Wiadomości

Wystawa o aborcji na ogrodzeniu jasielskiego Kościoła oo. Franciszkanów

Zakrwawione fragmenty ludzkich płodów zestawione ze zdjęciami ofiar czystek etnicznych w byłej Jugosławii, to jeden z fotogramów wystawy „Wybierz życie”, która znajduje się na ogrodzeniu Kościoła oo. Franciszkanów w Jaśle.

Obok dużych, rzucających się w oczy plakatów nikt nie przechodzi obojętnie. Ludzie zatrzymują się, dyskutują albo odchodzą zniesmaczeni. Jedni są oburzeni, inni popierają taki sposób walki z aborcją.

Nie wiem komu i czemu ta wystawa ma służyć. Uważam, że uświadamianie jest potrzebne, ale niekoniecznie w taki nachalny, bezpretensjonalny sposób – mówi nam młoda kobieta.

To jest wstrząsająca wystawa, ale bardzo dobrze, że jest tutaj, każde miejsce jest dobre, żeby o tym mówić – przekonuje jeden z przechodniów.

Pomysłodawcą wystawy „Wybierz życie” jest rzeszowski komitet „Kontra in vitro”.

Chcemy uwrażliwić ludzi na problem aborcji. My jako ludzie wierzący przechodzimy obok tego problemu. Chcemy pokazać całą naturę zła jaką jest aborcja – mówi nam Jacek Kotula, członek komitetu.

Wystawę zobaczą mieszkańcy 12 największych miast Podkarpacia. W Jaśle komitet starał się o pokazanie fotogramów na jasielskim Rynku, jednak ostateczny wybór padł na Kościół oo. Franciszkanów.

Powiedziano nam, że możemy zrobić wystawę na jasielskim Rynku, jednak za odpłatnością ok. 1 tys. zł. Dlatego skorzystaliśmy z gościnności ojców franciszkanów, którzy użyczyli nam bezpłatnie swojego terenu i ogrodzenia. Dzięki temu możemy wychodzić do szerszej publiczności a nie tylko do tych, którzy chodzą do Kościoła. Chcemy, aby wystawę oglądnęli starsi jak i młodzi, aby zastanowili się nad tym jakim złem jest aborcja – tłumaczy Jacek Kotula.

Wstrząsające fotogramy może oglądnąć każdy, również osoby nieprzygotowane na tego typu widok.

Nie wszyscy są przygotowani, aby taką wystawę oglądać. Te zdjęcia są bardzo drastyczne i krwawe, mogą wstrząsnąć osobą dorosłą nie mówiąc już o młodszych odbiorcach. Dzieci mogą sobie z tym nie poradzić, zwłaszcza przedszkolaki, które są bardzo ciekawskie, zadają mnóstwo pytań, a obrazy jakie widzą są na tyle wstrząsające, że mogą powodować u dzieci niepokój, koszmary senne – mówi Anna Koś, psycholog z Ośrodka Interwencji Kryzysowej.

Najlepszym rozwiązaniem na przybliżenie problemu aborcji byłoby więc dostosowanie wystawy do wieku odbiorców i przygotowanie młodzieży do problematyki na niej poruszanej aby wstrząs, był wstrząsem kontrolowanym.

Przy takich wystawach trzeba popatrzeć na punkt widzenia odbiorcy a niestety często się o tym zapomina – dodaje Anna Koś.

Wystawa „Wybierz życie” będzie gościła w Jaśle do 13 listopada a potem trafi do Dębicy.

