JDKKultura

Zakończenie Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Ulicznych

Widowisko pirotechniczne „Ostatni marsz”, w wykonaniu aktorów Teatru Prawdziwego z Bielawy i Ząbkowic Śląskich zakończyło w niedzielę (17 bm.) późnym wieczorem Międzynarodowy Festiwal Teatrów Ulicznych zorganizowany przez Jasielski Dom Kultury. W trwającej 3 dni imprezie uczestniczyło 6 teatrów z Polski i Ukrainy, Cyrk Braci Makagon oraz kilka tysięcy publiczności, która nie tylko oglądała spektakle, ale też włączała się w interaktywne gry i zabawy.

Bajka i fajerwerki na zakończenie Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Ulicznych
Kończący jasielskie spotkania z teatrem ulicznym spektakl powstał z inspiracji dramatycznymi wydarzeniami na indonezyjskiej wyspie Bali w 1906 roku. Armia najeźdźców holenderskich zmasakrowała tam orszak weselny miejscowego władcy. Napadnięci nie poddali się, choć mieli świadomość, że nie są w stanie skutecznie się bronić. Zginęli, ale pamięć o ich odwadze przetrwała i m.in. posłużyła za kanwę niezwykłej opowieści przedstawianej przez Teatr Prawdziwy, którą obejrzeli już mieszkańcy ponad 100 miejscowości w Polsce, a także widownia hiszpańska włoska, niemiecka, grecka, angielska, szwajcarska i angielska.
Bajka i fajerwerki na zakończenie Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Ulicznych
Ostatni dzień festiwalu rozpoczęła, tak jak poprzednie, parada z udziałem klaunów i szczudlarzy, która przeszła spod JDK na rynek. Tam Kompania Teatru Ulicznego „Prawdziwy Kot” z Wrocławia zagrała piękną bajkę dydaktyczną „Złoty smok z Promienistej Krainy”, której bohaterami była trójka uczniów: Zuzia, Paweł i Marek. Dzieci magicznie stały się bajkowymi bohaterami, wybranymi przez czarodzieja Solusa, by uratować Promienną Krainę, której zagrażały dwie czarownice: Wiedźma zza Mórz i Wiedźma zza Gór. W baśniowej krainie trójka przyjaciół spotkała nie tylko Solusa (przybierającego różne postaci, m.in. bociana Dziubokleka), wiedźmy i Złotego Smoka, ale też wiele innych postaci m.in. dworzan Legutka, Miogutka i in., bociana Łamiskrzydło oraz rycerzy światła. Po wielu perypetiach, z pomocą małych bohaterów dobro wygrało, a Zuzia, Paweł i Marek wrócili do swojego świata z dobrymi radami mądrego czarodzieja.
Bajka i fajerwerki na zakończenie Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Ulicznych
W czterogodzinnej przerwie pomiędzy spektaklem dla dzieci a wieczornym widowiskiem „Ostatni marsz”, młodszych i starszych zabawiali klauni z Teatru Wagabunda i Cyrku Braci Makagon. Każdy mógł też poćwiczyć zręczność i logiczne myślenie w „Magicznym świecie Wagabundy”. Intrygujące zabawki Wagabundy rozstawione pod drzewami na rynku niezmiennie przyciągały uwagę dzieci, młodzieży i dorosłych.
***
Bajka i fajerwerki na zakończenie Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Ulicznych
Międzynarodowy Festiwal Teatrów Ulicznych, zorganizowany po raz pierwszy przez Jasielski Dom Kultury był imprezą, która wyjątkowo przypadła do gustu jaślanom i ich gościom. Przez trzy dni w mieście królowała zabawa z cyrkowym rodowodem. Parady przebierańców, niezwykłe instalacje, jakby rodem z targu staroci montowane przed JDK, udekorowane dziwacznymi postaciami latarnie i balkony, rozstawione na rynku niezwykłe konstrukcje – zabawki do ćwiczeń koordynacji ruchowej i logicznego myślenia, pomysłu Bogusława Pobiedzińskiego z Teatru Wagabunda, wszechobecni klauni z czerwonymi nosami, w melonikach i za dużych butach, z gwizdkami, balonikami, dzwonkami i sikawkami, unoszące się w powietrzu bańki mydlane, tworzyły klimat surrealistycznego jarmarku rozmaitości, dalekiego od współczesnego, zelektronizowanego świata. Atmosfera beztroskiej zabawy, otwartości i przyjaźni przyciągała wszystkich. Przenoszona była również na osiedla, które przed paradami odwiedzali klauni, robiąc mnóstwo hałasu, pokazując najróżniejsze sztuczki i zapraszając mieszkańców na rynek.
Bajka i fajerwerki na zakończenie Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Ulicznych
Po zapadnięciu zmroku rynek zamieniał się w teatr. Zmieniał się też nastrój, w zależności od proponowanego repertuaru. W pierwszym dniu (15 bm.) Teatr Akt z Warszawy wystawił lekki, zabawny spektakl „Płonące laski”. Aktorzy wystąpili pomimo skrajnie trudnych warunków (burzy z rzęsistym deszczem, grzmotami i przecinającymi co chwilę niebo błyskawicami), by nie zawieść kilkudziesięciu osób, które pod parasolami, w strugach deszczu czekały na ich występ. Artyści posługujący się uniwersalnym językiem ciała i gestów przedstawili urzekającą, sentymentalną opowieść, w której przenikają się czasy i rzeczywistości; pokazujący przemijanie, ale i radość życia, którą może przynieść każde prozaiczne zdarzenie. Klasyczną sztukę ulicy o dynamicznej akcji, pełną ekspresyjnych scen ubarwionych grą ognia, świateł i muzyki, popsuła nieco pogoda. Pryskały niektóre efekty, gdy deszcz gasił ogień i tłumił kolorowy dym, ale pomimo to sztuka pozostawiła wrażenie zarazem optymizmu i sentymentalnego wzruszenia, a widzowie nagrodzili występujących gorącymi brawami.
Bajka i fajerwerki na zakończenie Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Ulicznych
Drugiego dnia licznie zgromadzona publiczność obejrzała dwa spektakle: łatwiejszy w odbiorze „Fin Amor” w wykonaniu Teatru Ewolucji Cienia z Poznania i niezwykłą adaptację „Wiśniowego sadu” Antoniego Czechowa w wykonaniu Teatru Woskresinnia ze Lwowa.
Bajka i fajerwerki na zakończenie Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Ulicznych
W kostiumowym przedstawieniu „Fin Amor” artyści opowiedzieli historię miłości Jego i Jej – bliżej nieokreślonych postaci, żyjących w dobie średniowiecza, wywodzących się z wyższych warstw społecznych. Spektakl miał jednak głębszą wymowę, pokazał uniwersalność i ponadczasowość miłości w ogóle, miłości, która w kolejnych pokoleniach rodzi się wciąż na nowo, przez co chociaż mija – trwa wiecznie.
Bajka i fajerwerki na zakończenie Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Ulicznych
Uniwersalny temat przemijania, bezradności wobec losu, poruszył też kolejny spektakl, arcydzieło Czechowa, przełożone przez Teatr Woskresinnia na język sztuki ulicznej. Widzowie śledzili kolejne mistrzowsko skonstruowane sceny, rozgrywające się wśród ukwieconych drzewek ze świadomością nieuchronnego końca panującej idylli, pogłębianą przez komunikaty o sprzedaży Sadu powtarzane przez megafon. Wreszcie nieunikniony koniec nadchodzi, Sad zmienia właściciela, który go niszczy, a bohaterowie zapijają rozpacz i rozpoczynają chocholi taniec na zgliszczach tego co utracili, ze świadomością, że powrotu do dawnego życia nie ma. Wyrazista gra aktorska, sceny ze świata iluzji i snu przedstawiające tańczące lalki, beztroskie zabawy prostego ludu i sielankowy spacer na szczudłach wytwornych mieszkańców dworu pomiędzy drzewkami kwitnących wiśni, obrazy dewastacji i ostatecznej ruiny, wszystko wzbogacone znakomitymi efektami pirotechnicznymi i elementami cyrkowymi, na długo pozostaną w pamięci widzów. Zwłaszcza, że przedstawienie w wykonaniu lwowskich artystów pozostawiło ogromne pole interpretacji.
Bajka i fajerwerki na zakończenie Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Ulicznych
Nastrój zadumy nad ludzkim losem pozostawił też ostatni spektakl „Ostatni marsz”, bardzo dynamiczny, efektowny, zagrany w takt bębnów i talerzy, przy pochodniach, racach i wybuchach fajerwerków, przez Teatr Prawdziwy z Bielawy i Ząbkowic Śląskich. W migoczącym świetle, wśród sypiących się iskier i barwnego dymu toczyła się walka na śmierć i życie, wzbudzając refleksję, że tragedia ludzka może się rozgrywać również w pięknej, odświętnej oprawie.
Bajka i fajerwerki na zakończenie Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Ulicznych
Bardzo się cieszę, że państwo tak licznie uczestniczyli we wszystkich formach, które miały miejsce w ramach Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Ulicznych w Jaśle, organizowanego przez Jasielski Dom Kultury. Państwa tak liczna obecność potwierdza, że działania, które Jasielski Dom Kultury realizuje, są przez państwa akceptowane, za co bardzo serdecznie dziękuję – mówiła na zakończenie festiwalu Krystyna Kasprzyk, dyr. JDK. – Była to pierwsza, ale nie ostatnia edycja tego festiwalu w Jaśle.
JDK

