Kultura

GOKiCz w Skołyszynie: Czerpalnia wiedzy i przyjemności

18 października 2012 roku Gminny Ośrodek Kultury i Czytelnictwa w Skołyszynie zmienił się w magiczną, pachnącą ziołami, średniowieczną wytwórnię papieru.

GOKiCz w Skołyszynie: Czerpalnia wiedzy i przyjemności
Blisko 260 dzieci i młodzieży mogło wziąć udział w bezpłatnych warsztatach edukacyjnych „Jak powstaje papier”. Ręczne czerpanie papieru, barwienie kartek techniką japońską, pisanie gęsim piórem i odciskanie pieczęci lakowych to tylko niektóre atrakcje, z jakich skorzystali uczestnicy warsztatów.
GOKiCz w Skołyszynie: Czerpalnia wiedzy i przyjemności
Z dębowej kadzi sitem i ramką nabrałam masę złożoną z wody, celulozy i dodanych dla ozdoby płatków kwiatowych. Następnie masę trzeba było wyłożyć na filcowe przekładki – dzięki temu moja kartka jest gładka. Potem za pomocą specjalnej, zabytkowej praski pozbywaliśmy się nadmiaru wody z papieru. Teraz jedynie muszę wysuszyć moją kartkę – tak wykonane przez siebie czynności relacjonowała szóstoklasistka ze ZSP w Bączalu Dolnym – właścicielka świeżo wyczerpanej kartki papieru z dodatkiem płatków bławatka.
GOKiCz w Skołyszynie: Czerpalnia wiedzy i przyjemności
Podczas, gdy jedni czerpali papierową masę z kadzi, inni poznawali tajniki barwienia papieru starą, liczącą ponad 2000 lat techniką japońską. Pozostali natomiast mieli możliwość odciskania pieczęci lakowych na dokumentach, a także pierwszy raz w życiu pisania gęsim piórem.
GOKiCz w Skołyszynie: Czerpalnia wiedzy i przyjemności
Zainteresowanie pokazem czerpania papieru było bardzo duże, w zajęciach uczestniczyli uczniowie szkół podstawowych i gimnazjalnych z Harklowej, Jabłonicy, Kunowej, Lisowa, Przysiek, Skołyszyna i Święcan
Uczestniczące w zajęciach dzieci wyszły z nich bogatsze w wiedzę, zdobyte umiejętności oraz własnoręcznie wykonane prace: wyczerpany papier, podpisany własnoręcznie gęsim piórem i opieczętowany pieczęcią lakową dokument czeladnika oraz pięknie wybarwiony sztuką japońską papier.
Warsztaty składające się z kilku widowisk przeprowadzone były przez trzy osoby z Firmy KALANDER z Gliwic, przebrane w stroje dawne oraz przy użyciu zabytkowych urządzeń.
GOKiCz  Skołyszyn

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
zak
zak
2024 lat temu

Super 🙂

Back to top button
1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x