Kultura

Jasło na starych fotografiach

Blisko 300 fotografii przedstawiających obraz zmieniającego się na przestrzeni lat miasta można obejrzeć na wystawie fotografii „Jasło – Odrodzenie miasta i jego rozbudowa z okresu 1945 – 1985”. Wernisaż wystawy, którą przygotowało Stowarzyszenie Miłośników Jasła i Regionu Jasielskiego oraz Jasielski Dom Kultury, odbył się w środę 12 października w holu Jasielskiego Domu Kultury. Fotografie pochodzą ze zbiorów Felicji Jałosińskiej.

Jasło na starych fotografiach
Siłą sprawczą tej wystawy jest pani Felicja Jałosińska ze względu na zasługi, które ponosiła i wciąż ponosi w propagowaniu historii i kultury naszego miasta. Pomimo tego, iż pani Felicja urodziła się na ziemi sandomierskiej, to całe swoje późniejsze życie, a jest już w Jaśle od ponad 50 lat, związała z tym miastem, które ukochała nade wszystko – mówiła Helena Gołębiowska, zastępca dyrektor JDK.
Jasło na starych fotografiach
Autorka wystawy w swoich zbiorach posiada około czterystu fotografii, jednak ze względu na ograniczoną powierzchnię wystawową, została zaprezentowana jedynie większość z nich.
Ta wystawa jest hołdem dla tych ludzi, którzy poświęcili swój dorobek, swoje życie, swoją pracę dla dobra tego miasta. Zbierając te zdjęcia zostałam bardzo życzliwie potraktowana. Serdecznie dziękuję tym Państwu, którzy mi udostępnili zdjęcia – podkreśliła Felicja Jałosińska. Zdjęcia pochodzą zarówno ze zbiorów prywatnych, jak i z zakładów pracy, szkół, Muzeum Regionalnego, Jasielskiego Domu Kultury, czy Jasielskiej Spółdzielni Mieszkaniowej.
Wystawa ta jest moim hołdem dla tych, którzy przyczynili się do odbudowy tego miasta. To jest podróż sentymentalna, dla tych, co sobie wspominają jak wyglądała dana ulica, dom, skwer. Dla młodzieży jest to lekcja historii i zadumy, gdyż młodzież też powinna znać historię tego miasta. Bo nie ma budowy przyszłości bez przeszłości – mówiła autorka wystawy.
Jasło na starych fotografiach
Podziękowania za wystawę i dotychczasową działalność złożył na ręce Felicji Jałosińskiej burmistrz Jasła, Andrzej Czernecki. – Dziękuję za ten znakomity pomysł. Nie pamiętam tego rodzaju wystawy, by tak bogato przedstawiona została historia Jasła. I ten wspaniały okres odbudowy miasta. Dla nas jest to powód do dumy i wielkie zobowiązanie. Widać na tej wystawie jak wiele prac zostało wykonanych, dzięki zaangażowaniu i mobilizacji mieszkańców. Pani Felicja jest taką osobą, która jest dla nas wszystkich swoistym motorem do działania – podkreślił burmistrz.
W trakcie wernisażu prelekcje wygłosili: Wiesław Hap: „Zarys historii zabudowy Jasła do 1944 roku” oraz Jacek Nawrocki: „Odbudowa i rozbudowa Jasła od 1945 do 1985 roku”. Oprawę muzyczną zapewnili Maciej Wulw i Paweł Chłopek. Wystawę można zwiedzać w godzinach pracy Jasielskiego Domu Kultury do 12 listopada br.
Jasło na starych fotografiach
Felicja Jałosińska jest związana ze Stowarzyszeniem Miłośników Jasła i Regionu Jasielskiego od 1983 roku, w którym piastowała funkcję  prezesa w latach 2001 – 2004 i 2007 – 2011. Autorka siedmiu wydawnictw w tym kalendariów dziejów Jasła. Redagowała 17 edycji Kalendarza Jasielskiego. Aby poszerzać wiedzę dzieci i młodzieży o ich rodzinnym mieście organizuje „Turniej Wiedzy o Jaśle”. Za wieloletnią pracę na rzecz kultury i ochrony zabytków Jasła została nagrodzona: odznaką Zasłużony Działacz Kultury (1996), Złotym Krzyżem Zasługi (2002) i tytułem „Zasłużony dla miasta Jasła” (2009).
UMJ

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
superjaslo
superjaslo
2024 lat temu

No fajnie posiedli pogadali wypili kawe i co?
No i co? A moze by tak zrekonstruowac przynajmniej na makiecie fragment jasielskiej ulicy? Moze cos dac od siebie zadac sobie trud a nie pchac beznadziejne nazwiska przed wieprze? SMRJ po co ta organizacja jest? Wydaje ksiazki ktore nikt nie kupuje… Nikt tam po nic nie chodzi Po co ta blazenada?

błazedana
błazedana
2024 lat temu

No fajnie posiedli pogadali wypili kawe i co?
No i co? No i co? No i co? No i co? to sobie sam zadaj, sam coś daj. Trud zadaj. Trud zadaj. Trud zadaj. Daj . Daj. Nie kupuj książek. Nikt nie kupuje. To nie kupuj. Po nic nie chodź. Trud zadaj. Daj. Nie chodź, nie kupuj. Acha. Kawę wypij. Kawę wypij. Nie kupuj. Nie choź nigdzie. Nikt nie chodzi przecie. Błazenada, zenada błazenada.

Back to top button
2
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x