r e k l a m a
JDKKulturaWażne wydarzenia

Galeria JDK zaprasza: Świat sztuki Wiesława Nadymusa

Malarstwo Wiesława Nadymusa można – do końca czerwca br. – oglądać w Galerii Jasielskiego Domu Kultury. Podczas wernisażu, który zgromadził miłośników sztuki z Jasła i okolic, artysta opowiedział o swoich pasjach i inspiracjach. Wspominał też swoją pracę przed 30 laty w JDK i ludzi, z którymi dzięki niej się zetknął, m.in. Zbigniewa Drankę, od lat namawiającego go na zorganizowanie wystawy w Jaśle, ówczesną plastyczkę oraz grupę teatralną, dla której robił scenografię.

Galeria JDK zaprasza: Świat sztuki Wiesława Nadymusa
Na wystawie prezentowane są oleje, pastele i gwasze z kilku ostatnich lat. Można obejrzeć prace – jak to określił artysta – tradycyjne: kościółki i cerkiewki, elementy architektury, pejzaże z okolic Olkusza, a naprzeciwko nich – prace nowoczesne. – Jeśli chodzi o nowoczesną sztukę, to jest troszeczkę problem dla odbiorcy – mówił Wiesław Nadymus. – Proszę sobie wyobrazić dwóch malarzy. Jeden bierze sztalugi, płótno lub jakiś kartonik, idzie w plener, rozkłada się na łące, albo przy pięknym obiekcie architektonicznym i sobie maluje. Drugi chodzi, spaceruje i wchłania przez cały czas to co go otacza, z czym się zetknął, co go zafascynowało, swoje przeżycia, wraca do pracowni, bierze płótno i przelewa na to płótno te wrażenia. To są jakby dwa patrzenia tych dwóch artystów.
Galeria JDK zaprasza: Świat sztuki Wiesława Nadymusa
Twórca, którego na początku wernisażu przedstawiła dyr. JDK Krystyna Kasprzyk, przygotował dla gości wernisażu miłą niespodziankę. Rozlosował wśród nich cztery swoje małoformatowe prace.
***
Wiesław Nadymus urodził się w 1960 roku w Nowym Żmigrodzie. Dzieciństwo spędził w sąsiedniej Mrukowej. Ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Krakowie (1975-1980), a następnie – z wyróżnieniem – Wydział Malarstwa w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, w pracowni prof. Zbigniewa Grzybowskiego. Przed rozpoczęciem studiów przez rok (1980-81) był instruktorem ds. scenografii w JDK. W roku akademickim 1986/87 był stypendystą Ministra Kultury i Sztuki. Obecnie mieszka i tworzy w Bolesławiu koło Olkusza. Jest artystą wszechstronnym. Uprawia malarstwo sztalugowe, ścienne, grafikę i rzeźbę. Zajmuje się także aranżacją wystaw oraz projektowaniem komputerowym i projektowaniem oraz wykonywaniem dekoracji dla teatrzyku działającego przy Olkuskim Domu Kultury, w którego folii pracuje zawodowo jako kierownik. Jego prace znajdują się w zbiorach prywatnych w kraju i zagranicą. Można je było także oglądać na pięciu wystawach indywidualnych i ośmiu zbiorowych m.in. w: Danii, Niemczech i Francji, a w Polsce – w Olkuszu, Nowym Sączu i Nowym Targu. W roku 1980 miał wystawę indywidualną w JDK.
JDK

Tagi
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
0 Comment authors
inka Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
inka
Gość
inka

bardzo dziękuję Pani Dyrektor Krystynie Kasprzyk i Pani Ani Brożynie oraz wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowanie kolejnej pięknej wystawy, dziękuję za wieloletnie zaangażowanie obu Pań w tworzenie piękna dla Jaślan, za prezentowanie naszych rodzimych twórców, za wspaniałe imprezy i niezapomniane przeżycia, wykonujecie panie wspaniałą pracę i wkładacie we wszystko ogromne serce co daje nam, zaproszonym wielką radość , dziękuję w imieniu wszystkich dobrych i mądrych Jaślan i proszę przyjąć przeprosiny za tych nielicznych gburów, głupków i chamów – niestety w każdym mieście jest taka grupka idiotów, którzy przynoszą chańbe i wstyd miastu, JESZCZE RAZ BARDZO DZIĘKUJEMY ZA WSZYSTKO PIĘKNE CZYM… Czytaj więcej »

Zobacz także

Close
Close
X