Kultura

Festiwal Folkloru Karpat po raz VIII w Trzcinicy

Już w najbliższą niedzielę (10 lipca br) Trzcinica zamieni się w folkową stolicę Polski. Na scenie wystąpi kilkanaście kapel ludowych, które rywalizować będą o statuetkę „Karpackiego Grajka” podczas VIII edycji Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Karpat.

VIII Międzynarodowy Festiwal Folkloru Karpat w Trzcinicy
Jak mówią organizatorzy, ideą festiwalu jest ocalenie i podtrzymywanie zanikających tradycji ludowych takich jak: rzemiosło, sztuka ludowa, kuchnia regionalna, stroje i muzyka karpacka.
Plakat. Kliknij aby powiększyć
Kultywowanie i upowszechnianie bogactwa folkloru karpackiego odbywać się będzie poprzez udział i prezentację twórczości zespołów ludowych polskich i zagranicznych. Popisy oceniają profesjonaliści – uznani etnomuzykolodzy. Na festiwalowej scenie występowały już, oprócz kapel polskich, ludowe zespoły z Węgier, Rumunii, Czech, Słowacji, Litwy, Ukrainy, Albanii.
Jak co roku występom grup folkowych przyglądać się będzie profesjonalne jury składające się z uznanych etnomuzykologów: Aleksandry Szurmiak-Boguckiej, Jolanty Danak-Gajdy, Tadeusza Łopatkiewicza, Jerzego Dynii oraz Jadwigi Adamczyk.
W niedzielę 10 lipca od godz. 13:00 będą prezentowały swoje programy kapele polskie i zagraniczne. Wystąpią między innymi: Muzyka Lipnicka Wolorze, Kapela Rymanowianie, Muzyka ze Spisza, Kapela Ludowa Przysietczanie, Kapela Kamraty, Kapela Młoda Harta, Muzyka Ludowa Łuźnioki, Kapela „Ciupaga”, Kapela Laskowioki. Ponadto wystąpią kapele ludowe z Czech, Słowacji, Rumuni i Ukrainy.
Imprezie muzycznej zawsze towarzyszą wystawa i targi sztuki ludowej. Smakowitą „atrakcją” festiwalu jest tradycyjne chłopskie jadło.
Organizatorami VIII edycji Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Karpat są: Gmina Jasło, Gminny Ośrodek Kultury w Jaśle z/s w Trzcinicy, Zespół Szkół w Trzcinicy, Sołectwo Trzcinica.
wż, Jaslonet.pl

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Bogdan Skuba (busiu)
Bogdan Skuba (busiu)
2024 lat temu

haha kurniol !!:D

Back to top button
1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x