Wiadomości

Zarząd Związku Miast Polskich obradował w Jaśle

Prestiż, to główny zdaniem Marii Kurowskiej powód zwołania posiedzenia Zarządu Związku Miast Polskich W Jaśle. Zarząd co miesiąc obraduje w innym mieście, tym razem padło na Jasło, które do Związku należy od 1997 roku.

Związek zrzesza 308 miast członkowskich, w których mieszka ¾ mieszkańców miast. Do Związku należą głównie miasta duże i średnie. Co miesiąc spotykamy się w innym mieście. Byliśmy w 150 miastach na posiedzeniach zarządu – mówi Andrzej Porawski, dyrektor biura Związku Miast Polskich.

Andrzej Porawski, dyrektor biura Związku Miast Polskich

Burmistrz Maria Kurowska podkreślała, że wizyta przedstawicieli władz członkowskich oraz zarządu Związku ma przede wszystkim charakter prestiżowy.

Można powiedzieć, że cała elita samorządowa naszej ojczyzny zgromadziła się w Jaśle. Znaczenie prestiżowe jest na pierwszym miejscu, bo goście poznają miasto, jest to wielka promocja Jasła, pokazanie co w mieście jest godne uwagi – mówiła burmistrz Jasła Maria Kurowska.

Głównym zadaniem Związku jest opracowywanie wspólnego stanowiska wobec rządu oraz do promocji miast członkowskich w Polsce i za granicą. Związek pomaga rozwiązywać także problemy miast.

Miasto Jasło nie miało jakiś wystąpień pojedynczych do Związku Miast Polskich, czasem po dyskusji z kolegami z innych miast występowaliśmy w sprawach dotyczących różnych problemów ponieważ ciągle są w samorządzie problemy, które trzeba rozwiązywać – mówi Maria Kurowska.

Związek jest również forum wymiany doświadczeń i spostrzeżeń. Maria Kurowska podkreśla, że o forum Związku otarł się problem jasielskiego ZMKS-u a na dzisiejszej sesji problem gospodarki odpadami. Nie wykluczone, że na kolejnych spotkaniach zostanie poruszony przez stronę jasielska problem budowy strefy przemysłowej w Warzycach (czytaj więcej).

Problem realizacji programów z Polski Wschodniej to jest problem całej ściany Wschodniej. Postawione warunki są nie do spełnienia albo są do spełnienia przy bardzo małym dofinansowaniu. Tak jak w Jaśle przy 30 mln mielibyśmy tylko 22% dofinansowania z Unii, taka dopłata jest zbyt mała aby nas interesowała – mówi burmistrz Miasta

Czy zatem problem dofinansowania projektów z Unii Europejskiej może wpłynąć na przyjęty budżet miasta Jasła? na to pytanie Maria Kurowska nie umiała jednoznacznie odpowiedzieć

Na razie nic jeszcze nie mówimy, na razie nie podjęliśmy decyzji, nie dotyczy to problematyki w sprawie której tutaj jesteśmy – odpowiedziała Maria Kurowska.   

Kuba Kowalczyk
Jaslonet.pl

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
7 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
tty
tty
2024 lat temu

przyjechali pogadali pojedli popili..kto za to zaplacil i co z tego wyniknelo?

obserwator
obserwator
2024 lat temu

Jakie są korzyści, a jakie koszty wynikające z tego spotkania ?

.1..2..3
.1..2..3
2024 lat temu

"jest to wielka promocja Jasła, pokazanie co w mieście jest godne uwagi"
Hmm tak rondo, pomniki, deptak i urząd miasta w roli głównej 🙂

Jaślanin
Jaślanin
2024 lat temu

Wreszcie Jasło jest w Polsce postrzegane jako prężny ośrodek samorządowy.Tylko pogratulować p. Burmistrz widzenia perspektywy i korzyści z tego tytułu dla miasta.Jednoczesnie żal,że w Jaśle jest tak wiele ludzi,którzy będąc ułomnymi na intelekcie,nie potrafią dostrzec tego co pozytywne.Złośliwość,zawiść to norma,która nakazuje im ignogancję.Trzeba robić swoje mieć ich w poważaniu,a fakty same się obronią….Póki co gratulacje!!!!

Co to jest ZMP
Co to jest ZMP
2024 lat temu

Przynależność do Związku Miast Polskich jest łatwa wystarczy obłożyć każdego Jaślanina podatkiem 0.186 zł. (w 2004) jaki jest obecnie to nie jast podawany : http://www.zmp.poznan.pl/miasta/index.htm
Co z tego mamy każdy może sprawdzić, raczej to służy biurokatom niż mieszkańcom!

jack
jack
2024 lat temu

pogratulować pani burmistrz nalezy dobrego humoru, chociaz na jej miejcu nie cieszyłbym się zbyt wiele, jeśli goscie w kuluarach pogadali o Jaśle, a jeszcze odbyli spacer po miescie, to już mają wyobrażenie wiecej danych jest w internecie, czasem wstyd sie przyznać że jest się z Jasła, ale ludzie tak wybrali, jest to nauczka na przyszłość, współczuję madrym kobietom, bo długo już kobieta nie będzie przez Kurowską we władzach Jasła, to moze być śmieszne dla internautów, ale dla jasła żałosne bo teraz są czasy szans na lepsze , ale do tego trzeba mądrej władzy, a u nas tylko ciemnogród

.
.
2024 lat temu

Program
Omówiono ważne problemy Warszawy, Poznania, Gdańska i Katowic. Podziękowano władzom Jasła za miłe przyjęcie. Obejrzano lokalne turystyczne atrakcje – Panią Burmistrz K. i dąb Hitlera.

Zobacz także
Close
Back to top button
7
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x