KulturaMBP

Bukiet z ziół czyli magiczna „Michalina”

We wrześniowe ciepłe popołudnie jeszcze zmęczeni letnimi pracami twórcy z Klubu „Michalina”, zjawili się na spotkaniu w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle. Zawód rolnika jest dany od Boga- tymi słowami rozpoczęła spotkanie prezes Klubu M. Tomasik. Scharakteryzowała pokrótce  święta jakie obchodzone są w ciągu roku.
Bukiet z ziół czyli magiczna „Michalina”

Wiązało się to z aktywnym uczestnictwem wsi w  świętach kościelnych. Rozmowa toczyła się głównie wokół  tradycji związanych ze żniwami,  Świętem Wniebowzięcia zwane Świętem Matki Bożej Zielnej. Jego symbolem jest bukiet z ziół, zbóż i kwiatów.
Na spotkanie przyniosła go poetka M. Gubała, zaznaczając, że w domu jej babci snop ziela był bardziej okazały. Dawało się go potem krowom natychmiast po ocieleniu. O magicznych funkcjach ziela wspomniała M. Homlak: Ziele kładło się zmarłemu pod  zagłówek. Tak jest do dzisiaj – dodała poetka z Brzezowej.
Bukiet z ziół czyli magiczna „Michalina”
W domu M. Bielamowicz, wieniec ze zboża ozdabia wigilijny stół, aby nigdy nie brakło chleba. Poetka z Brzysk J. Trznadel opowiedziała o tym, jak wianki plecione na koniec oktawy Bożego Ciała kładzie się po skończonych żniwach na polach, aby chroniły plony przed burzami, gradem i wszelkimi kataklizmami.
O tegorocznych Diecezjalnych Dożynkach w Rzeszowie opowiedziała T. Macek. Niespodzianką okazała się wizyta M. Kotulak słynnej w powiecie jasielskim twórczyni wieńców dożynkowych. Przyniosła ona na spotkanie ich fotografie. Na zakończenie poetki zgodnie z obietnicą przeczytały napisane przez siebie ludowe haiku. Nie było to łatwe,  gdyż poezja ludowa dąży raczej do dłuższej strofy.
Pozostali poeci wierni własnej poetyce czytali wiersze o żniwach, pracy rolnika, święcie Matki Boskiej Zielnej. Opowieści  przepojone  zapachem ziół pokazały jak żywa jest zielna tradycja. Mały bukiet  a ile w nim nadziei i magicznej mocy.
MBP w Jaśle
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x