KulturaWażne wydarzenia

Cenny dar dla Muzeum. Dzień Edukacji Narodowej w II LO

Muzeum Regionalne w Jaśle wzbogaciło się o kolejny eksponat. Tym razem jest to Sztandar Liceum Dla Wychowawczyń Przedszkoli w Jaśle, który został uroczyście przekazany dyrektorowi placówki, podczas akademii z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Podpisanie aktu przekazania nastąpiło 13 października br. w II Liceum Ogólnokształcącym im. ppłk. Józefa Modrzejewskiego w Jaśle.II Liceum powstało na bazie Liceum dla Wychowawczyń Przedszkoli w Jaśle, Studium Wychowania Przedszkolnego i Studium Nauczycielskiego. Tym samym stało się spadkobiercą szkolnych tradycji.

Cenny dar dla Muzeum. Dzień Edukacji Narodowej w II LO
Pomysłodawcami tej idei byli Wacław Błasik, dyrektor II LO oraz Alfred Sepioł, dyrektor Muzeum Regionalnego w Jaśle. – Po tym jak wiosną tego roku do naszego muzeum trafił sztandar inwalidów wojennych, otrzymałem telefon od pań nauczycielek, które poinformowały mnie, że w II LO w Jaśle odnaleziony został historyczny sztandar Liceum Wychowawczyń dla Przedszkoli. Zaproponowałem im, żeby trafił do zbiorów naszej instytucji i tak się stało – wspomina Alfred Sepioł.
Cenny dar dla Muzeum. Dzień Edukacji Narodowej w II LO
To dla mnie wzruszająca i piękna chwila. Patrząc na osiągnięcia szkoły, która powstała na miejsce Studium Nauczycielskiego mogę stwierdzić, że szkoła rozwija się, podtrzymuje tradycje, ma dobre wyniki oraz uznanie u władz i w środowisku.– mówi Maria Koś, była dyrektor Studium Nauczycielskiego w Jaśle, obecna na uroczystości.
Sztandar Liceum dla Wychowawczyń Przedszkolnych jest niezwykle cenną pamiątką historyczną. W swoich zbiorach Muzeum Regionalne w Jaśle posiada kilkanaście innych sztandarów, m.in. dawny sztandar Rady Miejskiej, organizacji kombatanckich, czy Cechu Rzemieślniczego. – To niezwykle cenne eksponaty, bo są tylko w jednym egzemplarzu To prawdziwe dzieła sztuki – podkreśla dyrektor Sepioł.
Cenny dar dla Muzeum. Dzień Edukacji Narodowej w II LO
Uroczystość, która odbyła się w przededniu Dnia Edukacji Narodowej była także okazją do uhonorowania nauczycieli. – W uznaniu zasług pracy dydaktycznej staram się nagradzać nauczycieli poprzez nagrodę dyrektora. Mam świadomość, że każdy nauczyciel jest osobą, która spełnia w 100% stawiane im wymagania, jednak środki przeznaczone na nagrody nie pozwalają uhonorować wszystkich – mówi Wacław Błasik, dyrektor II LO w Jaśle.
W tym roku nagrody otrzymało 9 nauczycieli:  Barbara Kijak – Mazurek, Bożena Krzyżak, Andrzej Krajewski, Małgorzata Wachel – Lecheta, Monika Pojnar, Wioletta Puchała, Anna Zoła, Beata Siepietowska i Wanda Stawarz.
Cenny dar dla Muzeum. Dzień Edukacji Narodowej w II LO
Z tej okazji Dnia Edukacji Narodowej wszystkim pracownikom oświaty życzenia złożył Adam Kmiecik, Starosta Jasielski. – Szanownym Nauczycielom i  Pedagogom, Dyrektorom i Pracownikom powiatowych szkół i  placówek oświatowych, z okazji Ich Święta życzę radości serca z codziennego trudu, wdzięczności wychowanków, szacunku rodziców, zdrowia  i satysfakcji z wypełniania życiowego powołania oraz cierpliwości, wytrwałości i optymizmu.
Katarzyna Pacwa
Starostwo Powiatowe w Jaśle

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x