r e k l a m a
Kultura

Międzywojewódzki Konkurs „Życie i działalność Ignacego Łukasiewicza”

W Zespole Szkół Miejskich Nr 3 w Jaśle odbyła się X edycja konkursu propagującego dzieło i postać twórcy światowego przemysłu naftowego i gazowniczego. Jego organizatorem było Gimnazjum Nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi im. Ignacego Łukasiewicza w Jaśle, a współorganizatorem Stowarzyszenie Miłośników Jasła i Regionu Jasielskiego. Patronat nad nim objęli: Podkarpacki Kurator Oświaty, Małopolski Kurator Oświaty i Burmistrz Miasta Jasła.

Międzywojewódzki Konkurs „Życie i działalność Ignacego Łukasiewicza”
W trzech kategoriach konkursu uczestniczyli uczniowie 15 gimnazjów z terenu województw podkarpackiego i małopolskiego. Oficjalnego otwarcia i powitania gości oraz jurorów konkursu dokonała dyrektor Zespołu Szkół Miejskich Nr 3 w Jaśle Aleksandra Zajdel – Kijowska, a wszystkich uczestników przedstawił  nauczyciel tej szkoły, a jednocześnie prezes SMJiRJ – Wiesław Hap.
W części pisemnej rywalizowało 13  trzyosobowych zespołów, których członkowie musieli wykazać się dużą wiedzą z zakresu historii życia Łukasiewicza oraz z chemii węglowodorów. Komisja konkursowa w składzie: Kazimierz Cyza (przewodniczący jury, przedstawiciel Exalo Drilling S.A. w Pile – Centrum Jasło), Adam Nowak (wieloletni dyrektor i prezes PPNiG w Jaśle) oraz Barbara Kopeć (nauczyciel chemii) po poprawieniu prac pisemnych wyłoniła siedem zespołów, które weszły do ścisłego finału, w którym musiały uporać się z pytaniami ustnymi.
Oto ostateczne wyniki w kategorii wiedzy: I m. – Gimnazjum nr 2 w Jaśle (Patrycja Banach, Zuzanna Machowska, Natalia Socha), II m.- Gimnazjum w Brzostku (Dominika Kaput, Monika Lemek, Karolina Ryba), III m. – Gimnazjum w Bieździedzy (Wioleta Cyrulik, Gabriela Krawczyk, Katarzyna Ochałek), IV m. – Gimnazjum w Odrzykoniu (Natalia Hedesz, Kinga Solecka, Weronika Wajda), V m. – Gimnazjum nr 1 w Przemyślu (Patrycja Chrobak, Anna Stukus, Karolina Zapołoch),VI m. – Gimnazjum w Nowym Żmigrodzie (Angelika Smyka, Damian Stopa, Jakub Roczniak) VII m. – Gimnazjum nr 2 w Zagórzu (Przemysław Kasprzyk, Dawid Kita, Jakub Matuła). Dalsze miejsca zajęły zespoły, które nie weszły do finału: Gimnazjum w Bieczu, Katolickie Gimnazjum w Krośnie, Gimnazjum w Bączalu Dolnym, Gimnazjum nr 1 w Jaśle, Gimnazjum w Cieklinie, Gimnazjum w Umieszczu.
Międzywojewódzki Konkurs „Życie i działalność Ignacego Łukasiewicza”
Jury na czele z Anną Brożyną (instruktorem plastyki w JDK w Jaśle) oraz Alicją Romanow (instruktorem plastyki w MDK w Jaśle) oceniło prace plastyczne i w tej kategorii laureatami zostali: I m. – Natalia Hedesz (Gimnazjum w Odrzykoniu), II m. – Kacper Klich (Gimnazjum w Brzostku), III m. – Aleksandra Niziołek (Gimnazjum w Bączalu Dolnym), IV m. – Aleksandra Gonera (Gimnazjum nr 1 w Jaśle), V m. – Sandra Palar (Gimnazjum w Bieździedzy), VI m. – Alicja Doktór (Gimnazjum w Kątach), wyróżnienia: Małgorzata Pikuła (Gimnazjum nr 2 w Jaśle) i Ewelina Mastej (Gimnazjum nr 1 w Jaśle).
W kategorii poetyckiej komisja konkursowa pod przewodnictwem Krystyny Ziemby z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle wybrała najlepsze wiersze i ich autorów. I m. zajęła  Magdalena Żychowska (Gimnazjum nr 2 w Jaśle), II m. – Żaneta Okarma (Gimnazjum w Bączalu Dolnym),  III m. – Justyna Klimkiewicz (Gimnazjum w Cieklinie), a wyróżnienia otrzymali: Weronika Ryba (Gimnazjum w Cieklinie), Daria Sieńkowska (Gimnazjum w Brzostku), Mateusz Witowicz (Gimnazjum nr 2 w Zagórzu), Aleksandra Zwiercan (Gimnazjum w Odrzykoniu).
W trakcie uroczystego finału i podsumowania konkursu uczniowie wraz z nauczycielami obejrzeli program artystyczny poświęcony „Ojcu Ignacemu”, wysłuchali krótkiej prelekcji na temat historii    i współczesności polskiego przemysłu naftowego i gazowniczego którą wygłosił znawca zagadnienia – Adam Nowak oraz obejrzeli film dokumentalny poświęcony życiu i działalności Łukasiewicza.  Na zakończenie konkursu nagrody i dyplomy wszystkim jego laureatom wręczyła w towarzystwie jurorów wicedyrektor Zespołu Szkół Miejskich Nr 3 w Jaśle Ewa Kosiek.
(DR)

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x