r e k l a m a
JDKKultura

35. Studnia Kulturalna JDK

O wrażeniach z pielgrzymkowego szlaku prowadzącego do katedry w Santiago de Compostela (północno-zachodnia Hiszpania) opowie pan Łukasz Władyka. Spotkanie, w ramach Studni Kulturalnej JDK, odbędzie się 25 kwietnia (czwartek) o godz. 18.

35. Studnia Kulturalna JDK (kliknij aby powiększyć)
Pan Łukasz jest Sanoczaninem, od piętnastu lat mieszkającym w Jaśle. Z zawodu jest lekarzem z zamiłowaniami humanistycznymi, lubi podróże (nie tylko własne) i fotografię. Kilka lat mieszkał wraz z rodziną w Hiszpanii, której kulturę i geografię bardzo sobie ceni nie tylko z powodu łagodnego klimatu. We wrześniu ubiegłego roku wyruszył na „Drogę św. Jakuba” z Francji w kierunku Santiago. Poznanymi osobliwościami i przeżyciami z tejże niezwykłej pielgrzymki pan Łukasz podzieli się z gośćmi 35. Studni Kulturalnej.
***
Santiago de Compostela to znany ośrodek kultu i cel pielgrzymek już od średniowiecza. W katedrze, według przekonań pielgrzymów, znajduje się ciało św. Jakuba Większego – jednego z dwunastu apostołów, uczniów Jezusa Chrystusa. Istniejąca od ponad tysiąca lat Droga św. Jakuba, obok szlaków do Rzymu i Jerozolimy, jest jednym z najważniejszych chrześcijańskich szlaków pielgrzymkowych. Przez wieki Camino przemierzali przedstawiciele wszystkich stanów, w tym wiele znanych postaci (nawet władców): Karol Wielki, św. Franciszek z Asyżu, św. Elżbieta Portugalska, św. Brygida Szwedzka, Izabela Kastylijska, św. Ignacy Loyola, Jan Dantyszek czyli papież Jan XXIII. W XIV wieku, szczytowym okresie popularności, każdego roku przemierzało ten szlak ponad milion osób. O ogromnej roli pielgrzymek po Camino świadczą słowa Goethego, który pisał, iż drogi św. Jakuba ukształtowały Europę.
Po rewolucji francuskiej znaczenie pielgrzymek wyraźnie spadło i dopiero od końca lat 80. XX wieku szlak znowu zaczął przyciągać coraz to większą liczbę pielgrzymów z całego świata. Papież Jan Paweł II był w Santiago dwukrotnie. Po Jego wizycie w 1982 r. Rada Europy uznała Drogę św. Jakuba za drogę o szczególnym znaczeniu dla kultury kontynentu i zaapelowała o odtworzenie i utrzymanie dawnych szlaków pątniczych. Szlak ten został ogłoszony pierwszym Europejskim Szlakiem Kulturowym w październiku 1987 r., a wpisany na Listę światowego dziedzictwa UNESCO w 1993 r. W 2010 roku sanktuarium odwiedził papież Benedykt XVI.
Droga św. Jakuba przeznaczona jest dla pątników indywidualnych lub małych grup. Każdy pielgrzym powinien zaopatrzyć się w credencial, będący jego pielgrzymim paszportem, na podstawie którego otrzymać może dokument potwierdzający przebycie drogi: Compostelę. Na wierzch plecaka, bądź ubrania powinien umocować muszlę jakubową. Charakterystycznymi atrybutami są także: laska, kapelusz, peleryna i zbiorniczek na wodę.
Elżbieta Ruszała

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x