JDKKultura

Ferdydurke zachwyciła

Gombrowiczowski świat według Teatru Provisorium i Kompanii Teatr
Dwukrotne wystawienie „Ferdydurke” według Witolda Gombrowicza zakończyło październikową część II Jesiennych Spotkań z Teatrem w Jaśle. Sceniczna adaptacja powieści, dokonana przez Janusza Opryńskiego i Witolda Mazurkiewicza zachwyciła publiczność: zarówno tę nastoletnią, podczas seansu przedpołudniowego, jak i dojrzałych widzów, wieczorem.

Ferdydurke
W swej (obsypanej nagrodami) adaptacji „Ferdydurke” Opryński i Mazurkiewicz znakomicie oddali gombrowiczowski klimat. Umiejętne połączenie wybranych wątków kultowej powieści, pozwoliło na czytelne rozszyfrowanie jej skomplikowanych sensów, na dostrzeżenie, w jaki sposób człowiek wpada w pułapkę narzucanych mu ról, jak jeden drugiego wciska w formę i jak trudno się z tej formy wyzwolić, jak niemile widziane jest łamanie stereotypów. Tekst, choć powstał ponad 70 lat temu jest uderzająco aktualny, a jego język – zaskakująco współczesny.
„Ferdydurke” w opracowaniu reżyserów z Lublina pokazuje dwie pamiętne z lektury lekcje: języka polskiego, gdzie Gombrowicz podważa wielkie ideały romantyczne, pytając za co kochamy Słowackiego i lekcję martwego języka – łaciny, słynny pojedynek na miny Miętusa z Syfonem i ucieczkę Miętusa z Józiem przez dom Młodziaków do dworku szlacheckiego. Wszystko dzieje w oparach absurdu, bohaterowie, gdziekolwiek by się nie znaleźli, wpadają w sidła formy: formy której rozpad już widać, ale która wciąż się trzyma. Jest upupianie i przyprawianie gęby, prowokacja, ciągła walka pomiędzy naturą: dziką, nieokiełznaną, atawistyczną, bazującą na instynktach a kulturą: wzniosłą, uduchowioną, czasem nadętą, po prostu wielki groteskowy teatr społecznego zniewolenia. To wszystko dzieje się na przestrzeni kilku metrów kwadratowych, co potęguje wrażenie osaczenia. Całości dopełniła gra aktorska: autentyczna, mocna, momentami dosadna, sprawiająca że widz nie jest biernym obserwatorem, ale jakby częścią widowiska.
* * *
W listopadzie Jasielski Dom Kultury zaprasza na kolejne spektakle, wystawiane w ramach II Jesiennych Spotkań z Teatrem. Będą to: komedia romantyczna PRZYJAZNE DUSZE Pam Valentine (4 listopada 2010 /czwartek/, godz. 18.00), w wykonaniu Teatru Kwadrat z Warszawy; dramat z wybitną kreacją aktorską Ignacego Gogolewskiego w roli kardynała Mazarin DIABEŁ W PURPURZE Antoine Raulta (6 listopada 2010 /sobota/, godz. 18.00, bilet 40 zł), w wykonaniu Teatru Scena Prezentacje z Warszawy; farsa GĄSKA Nikołaja Kolady (17 listopada 2010 /środa/, godz. 18.00), w wykonaniu Teatru Capitol z Warszawy; farsa WARIATKA Nadieżdy Ptuszkiny (19 listopada 2010 /piątek/, godz. 18.00), w wykonaniu Teatru Bajka z Warszawy oraz DOWÓD Davida Auburna (25 listopada 2010 /czwartek/, godz. 19.00), w wykonaniu Teatru Polonia z Warszawy.
JDK

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
5 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Kamyk
Kamyk
2024 lat temu

Świetny spektakl 🙂

tulka
tulka
2024 lat temu

Absolutnie genialna adaptacja. Fantastycznie zrealizowany temat, mistrzowska gra aktorska. Panu W.G. musiałoby się spodobać. 🙂 Oby więcej tak dobrych sztuk w naszym mieście 🙂

Miętus
Miętus
2024 lat temu

Jak zachwyciła skoro nie zachwyciła…

Stary
Stary
2024 lat temu

Dlaczego nie wysłano zaproszenia na spektakl panu Romanowi Giertychowi? Może by coś zajarzył….
Najfajniejsze były łydki…

Klaudiusz
Klaudiusz
2024 lat temu

Jak JDK orzekł,że spektakl „zachwycił”- to znaczy,że zachwycił!!!

Back to top button
5
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x