Kultura

Już jutro 220. rocznica uchwalenia Konstytucji 3-go Maja

220. rocznica uchwalenia Konstytucji 3-go Maja
W dniu 3 maja będziemy obchodzić 220 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja.
O 10.00 odprawiona zostanie Msza święta w intencji Ojczyzny na jasielskim rynku. Na godzinę 11.30 planowany jest przemarsz z rynku do Parku Miejskiego z udziałem Szwadronu Niepołomice w barwach 8 Pułku Ułanów Ks. Józefa Poniatowskiego. Piętnaście minut później nastąpi złożenie kwiatów na grobie nieznanego żołnierza, oraz okolicznościowe wystąpienia.
Konstytucja 3 Maja była drugą na świecie (po Stanach Zjednoczonych) i pierwszą w Europie ustawą regulującą organizację władz państwowych, prawa i obowiązki obywateli.
(PJ)

Tagi
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

2
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
0 Comment authors
Kjasiu Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
jasiu
Gość
jasiu

Proszę nie zapominać,że zaraz po uchwaleniu Konstytucji 3 Maja,Polska przestała istnieć.Gdy Kościuszko razem z narodem rozpoczął walkę z carskim zaborcą,pewni panowie we fioletowych strojach popierali carat.Proszę o tym nie zapominać o godz 10-tej

K
Gość
K

Konstytucja 3 maja pod względem prawnym była przestarzałym gniotem, w porównaniu z konstytucjami Xięstwa Warszawskiego (16 lat później!) czy Kongresówki (40 lat później). To jest przyczyna dlaczego inne państwa europejskie końcem XVIII wieku nie miały konstytucji. Dopiero konstytucje rewolucyjnej Francji zmieniają to.

Close
X