JDKKultura

Marcin Olak Trio w JDK

W najbliższą środę (4 grudnia) o godzinie 17.00 w Jasielskim Domu Kultury wystąpi Marcin Olak Trio. Koncert odbędzie się w ramach cyklu „JasMaty – Jasielskie Jazzowe Klimaty”, poświęconego twórczości Jerzego „Dudusia” Matuszkiewicza. Wstęp wolny.

Marcin Olak Trio w JDK
Zapowiedź
Marcin Olak jest jednym z nielicznych instrumentalistów grających jazz na gitarze klasycznej i akustycznej, sięgającego również po gitarę elektryczną. Muzyk jest z wykształcenia gitarzystą klasycznym, stąd w jego grze pojawiają się rozbudowane faktury, dzięki czemu możliwości wyrazowe stają się zdecydowanie bliższe brzmieniom fortepianu. Gitarzysta chętnie porusza się między jazzem a muzyką współczesną, między formą zamkniętą, a improwizowaną. Jego koncert na trio jazzowe i orkiestrę – „Impresje na gitarę, kontrabas, perkusję i smyczki” – został zaprezentowany podczas Warszawskiego Festiwalu Gitarowego.
Marcin Olak Trio to zespół akustyczny, w którym użycie elektroniki sprowadzone jest do niezbędnego minimum. To pozwala na wykorzystanie pełnej, naturalnej palety barw i dynamiki instrumentów. Dzięki temu następuje wzmocnienie przekazu muzycznego, którego dynamika ulega zróżnicowaniu.
Debiutancki album zespołu: „Zealot”, wydany w 2005 roku spotkał się z ciepłym przyjęciem ze strony prasy muzycznej i słuchaczy, co przełożyło się na ilość koncertów formacji. Marcin Olak Trio występowali na ważnych festiwalach jazzowych i gitarowych, m.in.: FRE3 JAZZ DAYS (2012), Warsaw Summer Jazz Days (2013, 2008 – ten koncert został zarejestrowany przez TVP Kutura), Guitar City (2005, 2008), Jazz Juniors (2005), Jazz w Ruinach (2007, 2009) czy Jazz na Buduku (2006, 2008, 2012). W październiku ubiegłego roku, ukazała się najnowsza, trzecia w dorobku zespołu płyta „Crossing Borders”. Na krążku obok kompozycji Olaka można usłyszeć trzy melodie ludowe Witolda Lutosawskiego w wariacyjnych opracowaniach lidera, a także kompozycje pozostałych członków zespołu: Huberta Zemlera i Macieja Szczycinskiego.
JDK

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x