r e k l a m a
Wiadomości

Złodzieje na ogródkach działkowych

O przypadkach kradzieży jakie od jakiegoś czasu dotykają działkowiczów z Kaczorowów poinformował naszą redakcję pan Jan Łucki. W liście do nas pan Jan pisze:

„W ostatnich dniach pojawili się na działkach rodzinnych Kaczorowy złodzieje. Wykopują bezlitośnie młode iglaki i inne drzewka, z którymi najprawdopodobniej udają są na jasielski rynek, gdzie je sprzedają.”

 

 

Odwiedziliśmy ogródki działkowe, gdzie bez problemu znaleźliśmy kilka działek, z których w przeciągu kilku dni zniknęło od kilku do kilkudziesięciu roślin. W rozmowach z działkowcami dowiedzieliśmy się, że nie są to jednorazowe incydenty. Jednak póki co na policję został zgłoszony tylko jeden przypadek kradzieży.

„W roku bieżącym przyjęliśmy zawiadomienie o kradzieży 30 szt. krzewów ozdobnych z jednego z ogródków działkowych przy ul. Kaczorowy. W tej sprawie prowadzone jest postępowanie o wykroczenie”
– poinformował nas rzecznik prasowy jasielskiej Policji Łukasz Gliwa.

Policja zapowiada kontrole

Policja podjęła już szereg działań, mających na celu ukrócenie procederu.

„W związku z tym, iż mamy sygnały, że tego rodzaju kradzieży było więcej,  tereny ogródków działkowych będą częściej kontrolowane przez policjantów” – zapewnił Łukasz Gliwa.

 

 

Policja zwraca też uwagę na to aby zgłaszać wszystkie przypadki kradzieży. 

Natomiast w dniu 26 marca br. odbędzie się zorganizowane z inicjatywy Kierownika Rewiru Dzielnicowych KPP w Jaśle asp. sztab. Jacka Gorczycy spotkanie z Prezesami Ogródków Działkowych z Jasła, podczas którego będą poruszane problemy bezpieczeństwa na ogródkach działkowych.

Praktyczne informacje na ten temat znajdą państwo również tutaj
– Policja radzi – 

Upewnij się co kupujesz

Z informacji, które do nas dotarły wynika też, że część skradzionych roślin może być sprzedawana na bazarach. Prócz kontroli targowisk  i kontroli handlujących, ważne jest aby osoby zainteresowane nabyciem roślin zwracały uwagę na to co kupują.

W  myśl obowiązującego prawa, osoby kupujące kradzione krzewy mogą bowiem  odpowiadać za paserstwo, a to może zostać popełnione umyślnie lub nieumyślnie.

 

 

Z tym pierwszym mamy do czynienie wówczas, gdy osoba kupująca wie, że przedmioty pochodzą z kradzieży. W przypadku paserstwa nieumyślnego kupujący nie wie, że rzecz została uzyskana za pomocą czynu zabronionego, ale na podstawie towarzyszących okoliczności powinien przypuszczać, że została uzyskana w ten sposób. Może to zdradzać m.in. zbyt niska cena roślin czy brak elementarnej wiedzy sprzedającego na temat oferowanej rośliny.

Ogrodnicy podkreślają też, że nabyte z kradzieży drzewka, mogą być uszkodzone. Albowiem podczas  wykopywania zostaje uszkodzona bryła korzeniowa i taka roślina na nowym miejscu może się nie przyjąć. W wielu takich przypadkach zakup jest więc stratą pieniędzy.

Kuba Kowalczyk
Jaslonet.pl

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
8 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
kala
kala
2024 lat temu

Jeśli ktoś kradł to na pewno swój – wiedział gdzie i co jest.Tak było na naszych działkach,złodziej został złapany i spokój.

marta
marta
2024 lat temu

Chamstwo i prostactwo w społeczeństwie. Tyle w temacie.

wiec o co chodzi ?
wiec o co chodzi ?
2024 lat temu

czy tam przypadkiem nie zalewa ze dwa razy do riku ?

ixi
ixi
2024 lat temu

Zlodziejski narod….do tego doprowadzila polityka PiSu a nauki Koscielne poszly w las.. a raczej na dzialki-krasc!

alibaba
alibaba
2024 lat temu

No cos ty,polityka PO promuje złodziei,
PiS przynajmniej coś robił w kwestiach złodziei np sądy 24godzinne czy wymiana kliki prokuratorskiej,teraz natomiast nie robi się nic

kryska
kryska
2024 lat temu

do -ixi- a ty do tego narodu się nie zaliczasz ,więc jesteś zwierzakiem narzekającym na polityke PiSu i nauki kościelne,pokaż ty co potrafisz bo najłatwiej to co złe to przylepić komuś,a ciulowej baletnicy przeszkadza rąbek spódnicy.

asia
asia
2024 lat temu

alibaba ma rację tak jest!!

wacek
wacek
2024 lat temu

Kleptomanów roślinnych jest mało.Złodziejstwo to sposób na rozwiązanie problemu przetrwania, w kraju co nie daje możliwości uczciwego zarobienia pieniędzy.Wcale zatem nie jestem zdziwiony opisywanymi zdarzeniami.
One bedą przybierać na sile.Oby właścieciele ogródków zdążyli coś skubnąć z własnej chodowli.Pomidory,ogórki itd to dobry zdrowy produkt,także dla przymuszonego złodzieja i ich głodujące z "cudu" dzieci…Prawo buszu,ale i warunki życia ekstremalne!!!!

Back to top button
8
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x