Wiadomości

Wstrzymane zasiłki rodzinne? MOPS zapewnia, że to tylko opóźnienie

Jaslonet.pl w Państwa sprawie

W związku z telefonami od Państwa, w sprawie rzekomego wstrzymania wypłaty przez MOPS zasiłków rodzinnych, postanowiliśmy się przyjrzeć sprawie. Dyrektor MOPS w Jaśle zapewniła, że do końca tygodnia pieniądze powinny trafić do zasiłkobiorców.

Przypomnijmy. Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Jaśle – zgodnie z upoważnieniem Burmistrza Miasta Jasła – realizuje zadania w zakresie świadczeń rodzinnych jako zadanie zlecone z zakresu administracji rządowej. To powoduje, że wydatki na świadczenia rodzinne i koszty ich obsługi są finansowane w formie dotacji celowej z budżetu państwa. Środki na wypłatę świadczeń jasielski oddział otrzymuje w każdym miesiącu od Wojewody, zgodnie z wcześniej przesłanym zapotrzebowaniem.

Pieniędzy trzeba więcej

W związku z tym, że od 1 listopada 2009r. – zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 11 sierpnia 2009r. – uległa zmianie wysokość zasiłku rodzinnego i świadczenia pielęgnacyjnego, nastąpił wzrost wydatków na wypłatę świadczeń rodzinnych w 2009r.

W celu zabezpieczenia środków na pełne zabezpieczenie wypłat świadczeń rodzinnych i świadczeń z funduszu alimentacyjnego do końca 2009r – tutejszy ośrodek wystosował do Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego kolejno w dniu 27 października 2009r. i 29 listopada 2009r. zapotrzebowanie uwzględniające ten wzrost – informuje jasielski MOPS.

Wojewoda zabezpieczył środki

Jeszcze do 15 grudnia 2009r. Wojewoda nie zabezpieczył środków na realizację nowego planu finansowego i jasielski ośrodek nie otrzymał środków na wypłatę świadczeń rodzinnych w miesiącu grudniu 2009r. zgodnie ze złożonym zapotrzebowaniem.

Problem polega na tym, że  osoby korzystające z zasiłków rodzinnych w jasielskim ośrodku otrzymywały pieniądze 13-go każdego miesiąca. Jak informuje MOPS, data ta wynikała z wewnętrznych ustaleń ośrodka, mających na celu jak najszybsze zabezpieczenie potrzeb mieszkańców Jasła.  Ustawowo bowiem  świadczenia mają być wypłacane nie później, niż do ostatniego dnia miesiąca, za który przyznane zostało świadczenie rodzinne.

Tak więc, termin wypłaty został przesunięty. MOPS zapewnia, że pieniądze zostały już zabezpieczone przez Wojewodę i ośrodek w Jaśle otrzyma je w dniach 16 i 17 grudnia.

Z informacji uzyskanych w dniu 15.12.2009r. z Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie wynika, że środki na wypłatę świadczeń rodzinnych i świadczeń z funduszu alimentacyjnego zostaną zabezpieczone do pełnych wysokości potrzeb zgłoszonych przez jednostki. Środki finansowe zostaną przekazane jednostkom realizującym świadczenia rodzinne w dniach 16 i 17 grudnia 2009r – tłumaczy jasielski MOPS.

Kuba Kowalczyk
Jaslonet.pl

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
basia
basia
2024 lat temu

dziekujemy za interwencje

Krwawa Mery
Krwawa Mery
2024 lat temu

Co to za określenie zasiłkobiorcy hahaha – widzę że jaslonet jest prekursorem nowomowy. A MOPS też ładnie sprecyzował "zabezpieczenie środków na pełne zabezpieczenie" normalnie masło maślane. gratuluję poprawności formułowania wypowiedzi.

...
...
2024 lat temu

Tak tak tak akurat ale to wszystko jest śmieszne…Z tego co mi wiadomo pod każdym świadczeniem które jest wydawane w MOPS-ie jest podpisana nasza ukochana pani burmistrz…Trzeba było wcześniej o tym wszystkim pomyśleć i rozplanować jakoś pieniądze a nie budować obwodnice czy deptak na rynku…:uhoh:

Zobacz także
Close
Back to top button
3
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x