JDKKulturaWażne wydarzenia

Intrygujący świat malarstwa Jacka Krupy

Ponad 20 obrazów Jacka Krupy można oglądać na wystawie, która będzie czynna do końca kwietnia br. w Galerii Jasielskiego Domu Kultury. Podczas wernisażu, który odbył się 12 kwietnia można było poznać niezwykle interesującego artystę, porozmawiać z nim, zapytać o twórcze inspiracje.

Intrygujący świat malarstwa Jacka Krupy
Jacek Krupa malował i rysował od dziecka. Pierwszą wystawę miał jako 19-latek w Muzeum Regionalnym im. Adama Fastnachta w Brzozowie. – Pan Jacek nie tylko malował, ale również próbował rzeźbić w drewnie, uprawiał linoryt, nawet malował długopisem z dużym sukcesem. Jako młody człowiek przestał malować, zniszczył młodzieńcze obrazy, zajął się pracą zawodową, założył rodzinę. Tak było przez lat prawie 20lat, po czym w roku 2006 – na szczęście dla nas i wszystkich miłośników sztuki – do malarstwa wrócił. Pierwszą wystawę po powrocie miał w pałacu Starzeńskich w rodzinnej Grabownicy – mówiła, przedstawiająca artystę gościom wernisażu Helena Gołębiowska, dyr. JDK. – Jego prace są fascynujące, intrygują, są szalenie subiektywne, różnorodne tematycznie. Artysta ma niezwykle bogatą wyobraźnię i to na obrazach widać.
Intrygujący świat malarstwa Jacka Krupy
Na wystawie w JDK można oglądać ponad 20 prac z ostatnich 6 lat. To oleje na płótnie, niesłychanie nastrojowe, przyciągające widza niezwykłym klimatem, różnorodnym, lecz niezmiennie tajemniczym, z pogranicza jawy i snu, prowokującym do zastanowienia, nie tylko nad tym, co artysta chciał powiedzieć, ale do szukania własnych odniesień, skojarzeń, wspomnień. Te obrazy, ukazujące odrealnione światy malarza, pobudzają wyobraźnię odbiorcy, wciągają.
Intrygujący świat malarstwa Jacka Krupy
Nic w nich nie jest oczywiste, ale wszystko coś przypomina, coś nieokreślonego, ulotnego, nad czym na co dzień człowiek się nie zagłębia: z życia, przeżyć emocjonalnych, sennych majaków, sztuki… Każdy można rozpatrywać wielowątkowo i wciąż coś nowego w nim się odkrywa. To intryguje, niepokoi, zaciekawia, powoduje, że prace Jacka Krupy można różnie odbierać, ale nie sposób przejść obok nich obojętnie.
Ekspozycję można zwiedzać do 30 kwietnia. Warto wybrać się do JDK, by ją zobaczyć.
JDK

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x