Wiadomości

Zmarł Jacek Grün, jaślanin, perkusista Budki Suflera

Był absolwentem jasielskich szkół: Podstawowej Nr 1, I Liceum Ogólnokształcącego, szkoły muzycznej w Rzeszowie. Ukończył polonistykę na Uniwersytecie Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie. Tamże poznał Krzysztofa Cugowskiego, który akurat zakładał kapelę bluesową. Jacek Grün był perkusistą w pierwszym składzie „Budki Suflera”.

W 1975 roku przeniósł się do Białegostoku, gdzie, zaczął pracę w „Gazecie Współczesnej”, jako krytyk muzyczny. Następnie pracował w „Kurierze Podlaskim”, był jednym z jego założycieli. Pisał wiele o jazzie i bluesie, prowadził audycje w Radiu Białystok. Nie lubił w muzyce tandety i bylejakości. Współpracował z ogólnopolskimi czasopismami: „Wprost”, „Przegląd”, „Dziś”, „NIE”.

Od 2004 roku był wykładowcą w Wyższej Szkole Finansów i Zarządzania w Białymstoku. Prowadził także zajęcia w Wyższej Szkole Administracji Publicznej w Białymstoku.

Chętnie odwiedzał rodzinne Jasło, gdzie mieszkają: Jego mama Ewa – ceniona emerytowana nauczycielka i siostra Hania z rodziną. Brat Andrzej zadomowił się w USA. Ojciec Jacka, pedagog, zmarł przed kilku laty.

Byliśmy rówieśnikami, przez lata sąsiadami i kolegami ze szkolnej ławy, fanami Beatlesów. Po opuszczeniu Jasła wielokrotnie spotykaliśmy się na gruncie towarzyskim. Od Jacka, z pierwszej ręki, dowiadywałem się tego, o czym dopiero po jakimś czasie pisały gazety. O tym, że był jednym z najbardziej znanych i cenionych dziennikarzy wiadomo było w środowisku żurnalistów. Zawsze rozentuzjazmowany, ze swadą i swoistym dystansem komentował zarówno życie społeczno – polityczne kraju, jak i to, co działo się w Jaśle.

Ostatnią, jak się okazało, nieco przydługawą aczkolwiek niedokończoną pogawędkę, ucięliśmy sobie w biegu na Placu Żwirki i Wigury w Jaśle latem 2009 roku.

Z Rodziną zmarłego Kolegi łączymy się w żałobie.

Zbigniew Dranka

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
6 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
.1..2..3
.1..2..3
2024 lat temu

[*]

Ronin
Ronin
2024 lat temu

[*]

rt
rt
2024 lat temu

Jasło może się poszczycić naprawdę wieloma ciekawymi osobowościami

T.Baniak
T.Baniak
2024 lat temu

To mój wspaniały kolega. Graliśmy czasem razem. Wielki żal. Cześć Jego pamięci.

wacław
wacław
2024 lat temu

Czemuż to jaślanie z fachem,talentem muszą umierać poza Jasłem???To kolejny przykład… Cześć jego pamięci-pamiętam człowieka live,ale nie z pobytu w Jasle nas obu.Super facet!

wiesław
wiesław
2024 lat temu

Znałem Jacka w młodości,gdy połączyło nas zamiłowanie do muzyki i te nasze ksywy..Zielonka,Fredziwa,Wentyl,Cumel,Kapusta.Moje koje kondolencje dla rodziny.

Zobacz także
Close
Back to top button
6
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x