Kuba Kowalczyk
Jaslonet.pl

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
23 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Kto jest nieodpowiedzialny ?
Kto jest nieodpowiedzialny ?
2024 lat temu

Czy wolno mi bezkarnie na moim ogrodzeniu umieścić zdjęcia z egzekucji (lub telebim z wyświetlanymi filmami Gore) ? W niektórych cywilizowanych krajach jest to zkazane…
P.S.Gore (ang. rozlana krew, zakrzepła krew) – rodzaj horroru filmowego, charakteryzujący się dużą ilością brutalności, scen z krwią i wnętrznościami oraz (choć nie zawsze) ponurym klimatem. Częstym elementem filmów gore mogą być dewiacje seksualne, tortury i eksperymenty. (z Wikipedii)

ja
ja
2024 lat temu

Osobiście wydaje mi się że z jednej strony taka wystawa jest potrzebna, by pokazać niektórym ludzią co to jest aborcja – zabijanie nienarodzonego, niewinnego niczemu dziecka, z drugiej strony nie za bardzo przemyślane ponieważ co mogą pomyśleć sobie małe dzieci które tamtędy przechodzą? Może to odbić się na ich psychice, jak rodzice wytłumacza im co to jest aborcja?

ciech
ciech
2024 lat temu

Niech sobie urządzają takie widowiska ale nie w miejscach publicznych. I do tego w pasie drogowym. Komu to sprawia przyjemność /sądząc po głosach poparcia jest takich wielu/ i tak przyjdzie i będzie mogł się rozkoszować co do woli. Ale wielu ludzi nie życzy sobie by im a tym bardziej ich dzieciom coś podobnego na chama podsuwano na pod nos. I mają do tego pełne prawo tak jak ktoś kto nie życzy sobie oglądania np. pornografii. Coś mi się wydaje, że braciszkowie mogą komuś nieźle zabulić, kto poczuje się dotknięty i poda ich do sądu.

jasiu
jasiu
2024 lat temu

Proszę o następną wystawę.Wystawę z działalności inkwizycji

czlowiek znikąd
czlowiek znikąd
2024 lat temu

Bardzo dobra wystawa. Fakt, że szokująca ale tylko taki przekaz może dotrzeć do ludzi. Swoją drogą, nie przypominam sobie jęków w przypadku reklam Benettona, które równie były szokujące.

Sen
Sen
2024 lat temu

Rzeszowski Komitet „Kontra in vitro” chyba się pomylił i powinien zmienić nazwę na "kontra aborcji". Jak ktoś zapłaci z własnych ciężko zarobionych pieniędzy za in vitro to na 100% nie poddaje się później zabiegowi aborcji. Nie rozumiem więc skąd komitet wpadł na taki pomysł? – pewno ktoś im go podsunął…ciekawe kto?

Sen
Sen
2024 lat temu

Pan Jacek Kotula nie potrzebuje in vitro (czworo dzieci) wiec nie dziwię mu się, że jest przeciwko. Aborcji też raczej na sobie nie wykona, może być przeciwko. Pozostaje mu jeszcze eutanazja…

wyskrobany
wyskrobany
2024 lat temu

Budzić sumienia!!!!Dobra wystawa,więcej takich niech widzą co zrobiły lub zrobią!!

Z Dębowca
Z Dębowca
2024 lat temu

Wystawa jest bardzo mocna ale potrzebna współczesnej młodzieży , żeby ją poruszyć. dzięki takim zdjęciom młoda dziewczyna czy młody chłopak trzy razy się zastanowią zanim pomyślą o aborcji. Chwała inicjatorom tej wystawy za sprowadzenie jej do Jasła!

Precz z aborcją
Precz z aborcją
2024 lat temu

Proponuje do oglądnięcia film dokumentalny Niemy Krzyk
Znalazłam go tu
http://www.nowyglinik.dbv.pl/readarticle.php?article_id=225
Żeby w cywilizowanym świecie takie morderstwa były dopuszczalne.

wyskrobek
wyskrobek
2024 lat temu

Kompletne zidiocenie.. co jeszcze???
Ludzie!!!!! Opamiętajcie się!!!!!!!

