Kultura

Fantasmagorii czar w PBW w Krośnie Filia w Jaśle

16 maja 2012 roku w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Krośnie Filia w Jaśle w ramach „Galerii twórczości artystycznej nauczycieli” miała miejsce promocja tomiku poezji „Sentymentalna fantasmagoria” Daniela Korczykowskiego.

Fantasmagorii czar w PBW w Krośnie Filia w Jaśle
Młody poeta to jaślanin obecnie studiujący na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie na kierunku Informacja Naukowa i Bibliotekoznawstwo, specjalność nauczycielska. W ubiegłym roku obronił pracę licencjacką stając się jednocześnie nauczycielem. Obecnie na tej samej uczelni kontynuuje studia magisterskie. Swoją przygodę z pisaniem rozpoczął w 2004 roku. W kwietniu tego roku wydał część swoich wierszy.
Fantasmagorii czar w PBW w Krośnie Filia w Jaśle
Daniel Korczykowski to człowiek o niezwykle bogatej osobowości, o wielu zainteresowaniach i talentach. Przekonała się o tym publiczność zgromadzona na Wieczorze autorskim, na którym autor nie tylko czytał swoje wiersze, ale także dla uatrakcyjnienia spotkania zaśpiewał kilka innych utworów m.in. wiersz „Memento mori” poetki regionalnej Barbary Tory i piosenkę Izabeli Trojanowskiej. Warto tutaj wspomnieć, że autor należy do fan clubu tej piosenkarki, a w ubiegłym roku dwa razy wystąpił z nią na scenie. Podczas jednego ze spotkań podarował artystce wiersz, który dla niej napisał.
Fantasmagorii czar w PBW w Krośnie Filia w Jaśle
Wieczór poetycki rozpoczął się wspomnieniowo. Na początku autor przywołał postać nieżyjącej już ukochanej babci Gieni, której zadedykował swój tomik. Bardzo wzruszyła zgromadzoną publiczność ogromna miłość wnuka do babci ubrana w piękne strofy. Kolejne wiersze dedykowane były rodzicom, mamie chrzestnej i chrześnicy Ani. Wyjątkowo pięknie autor namalował słowami obrazy z dzieciństwa. Niezwykle cenne są też wiersze o miłości do ojczyzny. Czytając „Nostalgię” nasuwa się pytanie skąd w tak młodym człowieku tak dojrzały patriotyzm. Bohater liryczny mówi też o miłości, która minęła, o tej która nie spełniła się, ale też o miłości, którą chciałby przeżyć. W swoim dorobku autor ma również poetyckie rozważania o tym, jak żyć i co w życiu ważne ( np. „Nasze jesteś”).
Bardzo wymowny jest też wiersz „Musisz umrzeć”. Jednym słowem można powiedzieć, że tomik poetycki Daniela Korczykowskiego emanuje uczuciami. Urzeka w nim bogactwo metafor i przenośni. Poetka regionalna Barbara Tora tak powiedziała podczas spotkania „Debiutancki tomik wierszy jakim obdarzył nas Daniel Korczykowski to ukłon złożony ukochanym osobom, stronom rodzinnym oraz nieśmiałe erotyki młodego artysty. Jawi nam się skromny i wrażliwy twórca, który na tle środowiska jest chlubnym przykładem do naśladowania”.
Fantasmagorii czar w PBW w Krośnie Filia w Jaśle
Ubogaceniem Wieczoru była prezentacja multimedialna przygotowana przez autora. Atrakcyjnym akcentem było również to, że niektóre wiersze czytały koleżanki i kuzynki autora – Katarzyna Jastrzębska, Wiktoria Pięta, Weronika Korczykowska, Karolina Korczykowska i Karolina Kozik. Natomiast kolega Mateusz Nocek do skomponowanej przez siebie muzyki zaśpiewał wiersz „Aura 26 września”. Wokalną interpretację miał również wiersz „Każdy z nas dryfuje do nieba”.
Zaśpiewała go Izabela Filip do muzyki skomponowanej przez Miłosz Cyntlera i Huberta Syzdka. Warto wspomnieć, że młodzi muzycy nadali mu nowy tytuł „Żagiel”, który bardzo spodobał się autorowi. Pomocą techniczną podczas Wieczoru służył Mateusz Kozik. Spotkanie było niezwykłą ucztą duchową, po której można było nabyć tomik z autografem autora. Pozycja ta znajduje się również w zbiorach jasielskiej Filii i zapraszamy do korzystania.
Grażyna Jędryczka
Kierownik PBW Filia w Jaśle

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Uczestnik
Uczestnik
2024 lat temu

Wspaniałe spotkanie! Moim zdaniem najlepsze z tych, na których byłam!
Gratulacje dla młodego poety!

uczestniczka
uczestniczka
2024 lat temu

Cudowne spotkanie! Dostarczyło mi wielu emocji od wzruszeń po radość! Nie byłam jeszcze na tak fantastycznym! Autor przygotował je perfekcyjnie! Dziękuję! Życzę wielu sukcesów!

Back to top button
2
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x