Wiadomości

Wspomnienie o Prof. Mieczysławie Wieliczko


prof. Mieczysław Wieliczko
(fot. Archiwum)

Był wybitnym historykiem, znawcą historii Jasła. W Pamięci swoich kolegów pozostanie jako człowiek o rozległej wiedzy na temat Jasła, w pamięci uczniów profesorem, który z wielką lekkością i poczuciem humoru potrafił opowiadać o najtrudniejszych kartach historii Polski.

* * *

Mariusz Świątek, historyk Muzeum Regionalnego w Jaśle:

Jest to ogromna strata dla Jasła i regionu jasielskiego. Pan Profesor jako osoba wywodząca się z Jasła, prawdziwy Jaślak, posiadający rozległą wiedzę na temat regionu, ludzi, stosunków tutaj panujących od okresu II wojny światowej do dnia dzisiejszego, był nieocenioną kopalnią informacji. Do tego należy dodać wrodzoną skrupulatność, pracowitość i swobodny styl przelewania swoich myśli na papier. Jest to dar olbrzymi, nieoceniony dlatego, że nawet posiadając jakąś wiedzę nie każdy jest w stanie zaprezentować tę wiedzę w takiej formie żeby czytelnik czytając nie nudził się. Moim zdaniem Pan Profesor był tym darem obdarzony. Strata człowieka o takiej wiedzy jest nie do powetowania. 

* * *

Leszek Znamirowski, historyk, radny miasta Jasła:

Profesor Wieliczko pozostanie na pewno prekursorem regionalizmu w naszej Małej Ojczyźnie. Pamiętamy jego duże publikacje, jednakże dla mnie skromna książeczka „Jasło i okolice” wydana w 1966 roku pozostanie klasyką tego gatunku. W tamtym czasie i wiele lat później nie było lepszego wprowadzenia do dziejów ziemi jasielskiej. Miałem również okazję być na kilku jego wykładach, gdzie w sposób klarowny i przystępny przedstawiał zawiłe, okupacyjne dzieje naszych ziem. To wielka strata, pozostaje pamięć i imponujący dorobek naukowy Profesora.

* * *


prof. Mieczysław Wieliczko
(fot. umcs.lublin.pl)

Wiesław Hap, historyk, radny miasta Jasła: 

Miałem okazję kilkanaście razy spotykać się z Profesorem, współpracować na płaszczyźnie Stowarzyszenia Miłośników Jasła i regionu Jasielskiego. Bardzo ciepło odnosił się do moich publikacji. Profesor nie był zamknięty tylko w swoim światku, że tylko to co on publikował i  do czego on dotarł było ważne, korzystał też z zasobów, doświadczeń i materiałów młodszych historyków. Był to przykład takiego przedwojennego dobrego wychowania, bardzo ciepły, szarmancki wobec kobiet. Interesował się bardzo żywo Jasłem, Jego kontakt z miastem był stały i chyba jest coś w tym znamiennego, że było mu pisane, że urodził się w Jaśle i przyjechał do Jasła i w tym naszym – Jego mieście zmarł.

* * *

Pogrzeb Prof. Mieczysława Wieliczko odbędzie się w Warszawie na Cmentarzu Wawerskim, w środę 26 sierpnia, o godzinie 13.00.

Kuba Kowalczyk
Jaslonet.pl

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Rodowity Jaślanin!
Rodowity Jaślanin!
2024 lat temu

:(Dla tak zasłużonego dla Jasła człowieka nie znalazło się miejsce na Jaśielskim cmentarzu?Pochuwkiem oraz odpowiedniom oprawą pogrzebu powinna zająć się Rada Miasta,tyle to miasto powinno zrobić .A Ja. Niech Twój Duch zawsze znami będzie .Czyli z rodowitymi JAŚlAKAMI.Żegnaj ,ale o Tobie nigdy nie zapomnimy.

Zobacz także
Close
Back to top button
1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x