Kultura

Karpacka Troja już w ten weekend!

W dniach 24-26 czerwca 2011 r. odbędzie się otwarcie Karpackiej Troi. Na te dni organizatorzy zaplanowali mnóstwo atrakcji, które mają sprawić, że otwarcie Skansenu w Trzcinicy będzie niezapomnianym wydarzeniem.

Już niedługo otwarcie Karpackiej Troi
Karpacka Troja stanowi nową placówkę muzealną powstałą w Trzcinicy k. Jasła, w miejscu, w którym dokonano spektakularnych odkryć archeologicznych związanych z okresem wczesnego średniowiecza oraz wczesnej epoki brązu. Początki grodu w Trzcinicy sięgają 4100 lat wstecz, zaś łączna liczba odkrytych tu zabytków przekracza 160 tys. Karpacka Troja jest także pierwszym w Polsce skansenem archeologicznym, w którym tradycyjną formę skansenu połączono z nowoczesnym pawilonem wystawowym, który oprócz sali wystawowej wyposażony jest w zaplecze edukacyjne, restaurację oraz salę konferencyjną. Misją Karpackiej Troi jest sprawienie, aby milcząca za szkłem gablot archeologia ożyła i przemówiła do turystów zrozumiałym językiem.
Otwarcie obiektu planowane było na lipiec 2010 r., jednakże na miesiąc przed inauguracją Karpacka Troja została dotkliwie zniszczona przez powódź. Odbudowa obiektu i jego przygotowanie do otwarcia trwały niemal rok. Pierwszych turystów Skansen w Trzcinicy ugości już w nadchodzący weekend.
Plan Skansenu Karpacka Troja (kliknij aby powiększyć mapę)
Program otwarcia podzielony został na dwie części – 24 czerwca 2011 r., oprócz porannej najbardziej oficjalnej części otwarcia z udziałem zaproszonych gości, odbędzie się specjalne wieczorna widowisko plenerowe pt. „Karpacka Troja – Dwa Oblicza”. Zainteresowanie spektaklem, który obejrzy jedynie 800 osób, było ogromne, zaś rezerwacja wejściówek na to wydarzenie wzbudziła mnóstwo emocji. Wszystkie te osoby, które nie zdołały zarezerwować wejściówki będą mogły potem obejrzeć spektakl w telewizji, gdyż będzie on nagrywany przez ekipę filmową, a następnie udostępniony szerokiej publiczności.
W dniach 25-26 czerwca 2011 r. na terenie Karpackiej Troi odbywał się będzie natomiast
1. Karpacki Festiwal Archeologiczny Dwa Oblicza – Trzcinica 2011. Podczas festiwalu nie obowiązywać będą rezerwacje, a każda osoba, która zakupi bilet będzie mogła wejść na jego teren. W ramach festiwalu turyści będą mogli nie tylko zobaczyć, ale samemu zmierzyć się z rzeczywistością odległą o 1000, a nawet 3500 lat. Do Trzcinicy przyjeżdżają najlepsi odtwórcy z całej Polski, którzy przez dwa dni wprowadzać będą turystów w tajemnice świata, w którym żyli nasi przodkowie.
Plan parkingów znajdujących się w obrębie Skansenu Karpacka Troja (kliknij aby powiększyć mapę)
W programie imprezy, oprócz pokazów rzemiosła, znajdują się także koncerty, przedstawienia teatralne, inscenizacje czy rekonstrukcje bitew. Organizatorzy zapewniają, że każdy, niezależnie od wieku, kto odwiedzi w tych dniach Karpacką Troję nie będzie żałował. Szczegółowy program imprezy znajduje się na oficjalnej stronie imprezy otwarcia pod adresem: www.karpackatroja.pl/festiwal.
Zobacz rozkład jazdy autobusów linii Karpacka Troja (format .doc)

Dawid Iwaniec

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
mucha
mucha
2024 lat temu

po ile bilety

:)
:)
2024 lat temu

Ale w normalny dzień tyle? Szczerze myslałam że będzie drożej… Napewno pójdę bo jestem ciekawa jak to wygląda

Back to top button
4
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x