Kultura

Już jutro 220. rocznica uchwalenia Konstytucji 3-go Maja

220. rocznica uchwalenia Konstytucji 3-go Maja
W dniu 3 maja będziemy obchodzić 220 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja.
O 10.00 odprawiona zostanie Msza święta w intencji Ojczyzny na jasielskim rynku. Na godzinę 11.30 planowany jest przemarsz z rynku do Parku Miejskiego z udziałem Szwadronu Niepołomice w barwach 8 Pułku Ułanów Ks. Józefa Poniatowskiego. Piętnaście minut później nastąpi złożenie kwiatów na grobie nieznanego żołnierza, oraz okolicznościowe wystąpienia.
Konstytucja 3 Maja była drugą na świecie (po Stanach Zjednoczonych) i pierwszą w Europie ustawą regulującą organizację władz państwowych, prawa i obowiązki obywateli.
(PJ)

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
jasiu
jasiu
2024 lat temu

Proszę nie zapominać,że zaraz po uchwaleniu Konstytucji 3 Maja,Polska przestała istnieć.Gdy Kościuszko razem z narodem rozpoczął walkę z carskim zaborcą,pewni panowie we fioletowych strojach popierali carat.Proszę o tym nie zapominać o godz 10-tej

K
K
2024 lat temu

Konstytucja 3 maja pod względem prawnym była przestarzałym gniotem, w porównaniu z konstytucjami Xięstwa Warszawskiego (16 lat później!) czy Kongresówki (40 lat później). To jest przyczyna dlaczego inne państwa europejskie końcem XVIII wieku nie miały konstytucji. Dopiero konstytucje rewolucyjnej Francji zmieniają to.

Back to top button
2
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x