęt przeliczają na mieszkańca…pozdro

Zobacz także
Close
Back to top button
18
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x