KulturaMBP

Jasielskie tropy Baczyńskiego i koncert piosenki poetyckiej

W ramach VI Festiwalu Poezji i Prozy MBP w Jaśle zaprasza na spotkanie autorskie z Waldemarem Smaszczem oraz na koncert piosenki poetyckiej w wykonaniu Przemysława Brannego.

(kliknij, aby powiększyć)
Waldemar Smaszcz jest historykiem literatury, wieloletnim przyjacielem ks. Jana Twardowskiego. W swojej twórczości skupia się na literaturze emigracyjnej, poezji pokolenia wojennego oraz inspiracjach chrześcijańskich literatury polskiej.  Napisał  m.in. „Słowo poetyckie Karola Wojtyły”, „Adam i Ewa. Rzymska miłość Mickiewicza”, „ Ks. Jan Twardowski – poeta nadziei”, „Ludzie, których spotkałem.
Waldemara Smaszcza rozmowy z ks. Janem Twardowskim”. W 2011 r. ukazała się jego najnowsza książka „Krzysztof i Barbara… podobni jak dwie krople łez” o tragicznych losach Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, jego związku z Barbarą i przedwczesnej, tragicznej śmierci. Znajdują się w niej również wątki jasielskie.
…Wielki talent, wielka wrażliwość, wielka miłość – i wielki dramat straconego życia.. – tak o Baczyńskim mówił autor.
21 września odbędą się dwa spotkania autorskie z Waldemarem Smaszczem:
– o godz.   9.30 w   I Liceum Ogólnokształcącym im. Króla  St. Leszczyńskiego
– o godz. 11.30 w II Liceum Ogólnokształcącym im. ppłk. J. Modrzejewskiego
Festiwalowi, jak co roku, towarzyszy koncert piosenki poetyckiej. Tym razem przed jasielską publicznością wystąpi Przemysław Branny, aktor i piosenkarz, mistrz nastroju.
Przemysław Branny jest absolwentem krakowskiej PWST, zagrał m.in. jedną z głównych ról w filmie „Śmierć jak kromka chleba” K. Kutza. Brał udział w wielu programach muzycznych i rozrywkowych m.in. Kabarecie Olgi Lipińskiej i Spotkaniach z Balladą. Jest solistą oratorium „Tu es Petrus” Piotra Rubika i Zbigniewa Książka. W sierpniu 2005 roku wygrał, wspólnie z Olgą Szomańską i Piotrem Rubikiem, konkurs na “Przebój Lata z Jedynką” na Festiwalu Jedynki w Sopocie – “Niech mówią, że to nie jest miłość”.
…Potrafi być zabawny, charakterystyczny, potrafi wstrzymać oddech słuchaczy na moment dramatycznej prawdy. Potrafi – oczywiście! – być promienny i radosny…- pisano o Brannym w Dzienniku Polskim.
Na koncercie artysta zaśpiewa m.in. piosenki wywodzące się z kręgu Piwnicy pod Baranami, z repertuaru Marka Grechuty, mniej znane piosenki duetu Osiecka-Krajewski, piosenki Henryka Warsa i psalm z oratorium Siedem Pieśni Marii Zb. Ksiazka i B. Gliniaka. Koncert Przemysława Brannego odbędzie się 21 września 2011 r. o godz. 18.00  w sali widowiskowej JDK (wstęp na koncert za zaproszeniami lub bezpłatnymi biletami wstępu).
Projekt VI Festiwal Poezji i Prozy dofinansowany jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Patronat medialny nad Festiwalem objęły: TVP Rzeszów, Polskie Radio Rzeszów, TVJ Telewizja Kablowa Jasło, Gazeta Codzienna „Nowiny” oraz portal www.nowiny24.pl
MBP Jasło
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x