r e k l a m a
Kultura

IX Festiwal Folkloru Karpat w Trzcinicy za nami (foto)

Zakończył się największy festiwal muzyki folklorystycznej w naszym województwie. Podczas IX Festiwalu górowały wspaniałe koncerty zespołów z Polski, Ukrainy, Słowacji i kilku innych państw. Nie zabrakło również licznych targów zapominanej powoli sztuki ludowej, które przedstawiały ginące zawody oraz tradycyjne jadło.

IX Festiwal Folkloru Karpat w Trzcinicy za nami (fot. Przemysław Janas, Jaslonet.pl)
Organizowana już po raz dziewiąty między innymi przez Gminę Jasło impreza folklorystyczna przyciągnęła na stadion przed drewnianym XV-wiecznym kościołem rzeszę widzów w różnym wieku.
Stanisław Pankiewicz, wójt gminy Jasło (fot. Przemysław Janas, Jaslonet.pl)
Promocja regionu
Poprzez organizację Festiwalu Folkloru Karpat, organizatorzy starają się promować nasz region, ale też ocalić od zapomnienia zanikające zawody ludowe, tradycyjne rzemiosło, stroje poszczególnych regionów, ale jednym z ważniejszych celów jest promocja muzyki karpackiej. – Chcemy, aby ta kultura, w której moje pokolenie oraz pokolenia urodzone troszkę później była wciąż kultywowana wśród ludzi. Chcemy, aby tradycja naszych ojców, dziadków była przez nich podtrzymywana i nie została zapomniana – mówi Stanisław Pankiewicz, wójt gminy Jasło.
Zespół „Trzcinicoki” powodem do dumy
Jednym z zespołów, które brały udział w tegorocznej edycji Festiwalu w Trzcinicy był lokalny zespół „Trzcinicoki” z Trzcinicy, który jest grupą ściśle trzymającą się reguł dawnego muzykowania, niezwykle dbający o szczegóły, który są tradycyjne instrumenty, ubiór oraz oryginalne teksty przyśpiewek wykonywane przez nich. Kapela ludowa powałą w 1995 roku, na inauguracji obchodów 600-lecia wsi Trzcinica, gdzie zespół dał swój pierwszy koncert dla publiczności. – Od 1995 roku, zespół „Trzcinicoki” jest finansowany z pieniędzy gminy Jasło. Staramy się wspierać zespół w każdy możliwy sposób. Zakupiliśmy dla nich nowe ludowe stroje, w których występują na wszelkiego rodzaju przeglądach muzyki ludowej. Jest to również swego rodzaju promocja dla naszej gminy, powiatu oraz miasta Jasła – tłumaczył portalowi Jaslonet.pl, Stanisław Pankiewicz, wójt gminy Jasło.
IX Festiwal Folkloru Karpat w Trzcinicy za nami (fot. Przemysław Janas, Jaslonet.pl)
Walczyli o statuetkę „Karpackiego Grajka”
W tegorocznej IX już edycji festiwalu udział wzięło piętnaście zespołów. Jedenaście zespołów z Polski oraz cztery zespoły zagraniczne. Wśród polskich zespołów znalazło się siedem kapel z małopolski, cztery z naszego województwa. Głównym punktem imprezy był konkurs kapel i zespołów o tradycyjną statuetkę „Karpackiego Grajka” ufundowaną przez gminę Jasło oraz sponsorów. Statuetka przyznawana jest przez profesjonalny skład jury, który ocenia repertuar, wykonawstwo zgodnie z tradycją swoich regionów oraz strój ludowy, w którym występuje dana ekipa.
IX Festiwal Folkloru Karpat w Trzcinicy za nami (fot. Przemysław Janas, Jaslonet.pl)
Pomysłodawcą organizowanego już po raz dziewiąty festiwalu w Trzcinicy jest Stanisław Marszałek, lider powstałej w 1995 roku w Trzcinicy kapeli „Trzcinicoki”, która dwa lata temu obchodziła swój jubileusz 15-lecia istnienia.
Wyniki Festiwalu są dostępne tutaj (format .rtf)
Zobacz fotorelację!
Patronat medialny nad IX Festiwalem Folkloru Karpat w Trzcinicy objął Jasielski Portal Informacyjny Jaslonet.pl.
Przemysław Janas
Jaslonet.pl

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Anonimowo
Anonimowo
2024 lat temu

Proszę o wyniki konkursu kapel w Trzcinicy ktory odbyl sie w ubiegla niedziele

ludowiec
ludowiec
2024 lat temu

A czemuz to zaspol tancerzy z Trzcinicy tanczyl bez towarzyszenia kapeli?
Czyli z plaback-u?
Czyzby trema?
Nie było ich widać na scenie wogóle.
Wyszli na krótki koncert juz na samym końcu.
Wielu ludzi czekało na Ich występ-nie na tańce.

Back to top button
3
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x