r e k l a m a
KulturaMBP

Kreowanie mody na czytanie. To zadanie dyrektora MBP

Andrzej Czernecki, burmistrz Jasła powołał Małgorzatę Piekarską na stanowisko dyrektora Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle. Powołanie zostało określone do dnia 8 marca 2018 roku.

MBP Jasło
Małgorzata Piekarska jest dyrektorem MBP w Jaśle od 1995 roku. W tym czasie jasielska biblioteka znalazła się w gronie najprężniej działających bibliotek w Polsce, wielokrotnie nagradzana za prowadzone akcje, w tym za organizację cyklu „Cała Polska czyta dzieciom” aż ośmiokrotnie nagrodzona najwyższymi nagrodami. Zdobyła kilkakrotnie nagrody w ogólnopolskich konkursach „Mistrz Promocji Czytelnictwa” i „Tydzień Bibliotek”.
Dziennie bibliotekę odwiedza blisko 500 osób korzystając z wypożyczalni, czytelni, Internetu i imprez kulturalno-edukacyjnych. W 2012 r. z wypożyczalni korzystał co trzeci jaślanin tj. 11 359 osób, na zewnątrz wypożyczono prawie 208 000 woluminów, czytelnię odwiedziło 29 880 osób, z Internetu skorzystało prawie 21 500 osób, udzielono 39 000 informacji, z działań kulturalno-edukacyjnych skorzystało 18 500 osób.
W obecnych czasach biblioteka musi prowadzić proces modernizacji wynikający z wprowadzenia nowych technologii cyfrowych, z drugiej strony ma stanowić ostoję tradycyjnych wartości kulturowych. – Bardzo chciałabym utrzymać te dobre wyniki, a nawet je poprawić, dlatego planujemy wzmocnienie zakupu nowości książkowych i zwiększenie zbiorów nowego typu takich jak: e-booki, audiobooki, zbiory filmowe – mówi M. Piekarska. – Chcemy również rozwijać czytelnię on-line, która po pobraniu loginu w MBP umożliwia korzystanie z e-książki w dowolnym miejscu – dodaje. Realizacja programu MBP w Jaśle uwarunkowana jest wysokością środków finansowych przeznaczonych na jej rozwój.
Założenia programowe zaproponowane przez dyrektor Piekarską uwzględniają utworzenie Jasielskiej Biblioteki Cyfrowej w celu wspierania edukacji, nauki, turystyki oraz potencjału intelektualnego i innowacyjnego społeczeństwa Jasła. Zakłada ona objęcie jak największej grupy dzieci i młodzieży programem edukacji czytelniczej i medialnej, w tym nauki korzystania z nowych mediów (bibliotek cyfrowych, zbiorów on-line). Literatura ma być prezentowana w ciekawy sposób, aby rozbudzić apetyt na kulturę, MBP będzie kreować modę na czytanie i aktywne uczestnictwo w kulturze.
UMJ

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x