KulturaWażne wydarzenia

Gminny Konkurs Wielkanocny rozstrzygnięty

Gminna Biblioteka Publiczna w Jaśle z/s w Szebniach, Filia GBP w Trzcinicy i Stowarzyszenie Rozwoju Kultury Ludowej Ziemi Jasielskiej w Trzcinicy zorganizowały dla uczniów szkół podstawowych z terenu Gminy Jasło, Gminny Konkurs Wielkanocny, pod hasłem: „Ozdoby świątecznego stołu”.

Gminny Konkurs Wielkanocny rozstrzygnięty
Uroczyste otwarcie wystawy, wręczenie nagród i wyróżnień, odbyło się 30 marca br. w Filii Gminnej Biblioteki Publicznej w Trzcinicy. Na konkurs wpłynęło 37 prac dzieci z całej gminy. Poziom wykonania, pomysłowość i oryginalność pisanek, kartek i stroików wielkanocnych był niezwykle wysoki. Jury powołane przez organizatorów przyznało zatem 3 główne nagrody rzeczowe i 13 wyróżnień specjalnych z nagrodami pocieszenia. Pozostali uczestnicy otrzymali dyplomy za udział w konkursie. Piękne, kolorowe prace konkursowe, wykonane przez dzieci, najmłodszych czytelników bibliotek gminy Jasło, można oglądać na wystawie pokonkursowej w FGBP w Trzcinicy do dnia 20 kwietnia br.
Gminny Konkurs Wielkanocny rozstrzygnięty
Celem konkursu było kultywowanie tradycji ludowych i pobudzanie inwencji twórczej dzieci, a także przekazywanie umiejętności rękodzielniczych młodemu pokoleniu. Ważnym elementem jest tutaj ocalenie od zapomnienia typowych form twórczości ludowej związanej z okresem Wielkanocnym, a także aktywizacja środowiska lokalnego w kierunku uprawiania sztuki ludowej.
Gminny Konkurs Wielkanocny rozstrzygnięty
Podsumowanie konkursu połączone zostało z pokazem i warsztatami zdobienia pisanek wielkanocnych. W rolę instruktorów, tym razem wcieliły się przedstawicielki Koła Gospodyń Wiejskich z Osobnicy. W licznej asyście dzieci i rodziców odbyło się wspólne malowanie jajek, z użyciem traw, ziół i kolorowych barwników. Wszystkie powstałe pisanki uczestnicy mogli zabrać ze sobą do domu, być może ozdobią niejeden wielkanocny koszyk ze święconką.
Organizatorzy składają serdeczne podziękowania sponsorom nagród, a także wszystkim tym, którzy przyczynili się do realizacji konkursu.
Agnieszka Jeleń

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x