Kultura

Jak co roku złożyli hołd pamięci…

Od ponad dwudziestu lat, co roku w przeddzień Wszystkich Świętych harcerze 139. DH „Lisy” działającej przy Gimnazjum Nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi im. I. Łukasiewicza w Jaśle odwiedzają wiele jasielskich miejsc pamięci.

Jak co roku złożyli hołd pamięci...
Najpierw kilka dni wcześniej część z nich porządkują, a następnie dużą grupą docierają pod pomniki, tablice, obeliski i na Stary Cmentarz. Zapalają znicze, oddają cześć i pamięć ludziom – bohaterom ważnych wydarzeń symboliczną minutą ciszy i chwilą modlitwy.
Jak co roku złożyli hołd pamięci...
Po trasie tego patriotycznego i historycznego spaceru prowadzi ich drużynowy, historyk i regionalista, hm. Wiesław Hap, przybliżając odwiedzane miejsca. Rokrocznie przybywają m.in. do pogestapowskiej celi w „Bursie”, pod Grób Nieznanego Żołnierza, pomnik Kościuszki, pod tablice Marszałka Piłsudskiego i Bł. Księdza Popiełuszki, na groby zasłużonych jaślan i żołnierzy, którzy walczyli za wolną Polskę i spoczywają na naszej ziemi.
Jak co roku złożyli hołd pamięci...
Harcerze nie zapomnieli również o córce patrona swojej szkoły i na grobie Marianny Łukasiewicz złożyli od całej społeczności szkolnej piękny stroik, a od siebie chryzantemy.
W dniu Wszystkich Świętych grupa „Lisów” po raz czwarty uczestniczyła wraz z instruktorami i drużynowym w kweście na rzecz renowacji zabytków jasielskiego Starego Cmentarza. Warto dodać, że harcerze z tej drużyny uczestniczą w tak szlachetnej zbiórce od jej samego początku.
– Niezmiernie cieszy mnie fakt, że młodzi ludzie chętnie włączają się do tego typu działań. Czują się współodpowiedzialni za opiekę i kultywowanie pamięci o naszej polskiej i lokalnej przeszłości, pragną również dołożyć swoją cegiełkę do dzieła ratowania zabytków na naszej starej jasielskiej nekropolii. – mówi Wiesław Hap – nauczyciel historii, prezes Stowarzyszenia Miłośników Jasła i Regionu Jasielskiego oraz zastępca komendanta Hufca ZHP w Jaśle.
/DH/

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x