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
6 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
lupus
lupus
2024 lat temu

Dobra robota pani Dyrektor ,bardzo ciekawe iefektowne interpretacje owych wydarzen a wiec brawa dla aktorow

jaślanka
jaślanka
2024 lat temu

zgadza się…brawa dla Pani Dyrektor!

:)
:)
2024 lat temu

Super 🙂

ania
ania
2024 lat temu

A za co te podziękowania? Przyjechali, maja swoje dekoracje, swoja muzyka, swój sprzet i swój program. Dyrektorce chwała że wreszcie nie przeszkadzała! W czym jej zasługa? Za taką kasę jak bierze może wziąc telefon do ręki i zamówic imprezę. To już kolejna fajna impreza bez udziału JDK. Tak jak Lato z radiem. Ale pracownikom chwała za te komentarze:-)

Do Ani
Do Ani
2024 lat temu

Do Ani – Przede wszystkim- to normalne, że każdy teatr i jego spektakl posiada swoją scenografię, opracowanie muzyczne! ( trudno było by sobie wyobrazić aby dla kazdego przyjeżdzającego artysty czy teatru Dom Kultury przygotowywał scenografię stricte pod dany spektakl, wydarzenie ).Trzeba również potrafić wyselekcjonować teatry z wyższej półki a takowe pojawiły się w Jaśle!!!( i trudno liczyc aby w dzisiejszych czasach znany teatr czy znany artysta wykonał sztuke za darmo).Więc Brawa dla JDK.

ania
ania
2024 lat temu

Łubu dubu, łubu dubu niech zyje prezes klubu:-)))))))))))

Back to top button
6
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x