KulturaMBP

Biblioteka AK przekazana jasielskiej MBP

Jasielskie Koło Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej przekazało w darze księgozbiór swojej biblioteki Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle na podstawie uchwały Walnego Zebrania Członków Związku Żołnierzy Armii Krajowej Koło w Jaśle. W uroczystym przekazaniu książek uczestniczyli: prezes Koła Witold Świdrak, zastępca prezesa Zygmunt Waśko, skarbnik Stanisław Grzesiakowski.

Biblioteka AK przekazana jasielskiej MBP
Przekazany księgozbiór to prawie 500 książek, dotyczących wydarzeń związanych z historią II wojny światowej. Publikacje – o wyjątkowej wartości historycznej i regionalnej – prezentują dzieje ruchu oporu na terenach okupowanych, opisują walki kampanii wrześniowej, ciężkie zmagania wojsk w wyzwalaniu ziem spod okupacji niemieckiej czy działalność konspiracyjną Armii Krajowej, zarówno na Podkarpaciu jak i w całej Polsce.
„Ogromnie dziękuję Zarządowi Koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Jaśle za podarowanie Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle tego cennego, szczególnie ze względu na historię regionu, księgozbioru. Myślę, że będzie często wykorzystywany przez jaślan, szczególnie w edukacji historycznej i regionalnej. Z księgozbioru czytelnicy będą mogli korzystać od 1 sierpnia w Czytelni Głównej i Wypożyczalni dla Dorosłych .” – powiedziała Małgorzata Piekarska, dyrektor MBP.
Biblioteka AK przekazana jasielskiej MBP
Wśród otrzymanych publikacji szczególnie cenne są te, które dokumentują wydarzenia istotne dla naszego regionu w czasie II wojny światowej i trudnych lat powojennych. Swoistą perełką w otrzymanym księgozbiorze jest maszynopis wspomnień Józefa Bochenka członka Armii Krajowej, przedstawiający działalność konspiracyjną całej rodziny, która podczas okupacji prowadziła w swoim domu punkt kontaktowy „U Michała”. Księgozbiór zawiera wiele pozycji wydanych przez jasielskie Koło Żołnierzy AK dokumentujących historię Jasielszczyzny : m. in. „Wspomnienia żołnierzy NOW-AK z powiatu jasielskiego” w opracowaniu Stanisława Fryca, „Sylwetki i wspomnienia żołnierzy ZWZ-AK-NOW Jasielszczyzny” oraz „Ruiny Jasła w fotografii prof. Wojciecha Walczaka” autorstwa Zdzisława Świstaka, „Wspomnienia Władysława Midora żołnierza placówki ZWZ-AK Nowy Żmigród krypt. „Zimorodek” opracowane przez Wiesława Hapa czy wspomnienia z lat wojny i okupacji Mieczysława Stanka – „Wojna w mojej pamięci”.
Przekazany księgozbiór nie tylko wzbogaci biblioteczne zbiory regionaliów, ale przede wszystkim będzie służył upamiętnianiu, kultywowaniu etosu Armii Krajowej w środowisku oraz patriotycznemu wychowaniu młodego pokolenia.
MBP Jasło

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x