r e k l a m a
Wiadomości

Żołnierze podsumowali rok

Odprawa roczna Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego była okazją do podsumowania rocznej działalności Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Rzeszowie oraz Wojskowych Komend Uzupełnień. To również okazja do wręczenia nagród i odznaczeń.

Osoby, które kreują pozytywny wizerunek wojska oraz mają istotny wpływ na działalność sił zbrojnych przede zostały docenione i na mój wniosek pan minister obrony narodowej Bogdan Klich  wyróżnił je odznaczeniami i awansami na wyższe stopnie – mówił ppłk Witold Przybyła, szef Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego.

„Za zasługi dla obronności kraju”

Wręczono medale „Za zasługi dla obronności kraju”. Odznaczeniami tymi zostali uhonorowani: (srebrnym medalem) senator RP Stanisław Zając, v-ce marszałek województwa podkarpackiego Bogdan Rzońca, starosta strzyżowski Robert Godek i starosta krośnieński Jan Juszczak; (brązowym medalem): dyrektor Szpitala Specjalistycznego w Jaśle Zbigniew Betlej, prezesa GAMRAT S.A. Andrzej Czajka, prezes JAFAR S.A. Edward Gierut, starosta jasielski Adam Kmiecik, prezes Trans-Wiert sp. z o.o. Zbigniew Myśliwiec oraz wójt gminy Jasło Stanisław Pankiewicz.

Jest to drugie tego typu odznaczenie tylko innego koloru. Wcześniejsze, otrzymane dwa lata temu miało kolor brązowy. Jest to dla mnie potwierdzeniem, ze współpraca powiatu z wojskiem układa się wyraźnie dobrze – mówi Jan Juszczak, starosta krośnieński.

Od wielu lat współpracujemy w ważnych sprawach związanych z obronnością kraju. A w szczególności teraz kiedy w parlamencie powierzono mi kierowanie jedną z najważniejszych komisji. Kierowanie komisją w czasie, kiedy zmienia się nasze wojsko. Mówimy o procesie profesjonalizacji armii – podkreśla Stanisław Zając.

Wiarusy

Przyznano także „Wiarusa Podkarpackiego Wojska” . Otrzymali je:  przewodnicząca Rady Powiatu Jasielskiego Alicja Zając, przewodniczący Rady Miasta Jasła Andrzej Dybaś, dyrektor Szpitala Specjalistycznego w Jaśle Zbigniew Betlej, prezes zarządu PNiG Jasło Jan Kruczak, wojewódzki Inspektor Pracy Józef Mrozowski, prezes Huty Szkła w Jaśle Bogdan Mrozek, kierownik działu PNiG Jasło Janusz Wilczak, prezes Jasielskiego Klubu Motorowego i Ratownictwa Drogowego Józef Biernacki oraz Andrzej Szarek, współwłaściciel zakładu przetwórstwa mięsnego w Widnej Górze (powiat jarosławski).

Dane mi było w życiu być w wojsku 2 lata, a od momentu założenia JKMiRD współpracować z Wojskową Komendą Uzupełnień w Jaśle. Cenię sobie to odznaczenie, bo zostało mi one nadane przez Wojsko Polskie – mówił Józef Biernacki.

Budują mosty i nie tylko

Podczas spotkania podkreślano obecność wojska w samorządzie województwa. Żołnierze biorą bowiem udział w ważnych dla społeczności lokalnej  inwestycjach, jak budowa mostów, dróg czy naprawa osuwisk. Przy ich umiejętnościach i technice wiele projektów udaje się zrealizować. Z pomysłem skorzystania z umiejętności wojska zwrócił się do ministra obrony senator Stanisław Zając.

Dzięki przychylności pana ministra możemy dzisiaj cieszyć się z tego, że zostały oddane do użytku dwa mosty, dwa kolejne są ukończone. To jest wymierny udział wojska na naszym terenie – mówi senator Zając.

Z wojskiem współpracujemy nie tylko w dziedzinie planowania działań obronnych, jesteśmy wdzięczni, że współdziałają i pomagają przy budowie. Jest to nieoceniona pomoc – dodaje Jan Juszczak.

Za zasługi dla kombatantów

Specjalne wyróżnienie „Za zasługi dla Zarządu Głównego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych” otrzymali były szef Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Rzeszowie gen. bryg. Zbigniew Smok i obecny szef WSzW płk Witold Przybyła, za pomoc w organizacji i prowadzeniu uroczystości patriotyczno-wojskowych, inicjowanych przez związek kombatantów.

Uhonorowany został również: komendant Garnizonu Rzeszów ppłk Zbigniew Skałecki oraz komendant powiatowy Policji w Jaśle Robert Woźnik.

Kuba Kowalczyk
Jaslonet.pl

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x