r e k l a m a
Kultura

Już jutro 220. rocznica uchwalenia Konstytucji 3-go Maja

220. rocznica uchwalenia Konstytucji 3-go Maja
W dniu 3 maja będziemy obchodzić 220 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja.
O 10.00 odprawiona zostanie Msza święta w intencji Ojczyzny na jasielskim rynku. Na godzinę 11.30 planowany jest przemarsz z rynku do Parku Miejskiego z udziałem Szwadronu Niepołomice w barwach 8 Pułku Ułanów Ks. Józefa Poniatowskiego. Piętnaście minut później nastąpi złożenie kwiatów na grobie nieznanego żołnierza, oraz okolicznościowe wystąpienia.
Konstytucja 3 Maja była drugą na świecie (po Stanach Zjednoczonych) i pierwszą w Europie ustawą regulującą organizację władz państwowych, prawa i obowiązki obywateli.
(PJ)

Tagi
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
jasiu
jasiu
2021 lat temu

Proszę nie zapominać,że zaraz po uchwaleniu Konstytucji 3 Maja,Polska przestała istnieć.Gdy Kościuszko razem z narodem rozpoczął walkę z carskim zaborcą,pewni panowie we fioletowych strojach popierali carat.Proszę o tym nie zapominać o godz 10-tej

K
K
2021 lat temu

Konstytucja 3 maja pod względem prawnym była przestarzałym gniotem, w porównaniu z konstytucjami Xięstwa Warszawskiego (16 lat później!) czy Kongresówki (40 lat później). To jest przyczyna dlaczego inne państwa europejskie końcem XVIII wieku nie miały konstytucji. Dopiero konstytucje rewolucyjnej Francji zmieniają to.

2
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Close
X