KulturaMBPWażne wydarzenia

Chcę przenieść swoją wiochę w uniwersum

Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki zaprasza na spotkanie ze Zbigniewem Masternakiem, pisarzem, filmoznawcą i autorem scenariuszy. W jego dorobku pisarskim m.in. znajdują się zbiory opowiadań Wiązanka, Stacja Mirsk oraz nowela filmowa Jezus na prezydenta.

(kliknij, aby powiększyć)
Teksty te są inspiracją dla kina niezależnego, kilka z nich zostało już sfilmowanych. Na uwagę zasługuje cykl powieściowy Księstwo, w którym autor Chmurołapa mitologizuje swój region. W książce tej istotną rolę odgrywają legendy, wplecione w strukturę tekstu. W jednym z wywiadów autor tak określił swoje pisarstwo:
Chmurołap to opowieść o moim dzieciństwie i wczesnej młodości, spędzonej w Górach Świętokrzyskich. Wykorzystałem w niej wiele świętokrzyskich legend, wplecionych w strukturę poszczególnych rozdziałów mojej książki. To sposób na prezentację naszego regionalnego dziedzictwa szerszemu gronu odbiorców. Dzięki mojej powieści Góry Świętokrzyskie stały się dla wielu z nich mityczną krainą (…). Chcę przenieść swoją wiochę w uniwersum (…).
Niemałą atrakcją z pewnością będzie zaprezentowanie w trakcie spotkania fragmentów filmów, które zostały zrealizowane przez C. Fila i R. Wrzoska, na podstawie opowiadań autora.
Klub Powiększania Wyobraźni Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle uczestniczy w projekcie Dyskusyjnych Klubów Książki WiMBP w Rzeszowie pod hasłem „Podkarpackie rozmowy o książkach”. Projekt przygotowany jest przez Instytut Książki i British Council oraz WiMBP w Rzeszowie.
Spotkanie odbędzie się 15 listopada (wtorek) 2011 r. w MBP w Jaśle, ul. Kołłątaja 1, godz. 9.00
MBP w Jaśle

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x