Wiadomości

Wycięto 7 drzew z płyty Rynku. Na ich miejsce zostaną posadzone platany

Dziś od rana trwały prace nad usunięciem siedmiu drzew z płyty jasielskiego Rynku. Decyzję w tej sprawie, na wniosek Urzędu Miasta, podjął starosta jasielski.

Pani Burmistrz zwróciła się do starosty jasielskiego o zgodę na wycinkę 14 drzew. Nasi pracownicy stwierdzili, że 7 drzew jest w dobrym stanie i została wydana zgoda na wycinkę pozostałych 7 – mówi Adam Pawluś, etatowy członek Zarządu Powiatu w Jaśle.

Zgoda starosty na wycinkę drzew była podyktowana złym stanem korzeni. O tym informował w ubiegłym roku Tomasz Kasprzyk. Okazało się wtedy, że z 46 drzew choruje 34. 14 z nich skazano na wycinkę, z tego 7 z nich trafiło pod topór.

Jeżeli drzewa miały uszkodzone korzenie, jeżeli były chore, co łatwo stwierdził nasz leśnik, to była podstawa do wydania tej zgody – mówi Adam Pawluś.

Rzeczywiście, pracownicy którzy dzisiaj ścięli drzewa a następnie ręcznie usuwali pnie potwierdzili nam, że korzenie były przegniłe. Za taki stan rzeczy odpowiada człowiek. Podczas budowy płyty Rynku korzenie drzew zostały uszkodzone przez ciężki sprzęt, a przestrzeń ziemna bryły korzeniowej została ograniczona w sposób drastyczny.

W ubiegłym roku kiedy sprawa z usychającymi drzewami stała się głośna, 34 drzewa zakwalifikowano do ratowania, poprzez zabiegi pielęgnacyjne, wymianę ziemi i udrożnienie instalacji nawadniającej, która pozwoli na podlewanie i zasilanie drzew od przyszłego sezonu wegetacyjnego.

Zdaniem niektórych do wycięcia z płyty Rynku nadaje się więcej drzew. Jednak tego zdania nie podziela Adam Pawluś.

Nasi pracownicy stwierdzili, że są to zdrowe drzewa i nie powinno się ich wycinać. Przyozdabiają one Rynek.  Natomiast na nowe drzewa, które zostaną nasadzone, będzie trzeba długo czekać, aby urosły do tego poziomu – mówi Pawluś.

Z naszych informacji wynika zupełnie co innego. W miejsce  wyciętych drzew zostaną posadzone 6-8 metrowe platany, które szybko wypełnią lukę po wyciętych drzewach. 
 
Kuba Kowalczyk
Jaslonet.pl

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
28 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
mieszkaniec jasła
mieszkaniec jasła
2024 lat temu

Panie Starosto właśnie stracił Pan jednego wyborcę, te drzewa były zdrowsze niż jasielska władza razem z korzeniami

mieszkaniec jasła
mieszkaniec jasła
2024 lat temu

Panie pilarzu a gdzie kask? a gdzie ochrona twarzy, a gdzie ochrona słuchu, a gdzie ma pan odzież ochronną wymaganą przy obsłudze piły motorowej? , a te rękawice z dzianiny to też raczej nie antywibracyjne są, coś pan na bakier z BHP

PiS-man
PiS-man
2024 lat temu

A gdzie obrońcy "Dębu Hitlera" się podziali? 😀 Gdzie te protesty przeciwko wycinaniu drzew? 😀 Ech, mali śmieszni hipokryci… 😀

przyroda
przyroda
2024 lat temu

na tych zdjeciach widac jakie chore sa te drzewa,w jesieni to spoleczenstwo wytnie wladze zurzedu miejskiego i starostwa

obserwator
obserwator
2024 lat temu

Teraz zabronić pić naszej władzy. Zobaczymy kiedy uschnie.Durnota z tym rynkiem i bezmózgowie !!!! Na leczenie tego co zezwolił na taką degradację rynku. Porzeczki i agrest zasadzić, będzie przynajmniej co na kompot zerwać.

ja
ja
2024 lat temu

na ostatek zrobia z Jasla pustynie

Wróżbita
Wróżbita
2024 lat temu

To nie koniec wycinania. Następne wielkie cięcia będą tuż po wyborach. Oby były głębokie aż do korzeni!

UT
UT
2024 lat temu

A gdzie winni tego jak dzisiaj rynek wygląda !!? Przecież ktoś zatwierdzał ten beznadziejny projekt przebudowy !,ktoś się pod tym podpisał !. Ktoś zapłacił naszymi pieniędzmi ,za tą "przecudnej urody" funtanną ,betonowymi ławkami ,bez oparcia itp. Jak zwykle rozejdzie się "po kościach" Ijak zwykle nikt za to nie BEKNIE !:no:

jpł
jpł
2024 lat temu

… Jeżeli korzenie miały uszkodzony pień, jeżeli były chore, … I KTO TO POJMIE ???

KAMIL
KAMIL
2024 lat temu

Teraz szanowni Jaślanie będą tu stać ULE…….:lol:

gbur
gbur
2024 lat temu

Adam Pawluś – etatowy członek – najwybitniejszy dendrolog jasielski nie podziela zdania.
Amen

X-men
X-men
2024 lat temu

Czysta dewastacja będzie tak pusto jak ma władza w głowach !!!!!!!!!

