Kultura

Jaślanie wspominają swoich bliskich. Kwesta na Starym Cmentarzu (foto)

Jaślanie oraz odwiedzający Stary Cmentarz w Jaśle po raz kolejny nie szczędzili „złotówek”, które zostaną przekazane na rzecz ratowania zabytków na cmentarzu przy ulicy Zielonej w Jaśle.

Jaślanie wspominają swoich bliskich (fot. Przemysław Janas, Jaslonet.pl)
Od samego rana przedstawiciele Społecznego Komitetu Ochrony i Renowacji Zabytków Starego Cmentarza, uczniowie z I Liceum Ogólnokształcącego w Jaśle, harcerze z 139. DH „Lisy”, członkowie Stowarzyszenia Miłośników Jasła i Regionu Jasielskiego, burmistrz Jasła Andrzej Czernecki oraz parlamentarzyści z Jasła: Alicja Zając oraz Bogdan Rzońca kwestowali przed bramą wejściową na Stary Cmentarz przy ulicy Zielonej w Jaśle.
Od godzin porannych na jasielskim cmentarzu trwało kwestowanie (fot. Przemysław Janas, Jaslonet.pl)
W tym roku fundusze zostaną przekazane na odnowę pomnika nagrobnego Romualda Palcha i jego rodziny, który przyczynił się do utworzenia w Jaśle straży pożarnej. Do kwestowania włączyli się obecni komendanci Państwowej Straży Pożarnej w Jaśle st. bryg. Wiesław Latoszek oraz mł. Bryg. Bogdan Ziemba.
Kwesta odbywać będzie się także w dniu jutrzejszym.
W kwestowaniu wzięło udział wiele osób (fot. Przemysław Janas, Jaslonet.pl)
Dzisiejsze święto to jedyny dzień w roku, kiedy na nekropoliach odprawiane są msze święte, a przy grobach zmarłych gromadzą się całe rodziny, które mają okazję powspominać bliskich, którzy odeszli. Jutro również będzie tłoczno, bowiem obchodzony jest Dzień Zaduszny, podczas którego – zgodnie z tradycją wierni modlą się za wszystkich zmarłych, których dusze przebywają teraz w czyśćcu.
Odnowiona brama cmentarna
Kilkanaście dni temu zakończyły się prace renowacyjne bramy cmentarnej przy ul. Zielonej, a także przy grobie rodziny Kleczkowskich. Wartość prac wyniosła dziewięćdziesiąt trzy tysiące złotych. – W ramach prac wykonano między innymi rekonstrukcję wątku ceglanego muru, wykonanie wzmocnienia fundamentowania, przychwycenie zachowanych partii tynków szlachetnych, usunięcie nawarstwień z powierzchni obiektu oraz kompleksową konserwację kutej stalowej bramy wejściowej – poinformowała Agata Koba, rzecznik Urzędu Miasta w Jaśle.
Co na temat zbiórki mówili kwestujący?
Andrzej Czernecki (kliknij aby powiększyć)
Andrzej Czernecki (Burmistrz Miasta Jasła): „Najważniejsze jest to, aby mając takie miejsca, jak jasielska nekropolia, która należy do najstarszych w naszym kraju, żebyśmy z szacunku dla naszych zmarłych otworzyli serca i zachowali o nich pamięć, która przedstawia się między innymi w sposób dobrze odrestaurowanych zabytkowych nagrobków. Tutaj musimy wszyscy dołożyć maksymalnie to, co jest w naszym zakresie, czyli budżet miasta i konserwator zabytków, a także hojność mieszkańców biorących udział w dzisiejszej kweście jest bardzo ważna. Z tego miejsca chciałbym podziękować za każdą symboliczną „złotówkę” wrzuconą do puszek. Na pewno wspomoże ona działania Społecznego Komitetu Ochrony i Renowacji Zabytków Starego Cmentarza”.
Alicja Zając (kliknij aby powiększyć)
Alicja Zając (Senator RP): „ To nie była namowa (do wzięcia udziału w kweście – przyp. red) to była wola kontynuowania tego pięknego dzieła. Tak się złożyło w moim przypadku, że zastąpiłam na miejscu przewodniczącego Społecznego Komitetu Ochrony i Renowacji Zabytków Starego Cmentarza mojego męża. Zastępuję go również w wielu innych działaniach. Jest to piękna idea ratująca zabytki społecznie przez ludzi dobrej woli. Do akcji włączają się młodzi ludzie, stąd jest to też przekazywanie ludziom młodym troski o tą historię oraz o to, aby ocalić to od zapomnienia. Wiele rodzin osób pochowanych na Starym Cmentarzu w Jaśle już nie ma. Wyjechali z Jasła, wyjechali z kraju, bądź te rodziny straciły już swoją ciągłość pokoleń. My mamy obowiązek troszczyć się o te miejsca. W ubiegłbym roku udało nam się zebrać kwotkę dziewięciu tysięcy złotych”.
Bogdan Rzonca (kliknij aby powiększyć)
Bogdan Rzońca (Poseł na Sejm RP): „Popieram tę bardzo szlachetną akcję, gdyż cmentarz jest częścią kultury duchownej, materialnej – każdy cmentarz. Ten jasielski wymaga szczególnej troski, opieki i ta inicjatywa zasługuje na wsparcie. Bardzo dziękuję z tego miejsca wszystkim szlachetnym ludziom, którzy wzięli udział w prowadzonej dzisiaj kweście. Są już namacalne dowody ważności tej akcji. Powoli restaurowane są zabytki z tego naszego cmentarza. Wydaje mi się, że sama życzliwość tej wielkiej inicjatywy, która została zapoczątkowana trwa i będzie trwała – mam nadzieję do czasu, kiedy odnowimy jasielską nekropolię. Ludzie, którzy spoczywają tutaj zasługują na godną pamięć, a każdy cmentarz ma swój wygląd, więc te zabytki sprzed stu lat wymagają restauracji”.
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z kwestowania na Starym Cmentarzu w Jaśle oraz galerii fotografii z jasielskiej nekropolii.
Przemysław Janas
Jaslonet.pl

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
wir
wir
2024 lat temu

A Pani Maria Kurowska. która jest inicjatorką i organizuje zbiórkę to w mediach „reżimu” się nie mieści? Pani w ciemnych okularach sugeruję więcej powagi. To nie Halloween.

CHORE PAŃSTWO!!!
CHORE PAŃSTWO!!!
2024 lat temu

Wszyscy nasi „wielcy rodacy” bez skrępowania potrafią wyciągać rękę po datek – być może, że w słusznej sprawie, ale do tych najbiedniejszych, którym odmawia się prawa do zabezpieczenia minimum egzystencji za swoją ciężką pracę…. Dlatego też potrzeba nam referendum i określenia się społeczeństwa lokalnego nie w sprawie zasadności istnienia określonych służb,czy urzędów, lecz wyceny i określenia wysokości wynagrodzenia za wykonaną pracę – przecież to my ich utrzymujemy i jesteśmy ich pracodawcami, więc mamy prawo do tego…….

Back to top button
2
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x