Kolega j
Kolega j
2024 lat temu

bardzo dobry pomysł moim zdaniem trzeba taka wystawę pokazywać częściej żeby ludzie sie opamiętali

jasiu
jasiu
2024 lat temu

Kolego.Ja proponuję aby w następnej kolejności zrobić wystawę fotografii diabłów.Oczywiście aby ludzie się opamiętali.Potem wystawę czarownic i też w celu aby się ludzie opamiętali

jpł
jpł
2024 lat temu

bezdzietny anioł
Właśnie wtedy kiedy pomyślałeś
że papugi żyją dłużej
że jesteś okrutnie mały
niepotrzebny jak kominek na niby
w stołowym pokoju
Jak bezdzietny anioł
lekki Jak 20 groszy reszty
drugorzędnie genialny
kiedy obłożyłeś się książkami
jak człowiek chory
nie wierząc w to że z niewiary
powstaje nowa wiara
że ci co odeszli jeszcze raz cię
porzucą
święty i pełen pomyłek
właśnie wtedy wybrał ciebie ktoś
większy niż ty sam
który stworzył świat tak dobry
że niedoskonały
i ciebie tak niedoskonałego
że dobrego
ks. Jan Twardowski

sj
sj
2024 lat temu

Do jpł. Przestań się popisywać rymami częstochowskimi.

jpł
jpł
2024 lat temu

do sj – czyżby to były na pewno rymy i to jeszcze częstochowskie, polecam twórczość ponadczasową. Poczytaj "ps" treść a zrozumiesz przesłanie – dopatrujmy się treści a nie ułomności słowa.

???
???
2024 lat temu

Uważam że takie akcje są potrzebne. Niech ludzie zobaczą- a szczególnie może młodzież – co tak naprawdę kryje się za słowem ABORCJA… Te zdjęcia są szokujące ale to przecież w końcu okrutne ZABÓJSTWO (a każde zabójstwo wywołuje szok) niewinnego bezbronnego człowieka, okupione jego krwia i niemym krzykiem, wołaniem o ratunek…którego nikt nie słyszy…
V – ,,NIE ZABIJAJ!"

MIKA
MIKA
2024 lat temu

"Człowieczy los nie jest bajka ani snem "….aborcja to tragedia matki i dziecka …a sądy zostawcie Najwyższemu ….dawno temu urodziłam martwe dziecko …boli do dziś choć nie pozwolono mi je ogladnąć ale tą przerazającą PUSTKĘ CZUJĘ Boleśnie …nie osadzajcie TO ŁATWIEJSZE NIŻ POMÓC….

niepolecamglupoty
niepolecamglupoty
2024 lat temu

ktos odwazny powinien przyjsc w nocy z kubelkiem farby albo jeszcze lepiej karnisterkiem benzyny i zajac sie ta 'wystawa'

jpł
jpł
2024 lat temu

… a jeszcze odważniejszy zastosować się do porzekadła: NIE CZYŃ DRUGIEMU CO TOBIE NIE MIŁE. Nie twoje-nie ruszaj, nie interesuje cie (bulwersuje) – omiń, POSZANUJ DRUGIEGO E DECYZJACH JEGO.

sj
sj
2024 lat temu

Czemu za komuny, gdy aborcja była dozwolona na każde życzenie, nie byli tacy odważni i nie urządzali takich wystaw? Może pewien pan poseł z PiSu, z zawodu lekarz – ginekolog nie opowiadałby teraz, że zrobił kilkaset takich
"zabiegów", bo nie wiedział, że zabija człowieka.

NINA
NINA
2024 lat temu

Nie wiem dokładnie czemu ma służyć ta egocentryczna wystawka czy przez to aborcja zniknie? Księża dajcie już spokój kobiecym tyłkom i zacznijcie zaglądać do własnego ogródka bo to co robicie jest bardziej niemoralne MACIE KOCHANKI I MOLESTUJECIE DZIECI

matka
matka
2024 lat temu

Uważam że takie wystawy powinny byc na stale w każdym miejscu na świecie i przypominać że życie jest nam dane od Boga i to On ma prawo je odebrać .Ja sama jestem matką dwojga kochanych dzieci i wiem ,że kiedyś sumienie da o sobie znać i przypomni każdemu o wyżądzonej krzywdzie drugiemu czlowiekowi a każdy sumienie ma wieżący czy niewieżący dlatego kobiety zastanówcie się nad waszym życiem żeby na starość sumienie was nie męczyło!!!!!!!!!!!!!!!!

Back to top button
23
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x