.1..2..3
.1..2..3
2024 lat temu

Hehe X-men dobre słowa 🙂

Maria
Maria
2024 lat temu

To ,ze wycięli chore drzewa to ok.Zaś plan urządzenia plantów jest idiotyczny i niczemu nie służy.Ale tak jest miasto umiera stojąc,to i rynek zamiera od gwaru imprez…
W innych miastach rynek to centrum życia po godzinach pracy.W Jaśle zaś będzie pustynia kameieni,cieku wodnego i szumu chwastów.Brawo!
Powiało znowu wiochą i brakiem wyobrażni.:o

Wspomnienie
Wspomnienie
2024 lat temu

Kiedyś była trawka, drzewa rosły spokojnie, przy alejkach były ławeczki z oparciami, można było usiaść w cienu i poczytać gazetę.
Dzieci biegały po trawce, żywopłot to wszystko otaczał, był przycinany co roku …
teraz mamy co? Do więzienia za tą destrukcję!
Tylko hitler był bardziej skuteczny w wyniszczaniu Jasła.

ben
ben
2024 lat temu

To jaki nowy socrealizm, najlepiej zostawić betonowy placyk…. Mam nadzieje, że w przyszłych wyborach nie wybierzemy komunistów ideologicznych

dziadek
dziadek
2024 lat temu

pisman ty kutwo gdy sie dowiem kim jestes to ci nogi z dupy powyrywam mendo jedna niech cie wreszcie szlag trafi i zdolnosc pisania ci odejmie twoje komentarze to dno kompletne cieszy cie bucu ze drzewa powycinali to zapraszam wsrodku lata na srodek tego piekarnika jakim stal sie rynek postoj tam z 15 minut to moze wreszcie mozg ci wypali i sie zamkniesz jestes tak denny ze tym swoim malym mozdzkiem nie potrafisz nawet pojac jak bardzo h ci w d

glosnik
glosnik
2024 lat temu

Kmiecik na to stare drzewo,ktore ma w PO.nie wydal pozwolenia chociaz jest spruchniale i ledwie sie chwieje.Gdzie sa ekolodzy pytam tego nie widza,tu jakos nie siedza na drzewach tylko w Rozpudzie sie przykuli komus dac by w pape i kwita.:no:

PiS-man
PiS-man
2024 lat temu

dziadek – mózg ci się zlasował wapniaku 😀

TOMI
TOMI
2024 lat temu

Tak właśnie jest traktowane to miasto jak prywatny folwark ludzi którzy nawet nie mają korzeni z tej ziemi.

ixi
ixi
2024 lat temu

AMATORKA..wszystko w Polsce to amatorka/prowizorka….:no:

Beskidnick
Beskidnick
2024 lat temu

bardzo ciekawe …. po z cięciu nie widać na pniach (zdjęcia) że to były chore drzewa…
a nawet jak chorowały to przez ludzką głupotę …. bo kto we własnym ogrodzie podlewa kwiaty betonem ? Ludzie ! pewnie chodzi o to żeby Urząd Miasta był widoczny z głównej ulicy….

ace
ace
2024 lat temu

brawo mam nadzieję ze reszta drzew tez zostanie wycięta, rynek to nie park z gawronami, a miejsce reprezentacyjne

Sen
Sen
2024 lat temu

Ciekawe jak 6-8 metrowe platany przyjmą się skoro drzewa które rosły tu od lat usychały?Precz ze starostą i burmistrzem spoza Jasła.
Niech wracają skąd przyszli…
Do autora tej wiadomości pana Kowalczyka powiem to Pana językiem: Kup se Pan słownik języka polskiego .
W języku Polskim występuje jedyna poprawna forma: "zgniły" wiec przegniłe przegniły a nie jak pan pisze "…że korzenie były przegnite…"

Bodek
Bodek
2024 lat temu

Sen – marszczysz ogórka tak samo dokładnie i bez zarzutów jakbyś tego oczekiwał od innych?
Jeśli tak to Youtube wita…
To jest portal i też nie ma rzeczy doskonałych…

nie "tw "drzewo
nie "tw "drzewo
2024 lat temu

o drzewa trzeba umieć dbać ! jak była pani Lignar to wszystkie rosły i miały się dobrze zresztą cztery lata temu nie tylko drzewa ale całe Jasło miało się duzo lepiej…teraz przy wyborach my będziemy wycinać !!

Sen
Sen
2024 lat temu

Do Bodek,
w twoim przypadku cytat "Aby język giętki powiedział wszystko, co pomyśli głowa" to tylko marzenia ściętej głowy.
O czym ty do mnie bełkoczesz?
Poza tym, portal portalem ale można by w nim pisać bez błędów.
Panu Kowalczykowi dziękuje za poprawienie błędu – to rozumiem! a ty Bodek ucz się bo z YouTube wiele nie wyniesiesz.

Sen
Sen
2024 lat temu

I znów kłamstwa. Kto widział posadzonego platana to już wie jak się robi propagandę. Miał być, ten platan, 6-8 metrowy a jest 2-3 metrowy. Poza tym przygotowanie pod nasadzenie miało być profesjonalne a tu taka amatorka, że aż boli.
Pozdrawiam w dobrym samopoczuciu żyjących włodarzy miejskich

Zobacz także
Close
Back to top button
28
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x